Jakie są aktualne ceny mieszkań w Polsce? Rynek pierwotny – maj 2023. RAPORT
Ceny nowych mieszkań wyraźnie idą w górę. W większości dużych polskich aglomeracji cena metra kwadratowego w inwestycjach deweloperskich wzrosła w stosunku odczytu sprzed miesiąca (kwiecień 2023). Ubyło przy tym najtańszych lokali. Rekordzistą podwyżek jest Trójmiasto, niedaleko za nim plasują się Kraków i Łódź. Publikujemy najnowszy raport: ceny mieszkań w Polsce rynek pierwotny – maj 2023.
Spis treści
- Ceny mieszkań w Polsce – maj 2023
- Średnie ceny mieszkań od deweloperów maj 2023
- Mieszkania od deweloperów - trwa seria podwyżek
- Aglomeracja katowicka – tylko tu ceny u deweloperów nie rosną
- Dlaczego mieszkania na rynku pierwotnym drożeją?
- Przybywa apartamentów premium, ubywa tanich mieszkań
Ceny mieszkań w Polsce – maj 2023
Podsumowanie kwietnia pokazuje, że maj 2023 na rynku pierwotnym rozpoczął się z wyższymi niż wcześniej poziomami cen. Nieruchomości deweloperskie drożeją w prawie wszystkich dużych aglomeracjach. Najbardziej widoczne podwyżki notują:
- Trójmiasto – wzrost aż o 5% miesiąc do miesiąca,
- Kraków – o 4%,
- Łódź – o 3%.
W Warszawie, gdzie poziom cen mieszkań na rynku pierwotnym jest najwyższy (przeciętnie 14 612 zł), spektakularnych podwyżek nie było. Podobnie jak we Wrocławiu czy Poznaniu, podwyżki sięgają 1%. \
Średnie ceny mieszkań od deweloperów maj 2023
- Warszawa – 14 462 zł/m²
- Kraków – 13 260 zł/m²
- Trójmiasto – 12 792 zł/m²
- Wrocław – 12 189 zł/m²
- Poznań – 10 675 zł/m²
- Łódź – 9733 zł/m²
- aglomeracja katowicka – 9020 zł/m²
Mieszkania od deweloperów - trwa seria podwyżek
Warto zwrócić uwagę, że w stolicy Polski analogiczne drobne korekty (wyłącznie w górę) trwają od miesięcy. Tylko na tle odczytów z grudnia oznacza to, że ceny mieszkań deweloperskich w Warszawie wzrosły o 7%. To zaledwie o 1 punkt procentowy mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.
W prawie wszystkich największych miastach w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2023 r. podwyżki były większe niż rok wcześniej:
- Trójmiasto – aż o 9%,
- Kraków – o 6%
- Łódź – o 5%
- Wrocław – o 3%,
- Poznań – o 2%.
Co jednocześnie należy przypomnieć, wzrosty te są niższe niż wynosi stopa inflacji. Choć więc nominalne kwoty rosną, realnie mieszkania na rynku pierwotnym nawet w Trójmieście są tańsze niż przed rokiem.
Aglomeracja katowicka – tylko tu ceny u deweloperów nie rosną
Na tle ogólnego krajobrazu niewielkich, lecz stałych podwyżek wyróżnia się aglomeracja katowicka – formalnie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Tu ceny mieszkań na rynku pierwotnym w ujęciu rok do roku nieznacznie drgnęły w górę, a miesiąc do miesiąca – wręcz symbolicznie spadły.
Dlaczego tak się stało? Przyczyna jest prosta – wprowadzane na rynek pierwotny nieruchomości pozycjonowane były w segmencie popularnym. Wyceniano je poniżej średniej dla GZM, w której pewną rolę odgrywają także apartamenty o wyższym standardzie.
Dlaczego mieszkania na rynku pierwotnym drożeją?
Jakie są natomiast przyczyny generalnie rosnących cen na rynku mieszkań deweloperskich? Eksperci wskazują trzy:
- rosnące koszty budowy – związane z podwyżkami kluczowych materiałów, robocizny, a także paliwa i energii elektrycznej, co przekłada się na ceny nieruchomości dopiero wprowadzanych na rynek,
- wyprzedawanie się mieszkań najtańszych – szybko znikają z rynku, bo tylko na nie mogą sobie pozwolić osoby młode, które jednocześnie myślą o usamodzielnieniu się czy założeniu rodziny, a zarazem te same lokale są obiektem zainteresowania wielu inwestorów,
- rozwinięta oferta nieruchomości premium – budowanych z myślą o najzamożniejszych i najbardziej wymagających klientach, również inwestycyjnych.
Przybywa apartamentów premium, ubywa tanich mieszkań
Co do wspomnianego segmentu podwyższonego standardu, warto odnotować m.in. nowe apartamenty w Gdańsku oferowane w uśrednionej cenie ok. 30 tys. zł/m2 (na tle średniej dla miasta wynoszącej 12,9 tys. zł przy uwzględnieniu także rynku wtórnego). Jest to rekord, ale z drugiej strony trzeba zauważyć, że (z uwagi na walory wypoczynkowe tego miasta oraz nasilony ruch turystyczny) obecnie deweloperzy oferują tu nieruchomości w cenach zaczynających się od 17,8 tys. zł/m2.
Warto też wiedzieć, że średnią cenę metra kwadratowego ciągnie w górę nie tylko rosnąca pula nieruchomości droższych, ale także kurczący się segment mieszkań najtańszych. Jeśli górną granicą będzie tu 9 tys. zł/m2, to ich odsetek w ofertach deweloperów wynosi:
- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia – 60%,
- Łódź – 45%,
- Poznań – 25%,
- Trójmiasto – 17%,
- Wrocław – 15%,
- Kraków – 5%,
- Warszawa 5%.
We wszystkich największych miastach objętych analizą odsetek mieszkań deweloperskich z tego segmentu cenowego skurczył – rzecz jasna kosztem nieruchomości ze średniego segmentu oraz segmentu premium.
Źródło: https://bigdata.rynekpierwotny.pl/