Lokum Monte – kameralne osiedle pod Wrocławiem

2023-03-22 11:31
Osiedle Lokum Monte
Autor: Lokum Deweloper Inwestycja składa się z niewielkich, 3-piętrowych budynków mieszczących po kilkanaście mieszkań. Nowoczesne, proste bryły kryte spadzistymi dachami wpisują się w otaczający górski krajobraz.

Inwestycja Lokum Monte to kameralne osiedle zlokalizowane w podwrocławskiej Sobótce, tuż przy Ślężańskim Parku Krajobrazowym. Charakteryzują ją wyjątkowe położenie, wysoki standard wykonania i prywatna strefa wellness. Osiedle składa się z jedenastu budynków mieszkalnych w każdym znajduje się od 12 do 16 mieszkań.

Osiedle składa się z 11 czterokondygnacyjnych budynków wielorodzinnych. Nowoczesne, proste bryły, kryte spadzistymi dachami, doskonale wpisują się w górski krajobraz. Zastosowane na elewacjach odcienie szarości harmonijnie komponują się z otoczeniem, a zestawienie ich z bielą dodaje całości lekkości i elegancji. Niebanalny wygląd budynków podkreślają dodatkowo tynk ozdobny, a także dekoracyjne elementy drewniane. Części wspólne odznaczają się wysokim standardem wykończenia. Ściany klatek schodowych wyłożono fototapetami przedstawiającymi słynne górskie szczyty, co podkreśla charakter okolicy osiedla. Posadzki w korytarzach pokryte zostały płytkami gresowymi, a balustrady schodów wykonano ze stali i szkła.

Na terenie osiedla Lokum Monte powstają 152 mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe o powierzchni od 39 do ok. 100 m2 i funkcjonalnym rozkładzie. W części z nich znajdują się dwie łazienki, które podnoszą komfort codziennego życia, a także garderoby, zapewniające dodatkową, praktyczną przestrzeń do przechowywania. W lokalach na piętrach przewidziano balkony, a na parterach – prywatne ogródki, które umożliwią spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Mieszkania położone na najwyższych kondygnacjach zaprojektowano jako dwupiętrowe, z antresolą mogącą służyć za pracownię, domowe biuro czy dodatkową sypialnię. Pomimo niskiej zabudowy we wszystkich budynkach zainstalowano cichobieżne windy obsługujące wszystkie kondygnacje, w tym poziom garaży podziemnych, gdzie znajdują się także komórki lokatorskie. W celu zapewnienia mieszkańcom poczucia bezpieczeństwa teren osiedla jest ogrodzony i monitorowany, ze stanowiskiem dla ochrony. Dodatkowo w oknach na najniższych kondygnacjach zamontowano rolety zewnętrzne, a we wszystkich lokalach – antywłamaniowe drzwi wejściowe i wideodomofony.

Unikatowym wyróżnikiem osiedla Lokum Monte jest strefa wellness z basenem, saunami i salą fitness. Z myślą o najmłodszych powstał nowoczesny, kolorowy plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią. Na terenie inwestycji znajdują się pełne urozmaiconej zieleni strefy relaksu z urokliwymi pergolami. Przestrzeń wspólną na osiedlu zaprojektowano jako elegancki ogród, pełen różnych gatunków roślin wysokich i niskich, spośród których wymienić można m.in. magnolie, brzozy himalajskie, paprocie czy trawy ozdobne.

Technologia wykonania, konstrukcja

Ściany podziemia wykonano jako żelbetowe monolityczne (w garażu są to słupy), zaś przegrody wydzielające pomieszczenia techniczne, komórki lokatorskie i stanowiska garażowe zbudowano z bloczków silikatowych (częściowo ściany są ażurowe).

Ściany konstrukcyjne i międzylokalowe są żelbetowe lub z bloczków wapienno-piaskowych typu Silka o grubości 18-24 cm, natomiast schody – prefabrykowane. Strop nad garażem podziemnym (odsadzki) w technologii zielonego dachu.

Posadzki z jastrychu cementowego grubości 5 cm z przeznaczeniem do układania płytek lub paneli podłogowych, zostały zaizolowane akustycznie. Tynki na ścianach silikatowych i betonowych to wyroby gipsowo-wapienne kat. II. Ściany zewnętrze ocieplono systemem ETICS z wykorzystaniem styropianu, a w strefach pożarowych – wełny mineralnej. Wykończenie stanowi tynk strukturalny, w wybranych miejscach – ozdobny.

W budynku zamontowano okna z PVC o współczynniku przenikania ciepła Uw ≤ 1,3 W/(m2K), uchylno-rozwieralne, z nawiewnikami lub okuciami z mikrowentylacją. Parapety wewnętrzne wykonano z aglomarmuru.

W mieszkaniach zamontowano drzwi wejściowe z okleiną drewnopodobną, wyposażone w zamki antywyważeniowe klasy C, z progami i ościeżnicą systemową. Ponadto w obiekcie zamontowano instalację domofonową – w każdym mieszkaniu znajduje się aparat domofonowy z funkcją audio-wideo, zaś przy bramie wjazdowej oraz przy wejściach na klatkę schodową – panel wyposażony w wyświetlacz cyfrowy oraz klawiaturę numeryczną.

Charakterystyka obiektu
  • Lokalizacja: ul. Armii Krajowej, Sobótka
  • Realizacja: 2020–2022
  • Powierzchnia terenu: 13 124 m2
  • Powierzchnia zabudowy: 3782 m2
  • Powierzchnia użytkowa: 11 971 m2 (część nadziemna), powierzchnia użytkowa: 10 236 m2 (mieszkania)
  • Kubatura: 69 802,73 m3
  • Liczba kondygnacji: 1 podziemna, 4 naziemne
  • Parking: 152 miejsca postojowe w garażu podziemnym i 8 na parkingu zewnętrznym
  • Projekt architektoniczny: Block Studio
  • Inwestor i generalny wykonawca: Olczyk sp. z o.o. Lokum 14 sp.j., należąca do GK Lokum Deweloper
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.