Metamorfoza Fabryki Szpulek w Łodzi. Pofabryczne zabudowania zmieniły się w osiedle mieszkaniowe Nova Fabryka

2023-07-11 16:15
Modernizacja fabryki szpulek. Osiedle mieszkaniowe Nova Fabryka
Autor: www.lodz.pl W zabytkowej fabryce szpulek w Łodzi powstało osiedle Nova Fabryka (ul. Kopernika 15/17)

Metamorfoza pofabrycznych zabudowań dawnej fabryki szpulek i wyrobów drewnianych Henryka Wyssa w Łodzi trwała ponad dwa lata. W ramach inwestycji powstało osiedle mieszkaniowe Nova Fabryka. W najbliższych tygodniach Vision Development odda do użytku inwestycję. Projekt stworzyła łódzka Pracownia Projektowa Izzba-Chrabąszcz, Szczerbowski.

Spis treści

  1. Fabryka szpulek Henryka Wyssa
  2. Historyczne zabudowania poddano kompleksowej odnowie
  3. Ceglane elewacje na wszystkich budynkach osiedla

Fabryka szpulek Henryka Wyssa

Założona w Łodzi w 1870 roku przez Henryka Wyssa fabryka szpulek była pierwszym tego rodzaju zakładem produkcyjnym w Polsce. W końcu XIX w. wytwarzała ok. 350 tys. drewnianych szpulek do nici. Po przekształceniu w spółkę o charakterze rodzinnym spadkobiercy właściciela rozszerzyli asortyment produkcji o inne wyroby drewniane. W okresie międzywojennym zakład zatrudniał 175 osób i posiadał własny tartak. Po II wojnie światowej budynki przy ul. Kopernika 15/17 zajęły Państwowe Zakłady Wyrobów Drzewnych Przemysłu Włókienniczego, a tuż przed wyłączeniem ich z użytkowania były siedzibą oddziału Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego i różnych firm prywatnych.

Historyczne zabudowania poddano kompleksowej odnowie

Nieruchomość była zabudowana trzema zabytkowymi budynkami: dwupiętrową oficyną mieszkalną i starą stróżówką od ulicy oraz skrytą w głębi działki tokarnią. Wszystkie zostały przebudowane i nadbudowane – oficyna zyskała dwie dodatkowe kondygnacje, a tokarnia jedną. Jako przedłużenie oficyny, w miejscu po rozebranym tam parterowym pawilonie gospodarczym (ten nie był zabytkiem), w północnej części parceli dobudowano też dwa nowe budynki: jeden dorównujący wysokością oficynie i drugi, niższy, dwukondygnacyjny, w którym urządzono piętrowe apartamenty. Historyczne zabudowania poddano kompleksowej odnowie i podzielono na komfortowe mieszkania. Na całym osiedlu jest ich łącznie 62 – od 26-metrowych kawalerek po lokale o powierzchni 83 mkw.

Nie chcieliśmy, żeby inwestycję zdominowały małe mieszkanka pod wynajem, choć zdajemy sobie sprawę, że to obecnie najbardziej poszukiwane lokale. Naszym celem było stworzenie kameralnego osiedla, które będzie domem dla jego mieszkańców, więc oferujemy też bardziej rodzinne metraże – tłumaczy Tomasz Olczyk, dyrektor ds. marketingu Vision Invest.

Fabryka Szpulek
Autor: www.lodz.pl Spektakularną przemianę przeszła parterowa stróżówka. Oryginalny wygląd przywrócono jej na podstawie rysunków pochodzących jeszcze z czasów zaboru rosyjskiego

Ceglane elewacje na wszystkich budynkach osiedla

Wszystkie budynki Novej Fabryki mają ceglane elewacje. O ile jednak zastosowanie takiego wykończenia nowej zabudowy nie było skomplikowane, to przywrócenie oryginalnego wyglądu ścianom zabytków okazało się sporym wyzwaniem.

Mieliśmy nadzieję, że po usunięciu warstw farby odkryjemy cegły, które będą wymagać jedynie uzupełnienia ubytków i impregnacji. Były to jednak czcze marzenia. Mury były w kiepskim stanie, na dodatek ze śladami licznych przebudowań: przesuwanych okien i otworów drzwiowych. W rezultacie ok. 60% elewacji trzeba było poddać żmudnej ręcznej renowacji – dodaje Tomasz Olczyk.

Architektonicznie Nova Fabryka jest umiejętnym połączeniem starego z nowym. Choć na pierwszy rzut oka widać, co stoi tam od 150 lat, a co jest świeżym naniesieniem, wszystko łączy się w całość o jednoznacznie pofabrycznym pochodzeniu muśniętym nowoczesnością.

Projekt stworzyła łódzka Pracownia Projektowa Izzba-Chrabąszcz, Szczerbowski.

Historyczne zabudowania poddano kompleksowej odnowie i podzielono na komfortowe mieszkania
Autor: www.lodz.pl Założona w Łodzi w 1870 roku przez Henryka Wyssa fabryka szpulek była pierwszym tego rodzaju zakładem produkcyjnym w Polsce

Źródło: bip.uml.lodz.pl, www.lodz.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.