Krakowska Mikrokamienica to przykład na to że wąską działkę można świetnie zagospodarować!
Mikrokamienica to budynek, który udowadnia, że trudna i wąska działka czy ograniczona powierzchnia zabudowy, nie są przeszkodą w kreowaniu atrakcyjnej, funkcjonalnej, a nawet elastycznej inwestycyjnie przestrzeni. Mikrokamienica stanęła na wąskiej, podłużnej działce przy ul. Twardowskiego w Krakowie. Mikrokamienica to najnowsza realizacja BXB studio Bogusław Barnaś.
Spis treści
- Krakowska Mikrokamienica to pomysł Polaków. Zmieściła się na wąskiej działce
- Ceglana elewacja Mikrokamienicy
- Elastyczny układ funkcjonalny Mikrokamienicy
Krakowska Mikrokamienica to pomysł Polaków. Zmieściła się na wąskiej działce
Mikrokamienica stanęła na wąskiej, podłużnej działce przy ul. Twardowskiego w Krakowie. Budynek, o powierzchni zabudowy równej 70 m², zaprojektowała lokalne BXB studio Bogusław Barnaś. Ten dwukondygnacyjny dom, mimo niewielkiej skali, może adoptować się do kilku różnych wariantów funkcjonalnych bez potrzeby naruszania konstrukcji nośnej.
Może funkcjonować jako niewielki budynek jednorodzinny, mieszczący garaż czterostanowiskowy, otwartą strefę dzienną w parterze, składającą się z kuchni, jadalni, salonu, łazienki i garderoby oraz strefę nocną na piętrze, mieszczącą trzy sypialnie i dwie łazienki.
Można go także podzielić na dwa niezależne mieszkania, każde o powierzchni ok. 60 m² (w najniższej kondygnacji może znaleźć się garaż czterostanowiskowy lub garaż dwustanowiskowy z dwiema piwnicami), lub cztery mikroapartamenty na wynajem o powierzchni ok. 25-35 m² wraz z 50-metrowym lokalem usługowym dostępnym z ulicy.
W Mikrokamienicy można miksować poszczególne konfiguracje. Może to być na przykład dom mieszkalny dwupoziomowy z biurem w parterze, lub posiadać układ dwóch mikroapartamentów na jednym poziomie i jednego większego apartamentu na drugim. Najniższa kondygnacja oprócz garażu czy przestrzeni komercyjnej, może pełnić również funkcję dobrze doświetlonej, w całości przeszkolonej sutereny.
Bogusław Barnaś
Ceglana elewacja Mikrokamienicy
Charakterystycznym elementem krakowskiej Mikrokamienicy jest także jego ceglana elewacja, wyróżniająca się starannie opracowanym detalem. Całość wieńczy dach z ciemnoszarej blachy, korespondującej z okiennymi szpaletami i balustradami.
Elastyczny układ funkcjonalny Mikrokamienicy
Cechą szczególną tego budynku jest jego elastyczność i zmienność przestrzeni oraz inteligentny układ funkcjonalny mający zdolność dostosowania się do potrzeb użytkowników. Na uwagę zasługuje dynamiczna, nowatorska fasada podkreślona minimalistycznym detalem i zaskakującym światłocieniem. Charakterystycznym elementem elewacji jest bardzo starannie i nowatorsko ułożona cegła która definiuje pierzeje ulicy – czytamy w uzasadnieniu.
Obecnie Mikrokamienica funkcjonuje jako zespół czterech, niezależnych mikroapartamentów.
Mikrokamienica w Krakowie projektu BXB studio Bogusław Barnaś zdobyła Nagrodę Roku SARP 2023 w kategorii Budynek mieszkalny jednorodzinny. Jurorzy docenili zwłaszcza elastyczność obiektu, który – w zależności od potrzeb – może pełnić funkcję domu jedno- lub dwurodzinnego albo mikroapartamentowca.
Zobacz wszystkie najważniejsze realizacje 2022 roku:
Przeczytaj też:
- Dom na skarpie doceniony przez architektów
- Najpiękniejszy budynek mieszkalny w Polsce jest we Wrocławiu. Zobacz jak wygląda