Grodzieńska 19 w Warszawie – budynek wielorodzinny z czerwonym klinkierem

2023-05-22 20:15

Grodzieńska 19 w Warszawie - elementy wyróżniające ten obiekt to elewacja z czerwonej cegły oraz czerwono-pomarańczowe balkony. Inwestycja otrzymała nominację w 9. edycji Konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Zobacz zdjęcia inwestycji!

Elewacja z czerwonej cegły oraz czerwono-pomarańczowe balkony to wyróżniki budynku Grodzieńska 19 w Warszawie. Obiekt ma m.in. panele fotowoltaiczne, zielone dachy, parking dla rowerów. Otrzymał nominację w 9. edycji Konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy

Grodzieńska 19 - budynek z czerwonym klinkierem

Budowa wielorodzinnego budynku Grodzieńska 19 zakończyła się w styczniu 2022 roku. Projekt otrzymał nominację w 9. edycji Konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy w kategorii Architektura mieszkaniowa (rozstrzygnięcie konkursu zaplanowane jest na 14 czerwca 2023 r.). Nagroda jest przyznawana we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Budynek powstał na narożnej działce, zajmowanej dawniej przez Fabrykę Mydła Adamczewski – w otoczeniu czynszowych kamienic, budynków warsztatowych i przemysłowych, stopniowo zastępowanych nową zabudową. Naszym celem było wypracowanie nowej jakości urbanistycznej i architektonicznej, tak by stworzyć kawałek dobrze funkcjonującego miasta na przedłużeniu zabudowy z początku XX w.

– wyjaśnia architekt Aleksandra Targońska z pracowni TZA

Koncepcja przestrzenna przewiduje 3 bryły mieszkalne z elewacjami wykończonymi czerwonym klinkierem, usytuowane na ciemnym cokole, który mieści lokale usługowe oraz wejścia do klatek schodowych. Budynek z trzech stron otacza ogólnodostępny dziedziniec z zielenią, siedziskami i parkingiem dla rowerów. Podwórze nie jest zamknięte i stanowi naturalną ścieżkę dla osób skracających sobie drogę do pobliskich stacji metra przy Dworcu Wileńskim oraz przy ulicy Szwedzkiej. Od strony wschodniej, od ulicy Kosmowskiej, na działce zaprojektowano pieszy pasaż, stanowiący przedpole dla lokali usługowych, oddzielony od jezdni pasem zieleni z nasadzonym w trakcie inwestycji szpalerem drzew.

Przecięcie bryły nadziemnej pionowymi szczelinami na trzy części pozwala wpuścić więcej światła do wnętrza dziedzińca i otwiera długie, niecodzienne widoki z okien i balkonów mieszkań na otaczającą zabudowę. Dzięki temu, mimo niewielkich rozmiarów działki, kameralne podwórze jest ciekawą, nieoczywistą przestrzenią. W szczelinach pomiędzy częściami mieszkalnymi powyżej cokołu rozpięte są tarasy-kładki, dostępne z przyległych mieszkań.

Grodzieńska 19 w Warszawie – budynek z czerwonym klinkierem
Autor: autora zdjęć: Piotr Krajewski Budynek powstał na narożnej działce, zajmowanej dawniej przez Fabrykę Mydła Adamczewski – w otoczeniu czynszowych kamienic, budynków warsztatowych i przemysłowych, stopniowo zastępowanych nową zabudową.

Co znajduje się w budynku Grodzieńska 19?

W budynku zaprojektowano 108 mieszkań o funkcjonalnych układach i powierzchni od 29 do 100 m². Wszystkie wyposażone są w balkony, loggie lub kładki. Charakterystyczny kształt balkonów, prefabrykowanych z barwionego na czerwono-pomarańczowy kolor betonu, tworzy na elewacjach geometryczny wzór. W zależności od kąta patrzenia, balkony są lekkie i ażurowe, podczas gdy z przeciwnej strony stanowią masywne kubiki, rzucające rytmiczne cienie na fasady budynku. Kolorystyka i faktura użytych materiałów nawiązują do przemysłowego dziedzictwa dzielnicy – czerwony klinkier użyty jest nie tylko na elewacjach, ale także na posadzkach przestrzeni publicznych. Barwiony beton balkonów znajduje we wnętrzu odzwierciedlenie we włóknocementowych okładzinach ścian w zbliżonym kolorze.

Szczególną uwagę poświęcono kwestiom związanym ze zrównoważoną gospodarką zasobami. Dachy niższych, 5-kondygnacyjnych segmentów wykonane zostały w technologii dachów zielonych, a układ instalacji uporządkowano tak, by zmaksymalizować przestrzenie zielone i zachować estetykę „piątej elewacji”. Dach nad najwyższą, narożną częścią, wyposażono w panele fotowoltaiczne, zapewniające zasilanie dla części wspólnych budynku. Na poziomie dziedzińca i nad parterem wydzielono obszerne donice z zielenią, a przy pełnych fragmentach elewacji w szczelinach między bryłami posadzono pnącza.

Charakterystyka inwestycji
  • Projekt: TZA
  • Zespół projektowy: architekci Aleksandra Targońska i Marcin Zadrożny; współpraca: architekci Daniel Małek, Magdalena Zalewska, Dorota Żak, Joanna Hutny; architektura krajobrazu: MAM Architekci; konstrukcja i instalacje: Indico, Studio instalacji sanitarnych Łukasz Drobiński, FPT Engineering
  • Inwestor: Agena Inwestycje 3 Sp. z o.o.
  • Zakończenie realizacji: styczeń 2022
  • Powierzchnia całkowita: 11 468 m²
  • Powierzchnia użytkowa: 5 634 m² (część mieszkalna) + 702 m² (usługi)
  • Liczba mieszkań: 108 (29-100 m²)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.