Sprzedaż mieszkań - coraz więcej chętnych na zakup mieszkania!

2023-04-19 18:00
Maciej Zięba, homfi i Private House Brokers
Autor: homfi Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny marek homfi i Private House Brokers

Sprzedaż mieszkań odbija - kupujący powracają na rynek nieruchomości - tak mówią dane agencji nieruchomości homfi za I kwartał 2023 roku. Pomimo wciąż niekorzystnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, coraz więcej Polaków szuka własnego mieszkania. W których miastach Polski ten trend jest najbardziej widoczny. Publikujemy dane agencji nieruchomości homfi.

Spis treści

  1. Sprzedaż mieszkań Polska
  2. Sprzedaż mieszkań: Wrocław, Kraków i Poznań
  3. Ceny mieszkań: Kraków, Wrocław, Poznań
  4. Wynajem mieszkań - czy jest zainteresowanie?
  5. Ile wynosi czynsz za wynajem mieszkania?
  6. Co z cenami mieszkań w 2023?

Sprzedaż mieszkań Polska

Analizując marcową sytuację widzimy zmianę przede wszystkim w obrębie grupy kupujących, która jest większa o 16% w stosunku do lutego tego roku. Obecnie w systemie agencji nieruchomości homfi, 926 osób poszukuje nowej nieruchomości do nabycia.

To więcej o ponad 70% niż w analogicznym okresie minionego roku, który - ze względu na wybuch wojny u naszych sąsiadów zza wschodniej granicy oraz rosnącą inflację - był ekstremalnie trudny dla rynku.

Pomimo wciąż nieprzychylnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej w Polsce, popyt napędzają programy rządowe (Program Pierwsze Mieszkanie i Kredyt 2%), polityka banków dotycząca kredytów (obniżenie przez KNF bufora hipotecznego z 5 pp. do 2,5 pp) oraz promocje wprowadzane przez deweloperów z rynku pierwotnego.

Zainteresowanie zakupem mieszkań
Autor: homfi Zainteresowanie zakupem mieszkań: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk

Sprzedaż mieszkań: Wrocław, Kraków i Poznań

Z danych agencji nieruchomości homfi wynika, że najbardziej optymistycznie sytuacja wygląda we Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu, gdzie liczba chętnych na zakup wzrosła kolejno o 45%, 44% oraz 81%.

Sprzedaż mieszkań Wrocław
Autor: homfi Zainteresowanie zakupem mieszkań: Wrocław
Sprzedaż mieszkań Kraków
Autor: homfi Zainteresowanie zakupem mieszkań: Kraków
Sprzedaż mieszkań Poznań
Autor: homfi Zainteresowanie zakupem mieszkań: Poznań

Ceny mieszkań: Kraków, Wrocław, Poznań

Według danych Expandera z początku tego roku, średni koszt za metr kwadratowy w Krakowie to 12 242 zł. Taniej kupimy mieszkanie we Wrocławiu i Poznaniu - w obu miastach za metr kwadratowy zapłacimy około 10 400 zł. 

Pewne ożywienie obserwujemy już od początku roku, jednak teraz, po zakończeniu pierwszego kwartału, coraz głośniej mówi się o dalszych wzrostach cen nieruchomości. Argumentów za takim rozwojem wydarzeń jest sporo. Ale to czego nie widać jeszcze w liczbach to słychać podczas spotkań z klientami. Nie chcą czekać z decyzjami, bo spodziewają się, że w kolejnych miesiącach będzie drożej

- komentuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny marek homfi i Private House Brokers

Wynajem mieszkań - czy jest zainteresowanie?

Zainteresowanie mieszkaniami na wynajem wciąż jest duże. Według danych agencji nieruchomości homfi, liczba chętnych na wynajem zwiększyła się o 11% w stosunku do zeszłego miesiąca. Najwięcej potencjalnych najemców przybyło w Krakowie oraz we Wrocławiu. W stolicy Małopolski liczba chętnych wzrosła do 485 osób, o 45% więcej niż w lutym.We Wrocławiu najem cieszył się popularnością wśród 446 osób, czyli około 15% więcej niż w lutym. Wraz ze wzrostem liczby chętnych, w systemie CRM agencji nieruchomości homfi pojawiło się więcej ofert na wynajem (wzrost o 11% w stosunku do lutego). Mimo to, jest ich wciąż za mało - na jedno mieszkanie przypada 4 zainteresowanych.

Wynajem ogolem
Autor: homfi Zainteresowanie wynajmem mieszkań: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk

Ile wynosi czynsz za wynajem mieszkania?

Jak wskazują badania HRE Investments i Rentier.io, miesięczne opłaty za mieszkanie wzrosły nawet do 30% rok do roku. W Krakowie trzeba zapłacić średnio 3050 zł (wzrost o 36 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2022 roku), w Poznaniu 2550 zł (wzrost o 21 proc.), a w Warszawie przeciętnie 3750 zł (roczna zmiana kosztu najmu o 33 proc.).

Wynajem czynsz Kraków
Autor: homfi Zainteresowanie wynajmem mieszkań: Kraków
Wynajem ceny Poznań
Autor: homfi Zainteresowanie wynajmem mieszkań: Poznań
Wynajem czynsz Warszawa
Autor: homfi Zainteresowanie wynajmem mieszkań: Warszawa

Co z cenami mieszkań w 2023?

Pomimo akcji wspierających popyt, które wkrótce wejdą w życie, nadal część Polaków nie będzie mogła pozwolić sobie na nowe mieszkanie, a klienci, którzy nie mogą kupić nieruchomości - będą musieli ją wynająć. Optymistyczna prognoza jest taka, że analizując zmiany cen najmu w ujęciu kwartał do kwartału 2022 roku, ich wzrost spowalnia. Szczególnie jest to widoczne na przykładzie Warszawy, Łodzi oraz Gdańska, w których pomiędzy III a IV kw. 2022 r. średni czynsz wzrósł o około 2%. To może stanowić potwierdzenie tezy o powolnym powrocie do stabilności na rynku najmu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.