Inwestycja na Smolnej 23. Inspiracją jest kamienica, która spłonęła podczas powstania warszawskiego

2024-07-02 12:56
Kamienica w Warszawie Smolna 23
Autor: Materiały prasowe/samiarchitekci.com Wizualizacja

Przy ul. Smolnej 23 właśnie rozpoczęła się odbudowa kamienicy, która została zniszczona podczas II wojny światowej. Jej projekt ma nawiązywać do przedwojennej zabudowy tej części miasta. Inwestorem jest trójmiejska spółka NDI.

Spis treści

  1. Rekonstrukcja przedwojennej kamienicy w Warszawie
  2. Smolna 23

Rekonstrukcja przedwojennej kamienicy w Warszawie

Usytuowany między Smolną a Alejami Jerozolimskimi budynek będzie nawiązywał do przedwojennej architektury, w tym do kamienicy z XIX w., która niegdyś tam stała. 

– Główna bryła budynku na kondygnacjach od drugiej do szóstej nawiązuje formą do istniejącej niegdyś w tym miejscu kamienicy, m.in. poprzez proporcje okien i ich rytm na elewacji, tektonikę elewacji, zgeometryzowany detal glifów okiennych, boniowania – mówi Mariusz Lewandowski, prezes S.A.M.I. Architekci, pracowni odpowiadającej za projekt budynku.

Powstanie warszawskie całkowicie zmieniło krajobraz tej części Warszawy. Znajdujące się tam domy spłonęły. Do tej pory nie udało się ich odbudować, a w miejscu, gdzie stały, powstał skwer.

Pożar kamienicy przy al. 3 Maja 48 - ul. Smolnej 25 w Warszawie. Po prawej stronie w tle widoczna kamienica nr 23.
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe , sygnatura 3/1/0/8/6862/1 Pożar kamienicy przy al. 3 Maja 48 - ul. Smolnej 25 w Warszawie. Po prawej stronie w tle widoczna kamienica nr 23.

– Warszawa od lat dąży do przywrócenia przedwojennej zabudowy. Cieszę się, że przygotowywana przez nas inwestycja w tak prestiżowym miejscu może być realizowana na podstawie szeroko konsultowanego, obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Chcielibyśmy, żeby nasza kamienica, dzięki dbałości o detale architektoniczne, dobrze wkomponowała się w otoczenie – mówi Bartłomiej Oset, wiceprezes zarządu NDI Smolna

Smolna 23

W gotowej inwestycji przy Smolnej 23, która będzie się składać z sześciu kondygnacji, znajdą się apartamenty do wynajęcia, a na najwyższym piętrze — mieszkania. Na parterze usytuowane zostaną lokale gastronomiczne. 

Miejsce inwestycji, które znajduje się nieopodal ronda de Gaulle'a, zostało już przygotowane do dalszych prac. Teren oczyszczono i zabezpieczono ogrodzeniem. Deweloper szacuje, że budowa kamienicy potrwa dwa lata.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.