Central Łódź - jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Łodzi przechodzi metamorfozę - zdjęcia!

2023-09-03 8:02

Słynny Spółdzielczy Dom Handlowy Central przy ulicy Piotrkowskiej 165 w Łodzi przechodzi metamorfozę. Inwestycja zostanie przebudowana i powstaną w niej luksusowe mieszkania. Prace nad koncepcją architektoniczną trwały 4 lata. Odpowiada za nie architekt Marcin Tomaszewski, właściciel i dyrektora kreatywny Reform Architekt.

Spis treści

  1. Spółdzielczy Dom Handlowy Central to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Łodzi
  2. Central z nową funkcją - powstaną nowoczesne apartamenty
  3. Metamorfoza DH Central - ideą projektu przebudowy było zachowanie ducha istniejącego budynku

Spółdzielczy Dom Handlowy Central to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Łodzi

Spółdzielczy Dom Handlowy Central powstał w latach 70. według projektu Macieja Gintowta, Ewy Krasińskiej oraz Maciej Krasińskiego. Trzynastopiętrowy biurowiec wraz z trzypiętrowym kompleksem handlowym został zaprojektowany w układzie horyzontalnym nawiązującym do powstających w tamtych latach domów towarowych Domus czy Magda.

Obiekt ten już w latach 70. XX wieku stał się architektoniczną wizytówką Łodzi i należał do najbardziej prestiżowych placówek handlowych w Polsce. Nawet w czasach, gdy na półkach brakowało towarów, w łódzkim Centralu można było kupić atrakcyjne towary sprowadzane bezpośrednio od polskich i zagranicznych producentów. Spółdzielczy Dom Handlowy Central wyróżniał się także infrastrukturą. Były w nim m.in. ruchome schody, nowoczesne przebieralnie, ławeczki do odpoczynku dla klientów. Dlatego na zakupy przyjeżdżali tutaj klienci z całej Polski.

Central z nową funkcją - powstaną nowoczesne apartamenty

W 2018 roku Spółdzielczy Dom Handlowy Central został wystawiony na sprzedaż i cztery lata później zyskał nowego inwestora – Aura Development, który zdecydował się na jego zakup wraz z projektem przebudowy biurowca w apartamentowiec autorstwa architekta Marcina Tomaszewskiego, właściciela i dyrektora kreatywnego Reform Architekt. Biurowiec zostanie przebudowany i powstaną w nim luksusowe mieszkania. Prace nad koncepcją architektoniczną trwały 4 lata.

Zmiana funkcji z biurowej na mieszkalną wymagała modyfikacji, między innymi ergonomii obiektu, poprzez obniżenie parapetów z wysokości 140 na 90 cm, a w niektórych pomieszczeniach nawet całkowitej ich likwidacji. Układ okien powtarza się co trzecią kondygnację oraz sprawia wrażenie nieregularnego. Natomiast należy się wpatrzeć w elewację, aby dostrzec, że schemat ten uporządkował budynek, dodając bryle lekkości i dynamiki. Zachowana została w nim pewna powtarzalność efektów, w tym odbicia lustrzanego narożników, które nadają mu niepowtarzalności.

- komentuje autor projektu architekt Marcin Tomaszewski

Dom Handlowy Central w Łodzi – będą w nim apartamenty
Autor: REFORM Architekt Zmiana funkcji z biurowej na mieszkalną wymagała modyfikacji, między innymi ergonomii obiektu

Obiekt znajduje się przy Pomniku Historii, którym stał się układ urbanistyczno-przestrzenny ulicy Piotrkowskiej na całej długości z placem Wolności włącznie do pl. Niepodległości. Dlatego wszelkie zmiany związane z podziałami były konsultowane z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Aby dać nowe życie budynkom, nie trzeba ich burzyć, ale muszą spełniać wymogi budowlane na rok, w którym są na nowo projektowane – podkreśla architekt Marcin Tomaszewski.

Metamorfoza DH Central - ideą projektu przebudowy było zachowanie ducha istniejącego budynku

W nowym Centralu będzie 40 apartamentów o różnych konfiguracjach. Każda kondygnacja ma mieć powierzchnię 280 m², na której powstaną maksymalnie po cztery lokale mieszkalne. Przekształceniu ulegnie układ klatki schodowej, ponieważ pierwotnie były dwie, a będzie jedna. Modyfikacja ta jest spowodowana korzystniejszym rozkładem mieszkań.

Na parterze zaprojektowana została przestrzeń dla lokali usługowych z dużymi przeszkleniami, aby nadać budynkowi nowoczesności. Na pierwszej kondygnacji podziemnej powstanie strefa masażu i siłowni, tym samym podnosząc standard apartamentowca do rangi premium.

Dom Handlowy Central w Łodzi – będą w nim apartamenty
Autor: REFORM Architekt Aby dać nowe życie budynkom, nie trzeba ich burzyć, ale muszą spełniać wymogi budowlane na rok, w którym są na nowo projektowane - komentuje architekt przebudowy

Ideą projektu przebudowy było zachowanie ducha tego budynku, o którym decydują jego podziały poziome: pas kamienia i pas okien. Zależało mi na podtrzymaniu jego rytmu, dlatego kompozycja pozostała taka, jaka była, a ja poprawiłem jego elewację i ergonomię.

- mówi architekt  Marcin Tomaszewski

Spółdzielczy Dom Handlowy Central w 2022 roku obchodził 50-lecie i w tym dniu wydane zostało pozwolenie na budowę. Inwestor uzyskał je w sposób tradycyjny bez procedury ułatwiającej deweloperom przygotowanie i realizację inwestycji, czyli Lex Deweloper.

O inwestycji
  • Projekt: architekt Marcin Tomaszewski, REFORM Architekt
  • Inwestor: Aura Development
  • Planowana liczba apartamentów: 40
  • Realizacja projektu: 2022 – w toku
  • Wizualizacje: REFORM Architekt
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.