Sprzedaż mieszkań - coraz więcej chętnych na zakup mieszkania!

2023-04-19 18:00
Maciej Zięba, homfi i Private House Brokers
Autor: homfi Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny marek homfi i Private House Brokers

Sprzedaż mieszkań odbija - kupujący powracają na rynek nieruchomości - tak mówią dane agencji nieruchomości homfi za I kwartał 2023 roku. Pomimo wciąż niekorzystnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, coraz więcej Polaków szuka własnego mieszkania. W których miastach Polski ten trend jest najbardziej widoczny. Publikujemy dane agencji nieruchomości homfi.

Spis treści

  1. Sprzedaż mieszkań Polska
  2. Sprzedaż mieszkań: Wrocław, Kraków i Poznań
  3. Ceny mieszkań: Kraków, Wrocław, Poznań
  4. Wynajem mieszkań - czy jest zainteresowanie?
  5. Ile wynosi czynsz za wynajem mieszkania?
  6. Co z cenami mieszkań w 2023?

Sprzedaż mieszkań Polska

Analizując marcową sytuację widzimy zmianę przede wszystkim w obrębie grupy kupujących, która jest większa o 16% w stosunku do lutego tego roku. Obecnie w systemie agencji nieruchomości homfi, 926 osób poszukuje nowej nieruchomości do nabycia.

To więcej o ponad 70% niż w analogicznym okresie minionego roku, który - ze względu na wybuch wojny u naszych sąsiadów zza wschodniej granicy oraz rosnącą inflację - był ekstremalnie trudny dla rynku.

Pomimo wciąż nieprzychylnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej w Polsce, popyt napędzają programy rządowe (Program Pierwsze Mieszkanie i Kredyt 2%), polityka banków dotycząca kredytów (obniżenie przez KNF bufora hipotecznego z 5 pp. do 2,5 pp) oraz promocje wprowadzane przez deweloperów z rynku pierwotnego.

Zainteresowanie zakupem mieszkań
Autor: homfi Zainteresowanie zakupem mieszkań: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk

Sprzedaż mieszkań: Wrocław, Kraków i Poznań

Z danych agencji nieruchomości homfi wynika, że najbardziej optymistycznie sytuacja wygląda we Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu, gdzie liczba chętnych na zakup wzrosła kolejno o 45%, 44% oraz 81%.

Sprzedaż mieszkań Wrocław
Autor: homfi Zainteresowanie zakupem mieszkań: Wrocław
Sprzedaż mieszkań Kraków
Autor: homfi Zainteresowanie zakupem mieszkań: Kraków
Sprzedaż mieszkań Poznań
Autor: homfi Zainteresowanie zakupem mieszkań: Poznań

Ceny mieszkań: Kraków, Wrocław, Poznań

Według danych Expandera z początku tego roku, średni koszt za metr kwadratowy w Krakowie to 12 242 zł. Taniej kupimy mieszkanie we Wrocławiu i Poznaniu - w obu miastach za metr kwadratowy zapłacimy około 10 400 zł. 

Pewne ożywienie obserwujemy już od początku roku, jednak teraz, po zakończeniu pierwszego kwartału, coraz głośniej mówi się o dalszych wzrostach cen nieruchomości. Argumentów za takim rozwojem wydarzeń jest sporo. Ale to czego nie widać jeszcze w liczbach to słychać podczas spotkań z klientami. Nie chcą czekać z decyzjami, bo spodziewają się, że w kolejnych miesiącach będzie drożej

- komentuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny marek homfi i Private House Brokers

Wynajem mieszkań - czy jest zainteresowanie?

Zainteresowanie mieszkaniami na wynajem wciąż jest duże. Według danych agencji nieruchomości homfi, liczba chętnych na wynajem zwiększyła się o 11% w stosunku do zeszłego miesiąca. Najwięcej potencjalnych najemców przybyło w Krakowie oraz we Wrocławiu. W stolicy Małopolski liczba chętnych wzrosła do 485 osób, o 45% więcej niż w lutym.We Wrocławiu najem cieszył się popularnością wśród 446 osób, czyli około 15% więcej niż w lutym. Wraz ze wzrostem liczby chętnych, w systemie CRM agencji nieruchomości homfi pojawiło się więcej ofert na wynajem (wzrost o 11% w stosunku do lutego). Mimo to, jest ich wciąż za mało - na jedno mieszkanie przypada 4 zainteresowanych.

Wynajem ogolem
Autor: homfi Zainteresowanie wynajmem mieszkań: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk

Ile wynosi czynsz za wynajem mieszkania?

Jak wskazują badania HRE Investments i Rentier.io, miesięczne opłaty za mieszkanie wzrosły nawet do 30% rok do roku. W Krakowie trzeba zapłacić średnio 3050 zł (wzrost o 36 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2022 roku), w Poznaniu 2550 zł (wzrost o 21 proc.), a w Warszawie przeciętnie 3750 zł (roczna zmiana kosztu najmu o 33 proc.).

Wynajem czynsz Kraków
Autor: homfi Zainteresowanie wynajmem mieszkań: Kraków
Wynajem ceny Poznań
Autor: homfi Zainteresowanie wynajmem mieszkań: Poznań
Wynajem czynsz Warszawa
Autor: homfi Zainteresowanie wynajmem mieszkań: Warszawa

Co z cenami mieszkań w 2023?

Pomimo akcji wspierających popyt, które wkrótce wejdą w życie, nadal część Polaków nie będzie mogła pozwolić sobie na nowe mieszkanie, a klienci, którzy nie mogą kupić nieruchomości - będą musieli ją wynająć. Optymistyczna prognoza jest taka, że analizując zmiany cen najmu w ujęciu kwartał do kwartału 2022 roku, ich wzrost spowalnia. Szczególnie jest to widoczne na przykładzie Warszawy, Łodzi oraz Gdańska, w których pomiędzy III a IV kw. 2022 r. średni czynsz wzrósł o około 2%. To może stanowić potwierdzenie tezy o powolnym powrocie do stabilności na rynku najmu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE