Mokotów Sportowy – nowa inwestycja w centrum Warszawy. Dom Development rusza z realizacją I etapu osiedla
Rusza budowa inwestycji Mokotów Sportowy przy ul. Antoniewskiej. W I etapie inwestycji powstaną 3 budynki, w których znajdzie się 155 mieszkań. Zostaną one przekazane właścicielom w I kwartale 2026 r. Docelowo Dom Development planuje wybudować w tej lokalizacji co najmniej 1300 lokali.
Spis treści
- Założenia projektowe inwestycji
- Mokotów Sportowy – I etap inwestycji
- Miejskie życie w otoczeniu zieleni
- Miejsce ze sportową historią
- Wygodnie i z troską o środowisko
Mokotów Sportowy powstanie w obszarze położonym między Jeziorkiem Czerniakowskim a zakolem Wisły. Miejsce to ma potencjał na ok. 10 000 mieszkań. Teren jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, który przewiduje w tym miejscu, oprócz zabudowy mieszkaniowej, liczne punkty usługowe, placówki oświatowe, obiekty kulturalne i tereny rekreacyjne, a także rozbudowaną siatkę ulic oraz trasę tramwajową.
Założenia projektowe inwestycji
Rejon ul. Antoniewskiej to duży, wcześniej niezagospodarowany obszar Warszawy, który docelowo przekształci się w tętniącą życiem dzielnicę. Mokotów Sportowy będzie pierwszą dużą inwestycją mieszkaniową w tym rejonie.
– W tym projekcie wykorzystamy nasze doświadczenie z takich inwestycji, jak Osiedle Wilno czy Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód, gdzie także zaczynaliśmy zupełnie od zera. Dziś są to miejsca tętniące życiem, z bogatą infrastrukturą i dobrą komunikacją z centrum miasta. Jestem przekonany, że już za kilka lat podobnie będzie wyglądał teren Mokotowa Sportowego, gdzie zadbamy o zrealizowanie wszystkich zasad miasta 15-minutowego. Ogromną zaletą tego miejsca będą rozległe, zielone tereny rekreacyjne, rzadko spotykane w tak niedużej odległości od centrum miasta – mówi Jarosław Szanajca, Prezes Zarządu Dom Development S.A.
Mokotów Sportowy – I etap inwestycji
W I etapie inwestycji powstanie 155 mieszkań. W ofercie znalazły się zarówno mniejsze mieszkania jedno- i dwupokojowe o metrażach 27-48 m2, jak i większe lokale 3-, 4- i 5-pokojowe o powierzchniach 50–107 m2. Przekazanie pierwszym mieszkańcom kluczy do lokali planowane jest na I kwartał 2026 r. Większość mieszkań na parterze będzie miało przydomowe ogródki, te na piętrze – balkony, a niektóre na ostatniej kondygnacji – przestronne tarasy.
Przeczytaj także:
- Największe osiedle mieszkań na wynajem w Polsce znajduje się w Katowicach. To projekt pracowni Kuryłowicz & Associates.
- Żelazna 54, Warszawa. W miejscu rozebranego biurowca rusza budowa apartamentowca według projektu pracowni SAAW
- 20 takich domów powstanie na wyspie na jeziorze Kalwa. Jest projekt!
Miejskie życie w otoczeniu zieleni
Nowa inwestycja Dom Development połączy w sobie bliskość natury i łatwy dostęp do centrum miasta.
– W okolicy znajdują się atrakcyjne tereny zielone, m.in. rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie oraz zakole Wisły, które oferują wiele sposobów aktywnego spędzania czasu, w tym spacery, pływanie, jazdę rowerem czy grę w tenisa. Popularne centrum handlowe Sadyba Best Mall z licznymi sklepami, usługami, restauracjami i kinem umożliwia wygodne zakupy i rozrywkę dla całej rodziny. Mokotów gwarantuje również dostęp do wysokiej jakości placówek edukacyjnych. Najbliższa z nich zlokalizowana jest w zasięgu około 5 minut samochodem i kilkunastu minut autobusem od naszej inwestycji – mówi Monika Perekitko, Członek Zarządu Dom Development S.A.
