Foksal 13/15 w Warszawie - w zabytkowej kamienicy powstał luksusowy penthouse z tarasem na dachu

2023-08-17 13:40

Historyczne kamienice przy Foksal 13/15 to jeden z głównych punktów Warszawy. Dzięki starannej rewitalizacji fasady odzyskały oryginalny wygląd z końca XIX wieku. W odnowionych budynkach powstało aż 55 nowoczesnych apartamentów, między innymi luksusowy penthouse z przestronnym tarasem na dachu i panoramą na centrum Warszawy.

Spis treści

  1. Foksal 13/15 - kamienice z historią
  2. Fasada jak sprzed lat
  3. Wnętrza kamienic po rewitalizacji
  4. Luksusowe apartamenty i penthouse z tarasem na dachu

Foksal 13/15 - kamienice z historią

Zabytkowe kamienice przy Foksal, położone w warszawskim Śródmieściu, zostały zbudowane pod koniec XIX wieku. Autorem projektu był architekt Artur Otton Spitzbarth. Wnętrza wyróżniały się wówczas wręcz pałacowym przepychem – do dziś możemy w nich znaleźć blisko 100 rodzajów sztukaterii i 20 wzorów parkietów, a na klatkach schodowych bogato zdobione portale wejściowe, ręcznie kute balustrady czy neobarokowe malowidła ścienne.

W latach 30. kamienicę pod adresem Foksal 13 nabył Jan Wedel, który zlecił jej przebudowę. W rezultacie prac fasada została zmodernizowana - usunięto z niej wszelkie zdobienia i klinkierową okładzinę. Wnętrza pozostawiono niemal bez zmian, dzięki czemu do dziś zachowały swój oryginalny wystrój.

Kamienice na Foksal 13 i 15 jako jedne z nielicznych zabudowań warszawskiego Śródmieścia nie zostały zniszczone w czasie Powstania Warszawskiego. Wprawdzie w okresie powojennym groziła im rozbiórka pod planowane przedłużenie ul. Kopernika, jednak ostatecznie nie zrealizowano tych planów.

Fasada jak sprzed lat

W ramach przeprowadzonych prac na Foksal 13 przywrócono oryginalny wystrój fasady z końca XIX wieku. Parter zdobią boniowania, wokół okien pojawiły się delikatne opaski, a na balkonach ozdobne balustrady i wsporniki. Bogate dekoracje fasady zostały wykonane przez profesjonalnego rzeźbiarza w glinie, a dopiero w następnej kolejności odlane w gipsie. W prace renowacyjne fasady zaangażowano też wielu artystów, m.in. kowali rzemieślników, którzy wykorzystując tradycyjne techniki zrekonstruowali pełne finezyjnych kształtów balustrady balkonowe i bramę. 

Od wewnętrznej strony miejskiego kwartału, w miejscu ślepych ścian szczytowych, kamienice mają zupełnie nowe elewacje. Dopełniają one historyczną architekturę mimo, że są bardzo współczesne. Wykończone zostały szlachetnym kamieniem i marmoglassie (kompozyt).

Wnętrza kamienic po rewitalizacji

We wnętrzach historycznych budynków zachowało się wiele autentycznych detali. Po renowacji kamienic na klatkach schodowych można podziwiać rzeźbione supraporty i portale, posadzki z białego marmuru i ręcznie kute balustrady. Ściany i sufity zdobi prawie sto wzorów sztukaterii, a podłogi zostały wykończone drewnianymi parkietami.

Za projekt odnowionych wnętrz odpowiada holenderski architekt Eric Kuster (związany z marką Metropolitan Luxury). Zobacz galerię zdjęć wnętrz penthouse'u w kamienicy Foksal 13/15

Luksusowe apartamenty i penthouse z tarasem na dachu

Obecnie, po starannej rewitalizacji, zabytkowe kamienice przy Foksal 13/15 to luksusowa inwestycja apartamentowa. Powstało w niej 55 luksusowych apartamentów o powierzchni od 47 do 260 m² – nowoczesnych, ale nawiązujących do historii budynków i dawnego, elitarnego klimatu okolicy.

Wyjątkową przestrzeń mieszkalną stanowi penthouse o powierzchni 227 m2 z dużymi przesuwnymi oknami i tarasem na dachu. Wysokie na ok. 3 m wnętrza zostały podzielone na dwa funkcjonalne skrzydła połączone dużym holem z wyjściem na taras. Część reprezentacyjna penthouse’u to przestronny salon otwarty na jadalnię dla gości oraz wydzielona kuchnia z panoramicznymi oknami. W prywatnym skrzydle wyodrębniono trzy sypialnie, przy których ulokowano łazienkę z prysznicem oraz pralnię.  

Zlokalizowany na ostatniej kondygnacji 30-metrowy taras pozwala podziwiać panoramę Warszawy – zarówno centrum Warszawy z panoramą wieżowców, jak i Stadion Narodowy po drugiej stronie Wisły.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE