Osiedle Literacka w Warszawie – w miejscu dawnego „szkieletora” rosną apartamentowce. Zdjęcia z budowy

2024-01-26 7:58

Przez wiele lat niedokończony biurowiec EuRoPol Gazu straszył na warszawskich Bielanach. Dziś po dawnym „szkieletorze” nie ma już śladu, a na jego miejscu rośnie nowe osiedle. Zobacz, jak wygląda budowa Apartamentów Literacka, nowej inwestycji Dom Development.

Spis treści

  1. Warszawski  „szkieletor” – historia budynku EuRoPol Gazu
  2. Nowoczesne osiedle zamiast nieukończonego biurowca
  3. Osiedle Apartamenty Literacka - jak będzie wyglądać inwestycja Dom Development?
Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Warszawski  „szkieletor” – historia budynku EuRoPol Gazu

Budowa biurowca na warszawskich Bielanach rozpoczęła się w 2000 r. Prace, początkowo przebiegające wyjątkowo szybko, dwa lata później zostały nagle przerwane na etapie stanu surowego. Według pierwotnych założeń miała tu powstać reprezentacyjna siedziba spółki gazowej EuRoPol Gaz. 

Projekt architekta Tadeusza Spychały przewidywał wzniesienie imponującego obiektu o powierzchni 35 tys. m², z 7 kondygnacjami i dwupoziomowym parkingiem podziemnym. W inwestycji miały znaleźć się m.in. pomieszczenia biurowe, centrum konferencyjne, sale wystawowe i gastronomiczne, a nawet ogród zimowy i korty tenisowe.

Ze względu na rozmiary i rozmach inwestycji obiekt nazywano niekiedy „gazowym pałacem”. 

Nowoczesne osiedle zamiast nieukończonego biurowca

Po niespełna 20 latach „straszenia” na warszawskich Bielanach i wielu problemach ze zbyciem tej nieruchomości  w 2021 r. obiekt został kupiony przez firmę Dom Development z zamiarem wykorzystania terenu pod nową inwestycję mieszkaniową. Uzyskanie wszystkich koniecznych do uruchomienia prac rozbiórkowych pozwoleń trwało aż do 2023 r. W pierwszym kwartale 2023 r. deweloper uzyskał zgodę na wyburzenie obiektu, a już pod koniec kwietnia 2023 rozpoczął rozbiórkę.

Osiedle Apartamenty Literacka - jak będzie wyglądać inwestycja Dom Development?

Na działce przy ul. Literackiej 7 trwa budowa osiedla Apartamenty Literacka, jednej z nowych inwestycji Dom Development. W ramach pierwszego etapu ma tu powstać około 100 mieszkań o zróżnicowanych metrażach - 35 do 132,5 m². Docelowo osiedle będzie składać się z 4 budynków o 6-8 kondygnacjach nadziemnych z podziemnym garażem. 

Zobacz, jak będzie wyglądać osiedle Apartamenty Literacka w Warszawie.

Jak zapowiada deweloper, na terenie inwestycji Apartamenty Literacka powstaną również: plac zabaw, stojaki na rowery, stacja napraw, ładowarka do aut elektrycznych, zielony dach, a także nasadzenia zieleni.

W ramach projektu Dom Development ma też przebudować część ul. Literackiej oraz przeprowadzić częściowy remont sali gimnastycznej w pobliskiej szkole.

Planowane zakończenie budowy pierwszego etapu osiedla Apartamenty Literacka to IV kwartał 2024 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.