Bohema, czyli dawna fabryka kosmetyków Pollena w nowej odsłonie. Zobacz przemianę na warszawskiej Pradze
Kompleks BOHEMA – Strefa Praga powstaje od 2018 r. na terenie dawnej fabryki kosmetyków Pollena na warszawskiej Pradze, przy ul. Szwedzkiej 28. Zobacz zdjęcia jednej z ciekawszych inwestycji w stolicy projektu pracowni Grupa 5 Architekci.
Bohema – Strefa Praga
Bohema - Strefa Praga to siedmiokondygnacyjny zespół budynków mieszkalnych, który został wybudowany w Warszawie w obszarze dzielnicy Praga Północ przy ul. Szwedzkiej 20, róg Strzeleckiej. Do lat 90. działała tu fabryka Polleny, ale pierwsze zabudowania powstały jeszcze pod koniec XIX wieku. Od blisko dekady właścicielem terenu jest firma Okam Capital, która planuje zmienić go w wielofunkcyjne założenie z mieszkaniami, biurami, sklepami i przestrzenią rekreacyjną. To duże wyzwanie, bo całość objęta jest ochroną konserwatorską.
Na razie w ramach dwóch etapów inwestycji powstało siedem nowych budynków z 570 mieszkaniami. Za ich projekt odpowiada pracownia Grupa 5 Architekci. Zmodernizowano też część historycznych obiektów w obrębie tzw. piazetty, czyli głównego placu zaaranżowanego wokół dawnego komina fabrycznego. Tu mają się znaleźć przede wszystkim lokale handlowo-usługowe. Docelowo powierzchnia handlowo-usługowa Bohemy wynieść ma ponad 22 tys. m², a powierzchnia mieszkań ponad 42 tys. m².
Warzelnia - perłą Bohemy
Na początku sierpnia 2023 roku inwestor podpisał umowę z firmą FineTech Construction na realizację kolejnego etapu. Tym razem zmodernizowany zostanie pochodzący z 1899 roku budynek tzw. Warzelni. W środku powstanie 67 loftów o powierzchni od 28 do 104 m². Historyczny charakter inwestycji podkreśli ceglana fasada oraz aluminiowa ślusarka okienna ze szprosami. Zabytkowe ściany zewnętrze zostaną zachowane w wielu przestrzeniach wewnętrznych. Eleganckie lobby przywita gości wysokiej jakości materiałami wykończeniowymi. Wyróżnikiem projektu będzie zielone patio z oryginalnym szkieletem dachu i zawieszonymi na nim kładkami – zapowiada Okam.
Sercem WARZELNI jest zielone patio w stylu loftowym. Jego szczegółowo zaplanowaną formę wyznaczają surowe, stalowe elementy, przełamane subtelnością naturalnej zieleni. Zwieńczeniem patio jest oryginalny szkielet dachu, poniżej którego zostały zawieszone kładki. Te z kolei są nie tylko detalem dekoracyjnym, pełnią również funkcję komunikacyjną.
Projekt adaptacji Warzelni powstał w pracowni Kallan Architekci. Zarówno użyte materiały, jak i zaaplikowany język architektury podkreślają majestatyczne, poprzemysłowe przestrzenie, nie starając się z nimi rywalizować. Komfort przyszłych użytkowników podkreślony został przez niebanalne rozwiązania architektoniczne będące odwołaniem do postindustrialnej tradycji miejsca oraz warszawskiego funkcjonalizmu – mówi architekt Rafał Langowski, współzałożyciel biura. Modernizacja Warzelni już się rozpoczęła. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na drugi kwartał 2025 roku.