Spis treści
- Jakie zmiany w zakresie bezpieczeństwa pożarowego zaproponowano w nowelizacji Warunków Technicznych?
- Jakie potencjalne negatywne konsekwencje mogą wynikać z proponowanych zmian w Warunkach Technicznych?
- Czy ocieplanie budynków będzie droższe?
- Wpływ nowelizacji Warunków Technicznych na branżę ociepleń
- Wydłużenie i skomplikowanie procesu budowlanego
- Zwiększone straty energii i wyższe koszty ogrzewania pomieszczeń
Jakie zmiany w zakresie bezpieczeństwa pożarowego zaproponowano w nowelizacji Warunków Technicznych?
Nowe regulacje wynikają z potrzeby dostosowania polskiego prawa do wymogów transformacji energetycznej określonych w unijnej Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD – Energy Performance of Buildings Directive). Jest to temat ważny i niecierpiący zwłoki, ponieważ w dużej mierze to budynki odpowiadają za zużycie energii elektrycznej na terenie UE.
Co mają na celu nowe regulacje? Nowelizacja Warunków Technicznych ma przyspieszyć i uprościć procesy inwestycyjne, a także polepszyć dostępność, bezpieczeństwo i efektywność energetyczną polskich budynków.
Aby ograniczyć ryzyko rozwoju pożaru, zaproponowano m.in. następujące zmiany w WT:
- wprowadzenie obowiązkowych barier ogniowych w warstwie palnej izolacji cieplnej ścian zewnętrznych,
- doprecyzowanie wymagań dotyczących ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych,
- wprowadzenie regulacji odnoszących się do podziałów ogniowych na dachach i elewacjach budynków wielkopowierzchniowych.
Specjaliści sygnalizują, że niektóre z proponowanych zmian w zakresie bezpieczeństwa pożarowego budynków mogą przynieść skutki odmienne od zamierzonych. Szczególną uwagę zwracają na zapisy dotyczące stosowania tzw. niepalnych materiałów termoizolacyjnych oraz obowiązku wykonywania w warstwie ocieplenia tzw. barier ogniowych z wełny mineralnej.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii uzasadnia proponowaną nowelizację przepisów koniecznością ograniczenia ryzyka występowania pożarów dużych i bardzo dużych, które powodują znaczne straty materialne. Inicjatorem zmian miała być Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, która przeprowadziła analizę ostatnich pożarów hal wielkopowierzchniowych – w tym m.in. pożaru centrum handlowego przy ul. Marywilskiej w Warszawie w ubiegłym roku.
Jakie potencjalne negatywne konsekwencje mogą wynikać z proponowanych zmian w Warunkach Technicznych?
Po wprowadzeniu zmian zaproponowanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, nie będzie już możliwe ocieplanie części budynków wyłącznie przy użyciu płyt styropianowych, poliuretanowych czy warstwowych z rdzeniem z tych wyrobów. Ograniczenia te będą dotyczyć m.in. budynków wielorodzinnych o wysokości powyżej trzech kondygnacji naziemnych oraz obiektów wielkopowierzchniowych, takich jak hale magazynowe, produkcyjne czy galerie handlowe. W takich przypadkach ocieplenie ścian bądź dachów będzie musiało zawierać pasy i strefy z wełny mineralnej, albo być wykonane z niej w całości.
W ocenie ekspertów zmiany zostały zaproponowane na wyrost, bez uwzględnienia rzeczywistego poziomu bezpieczeństwa pożarowego budynków oraz bez wystarczających dowodów na skuteczność takich rozwiązań. Ponadto mają one pozostawać w sprzeczności z klasyfikacjami ogniowymi i innymi wymaganiami formalnymi odnoszącymi się do ocieplania budynków. Co więcej, nie biorą pod uwagę technicznych możliwości wykonywania pasów i stref z wełny w ociepleniach budynków oraz trwałość takich rozwiązań.
Według specjalistów negatywne skutki społeczne, ekonomiczne oraz środowiskowe wynikające z zaproponowanych zmian mogą wielokrotnie przewyższać straty spowodowane pożarami, które w praktyce nadal zdarzają się rzadko.
Czy ocieplanie budynków będzie droższe?
Konsekwencją nowelizacji Warunków Technicznych będą wyższe koszty ocieplania budynków, co będzie najbardziej odczuwalne przez inwestorów indywidualnych, deweloperów, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz właścicieli i nabywców mieszkań. Płyty styropianowe są niemal trzykrotnie tańsze od wełny.
Według wstępnych szacunków, wzrost kosztów termoizolacji wyniesie w przypadku ocieplania ścian zewnętrznych:
- z pasami wełny – co najmniej kilkanaście procent,
- wyłącznie z użyciem wełny – o około 40%.
Rosnące zapotrzebowanie na wełnę może również spowodować wzrost cen samego produktu.

