Apartamenty Park Matecznego – nowa inwestycja dom development blisko centrum Krakowa

2024-06-24 14:07

Niedaleko krakowskiego Kazimierza i Starego Miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego, Dom Development rozpoczyna nową inwestycję: Apartamenty Park Matecznego. Architektura projektu nawiązuje do stylowych krakowskich kamienic, a otwarty charakter osiedla z lokalami usługowymi pozwoli na stworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej. Całe założenie składać się będzie z 9 budynków.

Spis treści

  1. Zielona enklawa blisko centrum miasta
  2. Elegancja i zrównoważona technologia idą w parze
  3. Przywracanie przestrzeni mieszkańcom
Murator Remontuje: Wymiana zlewu i baterii kuchennej

Apartamenty Park Matecznego to najnowsza inwestycja Dom Development w Krakowie i zarazem jego pierwszy projekt w standardzie apartamentowym w stolicy Małopolski. W 9 budynkach powstanie niemal 600 mieszkań i 11 lokali usługowych. Do tej pory wprowadzono do oferty 174 mieszkania, od 29-metrowych kawalerek po czteropokojowe apartamenty o powierzchni 114 m2. Ich ukończenie planowane jest na IV kwartał 2025 roku. Docelowo inwestycja ma zakończyć się w 2028 roku. Całość tworzyć będzie zupełnie nową część miasta z lokalami usługowymi oraz miejscami do aktywności i rekreacji dla dzieci oraz dorosłych.

Zielona enklawa blisko centrum miasta

Wieloetapowe osiedle Apartamenty Park Matecznego zostało zaprojektowane tak, aby było to przyjazne i komfortowe miejsce do życia. Znakomita lokalizacja umożliwia sprawne poruszanie się po mieście. W ciągu 5 minut można dotrzeć autem zarówno na Kazimierz z jego bogatą ofertą kulturalno-rozrywkową i restauracyjną, jak i do Centrum Handlowego Bonarka z licznymi sklepami, punktami handlowo-usługowymi i kinem wielosalowym. Natomiast zaledwie 10 minut tramwajem wystarczy, aby dostać się na Rynek lub Dworzec Główny. Niedaleko znajdują się także malownicze tereny rekreacyjne, w tym m.in. bulwary nad Wisłą i Wilgą, Zakrzówek czy Park Bednarskiego.

Atutem nowej inwestycji jest bez wątpienia bezpośrednie sąsiedztwo Parku Zdrojowego. Historia tego miejsca sięga 1898 roku, kiedy to Antoni Mateczny, jeden z ojców polskiej balneologii, odkrył na tym obszarze źródła wody siarczanowej. 7 lat później powstał tu Zakład Kąpielowy Wody Siarczano-Solankowej. W 1969 roku uruchomiono rozlewnię wody „Krakowianki”. Natomiast 3 lata temu otwarto Krakowską Pijalnię Zdrojową i udostępniono zrewitalizowany, 2-hektarowy park. Teren ten oddziela osiedle Dom Development od ruchliwej ul. Konopnickiej. Dzięki temu, pomimo centralnego położenia, osiedle jest swoistą zieloną enklawą.

– Przy rondzie Matecznego realizujemy ciekawy i perspektywiczny projekt, którzy daje nam kolejną możliwość stworzenia nowoczesnej tkanki miejskiej w Krakowie. Co istotne, jest to nasze pierwsze przedsięwzięcie w standardzie apartamentowym na tym rynku. W niezwykle atrakcyjnym miejscu powstanie przyjazna i wysokiej jakości przestrzeń. Tego typu inwestycje są wyzwaniem i jednocześnie czymś, czego poszukują wymagający inwestorzy czy nabywcy – mówi Marcin Rams, prezes Dom Development Kraków.

Elegancja i zrównoważona technologia idą w parze

Architektura osiedla nawiązywać będzie do klimatycznych kamienic stolicy Małopolski. Wystrój części wspólnych z portalami drzwiowymi, sztukateriami oraz złotymi elementami identyfikacji nadawać będzie elegancji całej inwestycji. Liczne balkony i wykusze urozmaicą bryły budynków, a na elewacji pojawi się mineralna płytka klinkierowa.

Szlachetne materiały współgrają w tym koncepcie z najnowszą technologią. Osiedle wyposażone będzie w rozwiązania z zakresu smart building, pozwalające m.in. na otwieranie bram, furtek i drzwi z poziomu smartfona oraz automatyczne przywołanie windy. Natomiast panele słoneczne na dachach budynków przyczynią się do redukcji CO2 oraz do obniżenia rachunków za prąd w częściach wspólnych.

W ramach zagospodarowania terenu powstanie strefa relaksu ze zróżnicowaną zielenią. Atrakcyjnie zaaranżowana roślinność obniży temperaturę w upalne dni, będzie pochłaniać szkodliwe substancje, a także zapewniać retencję wody, co bezpośrednio wpłynie na bioróżnorodność otoczenia. Istotną rolę odegra także zielone pokrycie dachów, które nie tylko poprawi mikroklimat, ale także będzie pełniło funkcję termoizolacyjną oraz dźwiękochłonną, a jednocześnie zabezpieczy dach przed uszkodzeniami.

Przeczytaj również:

Przywracanie przestrzeni mieszkańcom

Teren, który właśnie zamienia się w nową przestrzeń do życia dla mieszkańców Krakowa, przez lata pełnił funkcję industrialną. Już przed II wojną światową działała tu fabryka gwoździ i wyrobów żelaznych „Rydlówka“. Następnie, w 1948 r. pod tym samym adresem Rydlówka 5 uruchomiono Fabrykę Narzędzi Wiertniczych „Georyt”, po której pozostała poprzemysłowa infrastruktura. Dom Development zakupił teren rok temu i od razu rozpoczął przygotowania pod inwestycję mieszkaniową, tworząc nową, otwartą i przyjazną przestrzeń miejską.

– Inwestycja Apartamenty Park Matecznego przywraca lokalnej społeczności niedostępny dotąd kwartał. Modernizacja zarówno starych budynków przemysłowych, jak i wykorzystywanie terenów postindustrialnych ma ogromny potencjał, który współczesne budownictwo musi umieć wykorzystywać. W przypadku Krakowa jest to istotne również z uwagi na niską dostępność działek. Nasz projekt daje miejscu po dawnych fabrykach drugie życie, łącząc historię ze współczesnością. Sąsiedztwo Parku Zdrojowego z interesującą przeszłością dodaje mu wyjątkowej atmosfery – podkreśla Marcin Rams.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.