Nowa era mieszkań komunalnych. Pierwszy modułowy budynek wielorodzinny w Polsce już dostępny!

2023-12-13 19:07
Pierwszy modułowy budynek wielorodzinny w Polsce
Autor: DMDmodular Pierwszy modułowy budynek wielorodzinny w Polsce

W poniedziałek 11 grudnia odbyło się otwarcie Demonstratora Technologii, znajdującego się w Mysłowicach. Ta innowacyjna inwestycja, realizowana przez DMDmodular, rozpoczyna nowy rozdział w dostarczaniu przystępnych cenowo i ekologicznych mieszkań dla mieszkańców miasta.

Murator Remontuje: Jak wyregulować okna?
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Modułowy dom wielorodzinny: przyszłość mieszkalnictwa w Mysłowicach
  2. Modułowy budynek pokazowy do użytku
  3. Ekologiczne rozwiązania: dom modułowy przyjazny dla środowiska
  4. Tanie mieszkania komunalne w zasięgu ręki
  5. Jakie możliwości daje technologia budownictwa modułowego?

Modułowy dom wielorodzinny: przyszłość mieszkalnictwa w Mysłowicach

Budynek komunalny w całości składa się z w pełni wykończonych modułów, liczy 4 kondygnacje i oferuje 27 mieszkań o powierzchni od 45m² do 68m². Każdy moduł, wyprodukowany w kontrolowanych warunkach fabrycznych, jest kompletnie wyposażony, co znacznie skraca czas budowy. Ta metoda pozwala na szybkie dostarczenie wysokiej jakości mieszkań, które są zarówno przystępne cenowo, jak i odpowiednie dla osób o średnich dochodach, niekwalifikujących się do mieszkań komunalnych, ale również niezdolnych do uzyskania kredytu na zakup własnego domu - TBS.

Polecamy materiał: Mieszkanie TBS 2023 – ile kosztuje? Ile trzeba zarabiać, żeby dostać TBS? Kiedy można wykupić mieszkania TBS?i

Zalety budownictwa modułowego
  • skrócenie czasu trwania inwestycji,
  • oszczędne gospodarowanie zasobami ludzkimi i materiałowymi,
  • optymalizację kosztów budowy

Modułowy budynek pokazowy do użytku

Ten budynek nie tylko zaspokaja lokalne potrzeby mieszkaniowe, ale również służy jako Demonstrator Technologii. Jego realizacja, wspierana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz fundusze unijne, pokazuje możliwości adaptacji tej technologii w innych częściach Polski. Projekt, będący owocem współpracy inżynierów, technologów i architektów, ma na celu wyznaczenie nowego kierunku dla budownictwa komunalnego w kraju.

Ekologiczne rozwiązania: dom modułowy przyjazny dla środowiska

Budynek wyróżnia się szeregiem ekologicznych innowacji. Do najważniejszych należy możliwość pozyskiwania i magazynowania energii z gruntu i słońca oraz odzyskiwania ciepła ze zużytego powietrza. Panele fotowoltaiczne i kolektory solarne pokryją większość dachu i południowej elewacji budynku. System gospodarowania wodą szarą (wykorzystaną wcześniej np. do mycia) pozwoli na powtórne jej użycie do spłukiwania toalet, a woda opadowa z dachu zostanie wykorzystana do nawadniania zielonego otoczenia budynku.

Sam obiekt zlokalizowany został idealnie na osi północ-południe dla najlepszego nasłonecznienia pomieszczeń. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom budynek będzie produkował więcej energii niż wynosić będzie jego realne zapotrzebowanie, zapewniając mieszkańcom niskie koszty eksploatacji, co bezpośrednio wpłynie na niskie koszty utrzymania. Budynek został zaprojektowany nie tylko technicznie, ale również estetycznie - poszukując dobranych do technologii rozwiązań elewacji i funkcji rzutów mieszkań.

Tanie mieszkania komunalne w zasięgu ręki

Pierwszy budynek modułowy w Mysłowicach to krok milowy w rozwoju budownictwa komunalnego. Jednakże, przed pełnym wdrożeniem tej technologii na szerszą skalę, konieczne będzie przeprowadzenie szkoleń dla mieszkańców oraz dalsze prace nad zagospodarowaniem terenu wokół budynku.

Inwestycja w Mysłowicach to nie tylko odpowiedź na lokalny problem braku mieszkań komunalnych, ale także wzór dla innych miast w Polsce. Demonstruje, jak nowoczesne technologie mogą przyczynić się do rozwoju zrównoważonego i dostępnego budownictwa komunalnego. To krok w kierunku przyszłości, gdzie technologia, ekologia i społeczne potrzeby mieszkalne łączą się, tworząc nowy standard w budownictwie miejskim.

Moduł domu wielorodzinnego z wyposażeniem
Autor: DMDmodular Moduł domu wielorodzinnego z wyposażeniem

Jakie możliwości daje technologia budownictwa modułowego?

Technologia, w której spółka DMDmodular realizuje budynki pozwala na osiągnięcie najwyższego stopnia prefabrykacji poza placem budowy, a tym samym zapewnia najszybszy sposób wznoszenia obiektów. Stosowana technologia pozwala na wykonanie budynku w fabryce nawet w 90 procentach, gdyż oparta jest na technologii modułów 3D, wolumetrycznych wielkogabarytowych elementach.

W fabryce powstają moduły, które są w pełni wykończone i w pełni wyposażone - w elementy instalacji, meble i dekoracje. W takiej formie jadą na plac budowy. Następnie na placu budowy odbywa się montaż gotowych elementów, ich skręcenie i konfigurowanie w docelowy budynek. W tej technologii DMDmodular przygotowuje nie tylko budynki z sektora mieszkaniowego, ale także hotelowego, zakwaterowania studenckiego, czy obiektów jednorodzinnych, dostarczając je do Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy Danii. Ich konstrukcja jest niezwykle mocna i wytrzymała - gdyż oparta jest na profilach stalowych.

Z racji szeregu testów i uzyskanych krajowych i międzynarodowych certyfikatów, technologia spełnia wszystkie wymogi wynikające z prawa budowlanego z zakresu termiki, przepisów pożarowych, i wielu innych. Co więcej, budynek może zostać zdemontowany i przeniesiony w inną lokalizację. To atut, z którym technologia tradycyjna nie może konkurować i doskonałe rozwiązanie wpisujące się w rozwijający się trend Gospodarki Obiegu Zamkniętego – cyrkularnego gospodarowania zasobami, gdzie już na etapie planowania inwestycji analizuje się ekologię całego cyklu życia produktu – od powstania, przez użytkowanie, aż po jego rozbiórkę.

Produkcja modułu budynku wielorodzinnego
Autor: DMDmodular Produkcja modułu budynku wielorodzinnego

Inwestycja prowadzona jest w zabudowie śródmiejskiej, dlatego też bardzo ważny dla nas jest krótki czas jej realizacji. Równie ważny jest dla nas fakt, że budynek praktycznie w całości powstaje poza placem budowy, co w znacznym stopniu zmniejsza uciążliwości dla otoczenia związane z jego budową. Bardzo istotne jest również to, że skrócenie czasu budowy nie powoduje obniżenia jakości, co niestety niejednokrotnie ma miejsce w przypadku budownictwa tradycyjnego – dodaje Małgorzata Książek – Grelewicz, dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.