Luksusowe apartamenty na Księżym Młynie. Inwestycja T17 z pozwoleniem na budowę

2024-10-10 7:57
T17 Księży Młyn
Autor: mat. prasowe Inwestycja mieszkaniowa T17 powstanie w zabytkowej dzielnicy Łodzi Księży Młyn

Inwestycja T17, zaprojektowana przez renomowaną pracownię Konior Studio, to dwa sześciopiętrowe budynki o łącznej powierzchni ok. 5500 m2 połączone wspólnym parterem. Według projektu znajdą się tam dwu- i trójstronne luksusowe apartamenty. Obiekt powstanie w samym sercu zabytkowej łódzkiej dzielnicy Księży Młyn.

Spis treści

  1. T17 – apartamenty premium w zabytkowym otoczeniu
  2. Koncepcja Konior Studio – dialog z historią
  3. Ceglana tradycja
  4. Luksusowe miejsce do zamieszkania
  5. Apartament w parku

T17 – apartamenty premium w zabytkowym otoczeniu

Zespół mieszkalny T17 powstanie w zabytkowej łódzkiej dzielnicy Księży Młyn, przy ul. Tymienieckiego 17. Inwestycja o łącznej powierzchni ok. 5300 m² położona będzie naprzeciwko parku im. Jana Kilińskiego, w najbliższym sąsiedztwie m.in. willi Ludwika Grohmana, przędzalni Karola Scheiblera czy pałacu Herbsta. Do wykonania projektu inwestor zaangażował renomowaną i wielokrotnie nagradzaną w Polsce i na świecie śląską pracownię architektoniczną Konior Studio.

T17 Księży Młyn
Autor: mat. prasowe Ceglana elewacja inwestycji T17 to jednej ze sposobów wpisania jej w historyczny kontekst

Koncepcja Konior Studio – dialog z historią

Tomasz Konior, to architekt znany m.in. z takich realizacji, jak Akademia Muzyczna, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, wielokrotnie nagradzanego gmachu firmy Press Glass w Konopiskach czy budowanej właśnie Filharmonii w czeskim Brnie. W ostatnim czasie zrealizował projekty, m.in. jednej z najdroższych inwestycji mieszkaniowych w Polsce – Białej Willi na warszawskim Mokotowie.

T17 to projekt, który łącząc tradycję z nowoczesnością i szacunkiem dla historii, ma wpisać współczesną architekturę w zabytkową tkankę miasta.

– W tym przypadku staramy się uchwycić ducha miejsca, w szerokim kontekście zastanej architektury i tzw. dobrej kontynuacji. Wyjątkowość Księżego Młyna nakazuje szczególną troskę o jakość każdego, nowego projektu, najdrobniejszego detalu, aby wpisywał się w zastany kontekst, jednak nie był zwykłym naśladownictwem. Dlatego z jednej strony, ważne jest, aby nowe budynki uzupełniały historyczną pierzeję zarówno formą, jak i funkcją otwierających się w parterze usług, rytmów i proporcji wyższych kondygnacji, a z drugiej strony, aby współczesny język architektury, z szacunkiem, ale bez kompleksów, wchodził w dialog z historią, tworząc jej kolejną odsłonę – opowiada o projekcie Tomasz Konior, główny architekt i założyciel Konior Studio.

Inspirację stanowiły zarówno budynki świadczące o wyjątkowej historii Łodzi, jak również współczesna architektura europejska, której znakiem rozpoznawczym jest dialog tradycji z nowoczesnością.

Przeczytaj także:

Ceglana tradycja

Na elewacjach budynku pojawi się uniwersalny, a zarazem szlachetny materiał budowlany, jakim jest cegła, z której powstała większość historycznych budynków w tej okolicy.

– Księży Młyn zobowiązuje do korzystania z tego materiału. Budując z cegły, mamy poczucie ciągłości tradycji. Jej zastosowanie na elewacjach tworzy wyjątkowe faktury, reaguje na zmieniające się światło, kreuje niezwykłą atmosferę dzielnicy – podkreśla Tomasz Konior.

