Luksusowe apartamenty na Księżym Młynie. Inwestycja T17 projektu Konior Studio

2023-03-28 18:30
T17 Księży Młyn
Autor: mat. prasowe Inwestycja mieszkaniowa T17 powstanie w zabytkowej dzielnicy Łodzi Księży Młyn

Inwestycja T17, zaprojektowana przez renomowaną pracownię Konior Studio, to dwa sześciopiętrowe budynki, połączone wspólnym parterem o łącznej powierzchni ok. 5500 m2. Według projektu znajdą się tam 72 dwu- i trójstronne luksusowe apartamenty. Obiekt powstanie w samym sercu zabytkowej łódzkiej dzielnicy Księży Młyn.

Spis treści

  1. T17 – prestiżowe apartamenty w zabytkowym otoczeniu
  2. Koncepcja Konior Studio – dialog z historią
  3. Ceglana tradycja

T17 – prestiżowe apartamenty w zabytkowym otoczeniu

Zespół mieszkalny T17 powstanie w zabytkowej łódzkiej dzielnicy Księży Młyn, przy ul. Tymienieckiego 17. Inwestycja o łącznej powierzchni ok. 5500 m² położona będzie naprzeciwko parku im. Jana Kilińskiego, w najbliższym sąsiedztwie m.in. willi Ludwika Grohmana, przędzalni Karola Scheiblera czy pałacu Herbsta. Do wykonania projektu inwestor zaangażował renomowaną i wielokrotnie nagradzaną w Polsce i na świecie śląską pracownię architektoniczną Konior Studio.

T17 Księży Młyn
Autor: mat. prasowe Ceglana elewacja inwestycji T17 to jednej ze sposobów wpisania jej w historyczny kontekst

Koncepcja Konior Studio – dialog z historią

Tomasz Konior, architekt znany m.in. z takich realizacji, jak Akademia Muzyczna i siedzib Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, wielokrotnie nagradzanej siedziby firmy Press Glass w Konopiskach i będącej w budowie Filharmonii w czeskim Brnie, przedstawił pomysł budynku, który łącząc tradycję z nowoczesnością i szacunkiem dla historii, ma wpisać współczesną architekturę w zabytkową tkankę miasta.

– W tym przypadku staramy się uchwycić ducha miejsca, w szerokim kontekście zastanej architektury i tzw. dobrej kontynuacji. Wyjątkowość Księżego Młyna nakazuje szczególną troskę o jakość każdego, nowego projektu, najdrobniejszego detalu, aby wpisywał się w zastany kontekst, jednak nie był zwykłym naśladownictwem. Dlatego z jednej strony, ważne jest, aby nowe budynki uzupełniały historyczną pierzeję zarówno formą, jak i funkcją otwierających się w parterze usług, rytmów i proporcji wyższych kondygnacji, a z drugiej strony, aby współczesny język architektury, z szacunkiem, ale bez kompleksów, wchodził w dialog z historią, tworząc jej kolejną odsłonę – opowiada o projekcie Tomasz Konior, główny architekt i założyciel Konior Studio.

Inspirację stanowiły zarówno budynki świadczące o wyjątkowej historii Łodzi, jak również współczesna architektura europejska, której znakiem rozpoznawczym jest dialog tradycji z nowoczesnością.

Przeczytaj także:

T17 Księży Młyn
Autor: mat. prasowe Budynki T17 staną w bezpośrednim sąsiedztwie parku im. Jana Kilińskiego

Ceglana tradycja

Na elewacjach budynku pojawi się uniwersalny, a zarazem szlachetny materiał budowlany, jakim jest cegła, z której powstała większość historycznych budynków w tej okolicy.

– Księży Młyn zobowiązuje do korzystania z tego materiału. Budując z cegły, mamy poczucie ciągłości tradycji. Jej zastosowanie na elewacjach tworzy wyjątkowe faktury, reaguje na zmieniające się światło, kreuje niezwykłą atmosferę dzielnicy – podkreśla Tomasz Konior.

Z kolei Fryderyk Bojdo, członek zarządu spółki T17, inwestora obiektu dodaje: – Chcemy wykorzystać potencjał, jaki drzemie w tej wyjątkowej lokalizacji wśród zabytków i terenów zielonych. Głęboko wierzymy, że inwestycja wpisze się w klimat Księżego Młyna, a przyszli użytkownicy docenią ogromne okna z widokiem bezpośrednio na park, szlachetny minimalizm architektury, unikalne przestrzenie wspólne dla mieszkańców czy jakość zastosowanych materiałów. Zależy nam na tym, by budynek stał się wizytówką na architektonicznej mapie miasta, dlatego zaprezentowana koncepcja wciąż jeszcze będzie pogłębiana i rozwijana.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.