Ważne arterie komunikacyjne w pobliżu, tj. Trasa Siekierkowska, ul. Czerniakowska i Sobieskiego umożliwiają wygodne poruszanie się po mieście, w tym dojazd samochodem z Mokotowa Sportowego do ścisłego centrum Warszawy w 20–30 min. Tuż przy I etapie inwestycji zlokalizowany jest przystanek, a 300 m dalej pętla autobusowa, dzięki czemu okolica obsługiwana jest przez aż 5 linii komunikacji miejskiej. W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego przewidziana jest też budowa ul. Czerniakowskiej Bis z linią tramwajową przebiegającą w pobliżu Mokotowa Sportowego, dochodzącą obecnie do skrzyżowania ulic Czerniakowskiej i Gagarina.
Miejsce ze sportową historią
Nazwa Mokotów Sportowy wiąże się z ciekawą przeszłością terenów przy ul. Antoniewskiej. Plany wykorzystania przestrzeni pomiędzy Jeziorkiem Czerniakowskim a Wisłą do celów sportowych, rekreacyjnych i wypoczynkowych istniały już w 1916 r. Wtedy miał tu powstać Wielki Park Narodowy. W latach 30. XX wieku pojawił się natomiast pomysł na stworzenie tu miasteczka olimpijskiego, z torem regatowym, parkiem sportowym i stadionem. Miasteczko miało być hipotetyczną areną igrzysk w roku 1952 lub 1956. Z uwagi na wybuch II wojny światowej, plany nie zostały zrealizowane.
Ta niezwykła historia stała się inspiracją dla Dom Development do stworzenia w tym miejscu dzielnicy w sportowym duchu. Inwestycję wyróżniać będą bogato wyposażone, zielone dziedzińce ze strefami rekreacji, wykorzystujące motywy kojarzone z różnymi dyscyplinami sportowymi. Powstanie tu ogólnodostępny teren zielony ze zbiornikiem wodnym i siłownią plenerową, a także wielofunkcyjne boisko. Natomiast miłośników dwóch kółek ucieszą liczne miejsca postojowe dla rowerów, a kierowców podziemne parkingi.
Elewacje i przestrzenie wspólne budynków będą utrzymane w sportowym klimacie, dzięki muralom i spójnemu systemowi identyfikacji wizualnej.
Wygodnie i z troską o środowisko
Mokotów Sportowy został zaprojektowany w taki sposób, by odpowiadać na wszelkie potrzeby mieszkańców. Oprócz bogatej oferty handlowej, usługowej i sportowej, przewidziano liczne place zabaw, oferujące różne atrakcje, m.in. trampoliny, huśtawki, piaskownice i zjeżdżalnie. W każdym kwartale zabudowy, także w I etapie inwestycji, powstanie takie miejsce dla dziecięcej aktywności (ze zjeżdżalnią i 2 huśtawkami).
Mieszkańcy będą mogli bezpiecznie i w łatwy sposób poruszać się po inwestycji dzięki systemowi smart building, który umożliwia m.in. otwieranie bram, furtek i drzwi do budynku za pomocą smartfona.
Zatopiony w zieleni Mokotów Sportowy będzie wypełniony także rozwiązaniami proekologicznymi. Na dachach budynków zamontowane zostaną panele słoneczne, które wpływają na redukcję emisji CO2 i obniżenie rachunków za energię w częściach wspólnych. Natomiast użycie nowoczesnych lamp LED oraz czujek zmierzchu z możliwością zastosowania przerwy nocnej zmniejszy zużycie prądu i obniży opłaty za prąd.
Bogata aranżacja zieleni – w tym ogólnodostępny teren ze zbiornikiem wodnym, liczne drzewa, krzewy czy pergola – to sposób na obniżenie temperatury w upalne dni, oczyszczanie powietrza, a także retencjonowanie wody i zachowanie różnorodności biologicznej.