Z kolei Fryderyk Bojdo, członek zarządu spółki T17, inwestora obiektu dodaje: – Chcemy wykorzystać potencjał, jaki drzemie w tej wyjątkowej lokalizacji wśród zabytków i terenów zielonych. Głęboko wierzymy, że inwestycja wpisze się w klimat Księżego Młyna, a przyszli użytkownicy docenią panoramiczne okna z widokiem bezpośrednio na park, szlachetny minimalizm architektury, unikalne przestrzenie wspólne dla mieszkańców czy jakość zastosowanych materiałów. Zależy nam na tym, by budynek stał się wizytówką na architektonicznej mapie miasta, dlatego zaprezentowana koncepcja wciąż jeszcze będzie pogłębiana i rozwijana.

Luksusowe miejsce do zamieszkania

T17 to pierwsza inwestycja w Łodzi, którą można określić budynkiem premium. Ma być odpowiedzią na potrzeby osób poszukujących zalet typowych dla domu: przestrzeni, widoków i zielonych terenów na spacery, ale w połączeniu z lokalizacją w samym centrum miasta, w otoczeniu zabytków i w wyjątkowym standardzie. Inwestor wyszedł naprzeciwko oczekiwaniom dzisiejszego klienta premium, które dotyczą zarówno wysokich pomieszczeń, dużej ilości naturalnego światła, wysokiego standardu wykończenia części wspólnych czy szeregu udogodnień dla mieszkańców. Na Tymienieckiego 17 znajdzie się zatem strefa wellness z dostępnym na wyłączność wewnętrznym basenem, sala klubowa, sala kinowa, jacuzzi w ogrodzie, fitness czy ogród dla mieszkańców.

– Szczególnie zależy nam na tworzeniu atrakcyjnych miejsc do życia, które dobrze zniosą próbę czasu i na trwałe wpiszą się w miejski krajobraz. To odpowiedzialne zadanie. Dlatego mnóstwo czasu poświęcamy na poznanie potrzeb przyszłych mieszkańców, dobór materiałów, studiowanie detali. T17 kontynuuje dobre wzorce. Jest nowoczesne i eleganckie. Przyciąga cichym luksusem, kameralnością i wysokim standardem – mówi Tomasz Konior główny architekt i założyciel Konior Studio.

W inwestycji przewidzianych jest 37 mieszkań w każdej z dwóch części kameralnego kompleksu. Apartamenty będą miały zróżnicowaną wysokość od 290 - 400 cm wysokości. Na wspólnym parterze będzie 6 lokali usługowych a w podziemnym garażu 66 miejsc parkingowych.

Apartament w parku

T17 będzie usytuowany w rewitalizowanej przestrzeni Księżego Młyna naprzeciwko parku im. Jana Kilińskiego, gdzie niebawem dokona się spektakularna zmiana. Poza uruchomieniem prywatnej szkoły podstawowej z akredytacją Uniwersytetu Cambridge - Gaudium et Studium - w historycznym budynku willi Ludwika Grohmana, nowego oblicza doczeka się również teren dawnego ogrodu rodziny Grohmanów.

Inwestor współpracuje z władzami Łodzi i planuje naprzeciwko parku  zrealizować na własny koszt skwer o powierzchni ponad 3000 m2. To będą kolejne tereny zielone, które będą nowym atrakcyjnym miejscem spotkań dla odwiedzających Księży Młyn. Zagospodarowana nowa przestrzeń dopełni kompleksową przemianę tego fragmentu miasta, a mieszkańcy T17 i Księżego Młyna będą mieli w zasięgu 9 minut spaceru dostęp do ponad 22 hektarów terenów zielonych.

T17 Księży Młyn
Autor: mat. prasowe Budynki T17 staną w bezpośrednim sąsiedztwie parku im. Jana Kilińskiego
Listen to "Schody - żelbetowe czy drewniane. MUROWANE STARCIE" on Spreaker.

Kamienica Siemensa w Łodzi. Rewitalizacja. Zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.