Deweloperzy ujawnią ceny mieszkań w ofertach? Może ich do tego zmusić nowa ustawa

2025-02-03 10:38
budowa mieszkań
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator

Dziś deweloperzy rzadko podają w ofertach ceny mieszkań, jednak może się to zmienić, jeśli w życie wejdzie ustawa zaproponowana przez Polskę 2050. Za niedopełnienie obowiązku groziłyby firmom kary finansowe. Największe kontrowersje wzbudziła proponowana wysokość kar.

#MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort

Spis treści

  1. Ustawa ma zmusić deweloperów do ujawniania cen mieszkań w ofertach
  2. Kara finansowa za nieujawnienie ceny mieszkania wzbudziła kontrowersje

Ustawa ma zmusić deweloperów do ujawniania cen mieszkań w ofertach

„Zapytaj o cenę” – taki napis można dziś napotkać przy niemal każdym ogłoszeniu o mieszkaniu deweloperskim na sprzedaż. Ukrywanie cen jest praktyką tak powszechną, że według szacunków tylko ok. 1/5 ofert podaje kwotę sprzedaży. Powoduje to m.in., że klientom deweloperów trudniej jest porównywać oferty różnych firm.

Ten stan rzeczy chce zmienić Polska 2050, która przygotowała projekt nowej ustawy. Jak podało Radio Zet, jeśli proponowane zmiany w prawie wejdą w życie, deweloperzy musieliby ujawnić ceny w momencie rozpoczęcia sprzedaży lokali. Oznacza to, że wystarczyłoby wejść na stronę internetową dewelopera, żeby sprawdzić kwoty. Co więcej, firma musiałaby dokładnie wskazać, ile kosztuje samo mieszkanie, a ile miejsce w garażu, komórka lokatorska czy inne pomieszczenia przynależne.

Projekt ustawy zakłada też, że klienci firm sprzedających mieszkania mieliby dostęp do historii cen, a więc mogliby łatwo sprawdzić np. o ile najnowsza promocja u dewelopera realnie obniżyła cenę lokum.

Kara finansowa za nieujawnienie ceny mieszkania wzbudziła kontrowersje

Jak podaje Radio Zet, za nieujawnienie ceny mieszkania w ofercie deweloperzy mieliby płacić kary. Z krytyką spotkała się jednak proponowana wysokość kary: 5000 zł. Taka sama kara groziłaby też m.in. za podanie błędnej ceny oraz niezaktualizowanie oferty w przypadku zmiany ceny. W mediach społecznościowych liczni ekonomiści i publicyści natychmiast zwrócili uwagę, że tak niska kara raczej nie zmotywuje do niczego firm zarabiających miliony. Warto jednak zauważyć, że na razie nie jest jasne, czy wspomniana kara miałaby być jednorazowa, czy na przykład deweloper płaciłby 5000 zł za każde ogłoszenie bez ujawnionej ceny.

Na ten moment nie wiadomo, kiedy rząd zajmie się projektem ustawy. Nie jest więc pewne, czy i kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Do tego momentu treść proponowanego prawa może się jeszcze oczywiście zmieniać, np. może wzrosnąć kara finansowa.

Architektura-murator. Podcast 30/30
Equitone. Pracujemy z architektami i dla architektów
Murator Plus Google News
Autor:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.