Foksal 13/15 w Warszawie - w zabytkowej kamienicy powstał luksusowy penthouse z tarasem na dachu

2023-08-17 13:40

Historyczne kamienice przy Foksal 13/15 to jeden z głównych punktów Warszawy. Dzięki starannej rewitalizacji fasady odzyskały oryginalny wygląd z końca XIX wieku. W odnowionych budynkach powstało aż 55 nowoczesnych apartamentów, między innymi luksusowy penthouse z przestronnym tarasem na dachu i panoramą na centrum Warszawy.

Spis treści

  1. Foksal 13/15 - kamienice z historią
  2. Fasada jak sprzed lat
  3. Wnętrza kamienic po rewitalizacji
  4. Luksusowe apartamenty i penthouse z tarasem na dachu

Foksal 13/15 - kamienice z historią

Zabytkowe kamienice przy Foksal, położone w warszawskim Śródmieściu, zostały zbudowane pod koniec XIX wieku. Autorem projektu był architekt Artur Otton Spitzbarth. Wnętrza wyróżniały się wówczas wręcz pałacowym przepychem – do dziś możemy w nich znaleźć blisko 100 rodzajów sztukaterii i 20 wzorów parkietów, a na klatkach schodowych bogato zdobione portale wejściowe, ręcznie kute balustrady czy neobarokowe malowidła ścienne.

W latach 30. kamienicę pod adresem Foksal 13 nabył Jan Wedel, który zlecił jej przebudowę. W rezultacie prac fasada została zmodernizowana - usunięto z niej wszelkie zdobienia i klinkierową okładzinę. Wnętrza pozostawiono niemal bez zmian, dzięki czemu do dziś zachowały swój oryginalny wystrój.

Kamienice na Foksal 13 i 15 jako jedne z nielicznych zabudowań warszawskiego Śródmieścia nie zostały zniszczone w czasie Powstania Warszawskiego. Wprawdzie w okresie powojennym groziła im rozbiórka pod planowane przedłużenie ul. Kopernika, jednak ostatecznie nie zrealizowano tych planów.

Fasada jak sprzed lat

W ramach przeprowadzonych prac na Foksal 13 przywrócono oryginalny wystrój fasady z końca XIX wieku. Parter zdobią boniowania, wokół okien pojawiły się delikatne opaski, a na balkonach ozdobne balustrady i wsporniki. Bogate dekoracje fasady zostały wykonane przez profesjonalnego rzeźbiarza w glinie, a dopiero w następnej kolejności odlane w gipsie. W prace renowacyjne fasady zaangażowano też wielu artystów, m.in. kowali rzemieślników, którzy wykorzystując tradycyjne techniki zrekonstruowali pełne finezyjnych kształtów balustrady balkonowe i bramę. 

Od wewnętrznej strony miejskiego kwartału, w miejscu ślepych ścian szczytowych, kamienice mają zupełnie nowe elewacje. Dopełniają one historyczną architekturę mimo, że są bardzo współczesne. Wykończone zostały szlachetnym kamieniem i marmoglassie (kompozyt).

Wnętrza kamienic po rewitalizacji

We wnętrzach historycznych budynków zachowało się wiele autentycznych detali. Po renowacji kamienic na klatkach schodowych można podziwiać rzeźbione supraporty i portale, posadzki z białego marmuru i ręcznie kute balustrady. Ściany i sufity zdobi prawie sto wzorów sztukaterii, a podłogi zostały wykończone drewnianymi parkietami.

Za projekt odnowionych wnętrz odpowiada holenderski architekt Eric Kuster (związany z marką Metropolitan Luxury). Zobacz galerię zdjęć wnętrz penthouse'u w kamienicy Foksal 13/15

Luksusowe apartamenty i penthouse z tarasem na dachu

Obecnie, po starannej rewitalizacji, zabytkowe kamienice przy Foksal 13/15 to luksusowa inwestycja apartamentowa. Powstało w niej 55 luksusowych apartamentów o powierzchni od 47 do 260 m² – nowoczesnych, ale nawiązujących do historii budynków i dawnego, elitarnego klimatu okolicy.

Wyjątkową przestrzeń mieszkalną stanowi penthouse o powierzchni 227 m2 z dużymi przesuwnymi oknami i tarasem na dachu. Wysokie na ok. 3 m wnętrza zostały podzielone na dwa funkcjonalne skrzydła połączone dużym holem z wyjściem na taras. Część reprezentacyjna penthouse’u to przestronny salon otwarty na jadalnię dla gości oraz wydzielona kuchnia z panoramicznymi oknami. W prywatnym skrzydle wyodrębniono trzy sypialnie, przy których ulokowano łazienkę z prysznicem oraz pralnię.  

Zlokalizowany na ostatniej kondygnacji 30-metrowy taras pozwala podziwiać panoramę Warszawy – zarówno centrum Warszawy z panoramą wieżowców, jak i Stadion Narodowy po drugiej stronie Wisły.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.