i
Wpływ nowelizacji Warunków Technicznych na branżę ociepleń
Nowe przepisy w ramach nowelizacji Warunków Technicznych uderzą w dużą część branży dociepleniowej, m.in. w producentów i wykonawców korzystających z EPS (styropianu) czy PUR (poliuretanu). Są to zazwyczaj polskie firmy, często z rodzinnym kapitałem. Natomiast skorzystają na nich producenci wełny, głównie olbrzymie zachodnie koncerny. Zgodnie z proponowanymi zmianami w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, to właśnie one skonsumują środki z krajowych i unijnych funduszy przeznaczonych na termomodernizację. W praktyce oznacza to, że wyższe koszty wdrożenia nowych regulacji poniosą zarówno polskie społeczeństwo, jak i Skarb Państwa.
W ostatnich latach firmy z branży izolacji zachęcano do rozwoju swoich działalności w związku prognozowanym wzrostem zapotrzebowania na termomodernizację budynków, wynikającym z wdrażania unijnej dyrektywy EPBD. Tymczasem dla części z tych przedsiębiorstw proponowana nowelizacja WT oznaczać będzie ograniczenie działalności i redukcję zatrudnienia, a nawet upadłość.
- Polecamy: Jak i czym ocieplić poddasze użytkowe - wełna mineralna, piana poliuretanowa czy wełna drzewna?
Wydłużenie i skomplikowanie procesu budowlanego
Nowe zapisy w prawie w zakresie bezpieczeństwa pożarowego wprowadzają dla inwestorów, projektantów i architektów dodatkowe, bardzo szczegółowe wymagania. Konieczność łączenia wełny z materiałami, takimi jak styropian, poliuretan czy płyty warstwowe, w obrębie jednej elewacji lub dachu nie tylko znacząco podnosi koszty inwestycji, ale również utrudnia proces projektowania i wykonawstwa systemów ociepleń.
Nie tylko brak gotowych systemów ociepleń z dwiema termoizolacjami stanowi problem. Brakuje również technicznych możliwości wykonania takiego ocieplenia. Wełna mineralna, z uwagi na gorszą izolacyjność, wymaga zastosowania grubszych pasów niż pozostałe materiały. To rodzi szereg problemów:
- mostki cieplne, np. w miejscach łączenia różnych materiałów,
- różne właściwości cieplnowilgotnościowe obu materiałów,
- konieczność mechanicznego mocowania wełny: wełna ma niską odporność na rozrywanie i ściskanie, a jest nawet 8 razy cięższa od styropianu, przez co wymaga solidnego mocowania.
W przypadku docieplenia istniejących już ociepleń może zajść potrzeba ich zerwania. Wynika to braku możliwości mocowania ciężkiej wełny do istniejącego ocieplenia ze styropianu.
Koszty i problemy związane z dostosowaniem do nowych standardów ociepleń spadną głównie na spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, które kilka lat temu wykonały już ocieplenie budynku. Część z nich, by spełnić nowe wymagania, będzie zmuszona zerwać stare ocieplenie i zapłacić za jego utylizację. Następnie czeka je kolejny wydatek – zakup i montaż nowego materiału izolacyjnego. Będzie to również duże obciążenie dla środowiska.
Nowe przepisy będą stosowane przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynku lub jego części, zgodnie z ich przeznaczeniem. W związku z tym wielu inwestorów oraz właścicieli istniejących budynków może zrezygnować z planowanych prac. W konsekwencji wpłynie to negatywnie na liczbę inwestycji i termomodernizacji oraz efektywność energetyczną tych budynków.
Zwiększone straty energii i wyższe koszty ogrzewania pomieszczeń
Nowelizacja Warunków Technicznych obejmuje również kwestie poprawy efektywności energetycznej budynków. Warto jednak podkreślić, że obowiązkowe stosowanie pasów z wełny na fasadach i dachach budynków może w praktyce przynieść efekt odwrotny do zamierzonego – zamiast ograniczyć straty ciepła, może je zwiększyć. Wełna charakteryzuje się gorszymi parametrami termoizolacyjnymi, co wymaga stosowania jej w znacznie większych grubościach niż łączone z nią styropian czy płyty PIR. Będzie to prowadziło do wyższego ryzyka powstawania mostków termicznych, a co za tym idzie strat energii. Wzrost rachunków za ogrzewanie, spowodowany zwiększonym zużyciem energii grzewczej, poniosą właściciele i najemcy mieszkań.
Poprawa efektywności energetycznej budynków oraz zwiększenie ich dostępności dla osób starszych i z niepełnosprawnościami to kierunki zdecydowanie słuszne i potrzebne. Jednak niektóre z proponowanych zmian w Warunkach Technicznych – w szczególności te dotyczące ocieplania budynków w kontekście bezpieczeństwa pożarowego – wymagają ponownej, szczegółowej analizy.
Źródło: materiały prasowe Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu
- Przejdź do galerii: Wysoka stodoła i jej wnętrza. Zobacz galerię 18 zdjęć
