Najnowocześniejszy budynek komunalny w Polsce powstaje w Mysłowicach!

2023-08-24 16:00
Pierwszy modułowy budynek wielorodzinny w Polsce
Autor: DMDmodular Pierwszy modułowy budynek wielorodzinny w Polsce

W Mysłowicach powstanie pierwszy w Polsce efektywny energetycznie modułowy budynek wielorodzinny, dostępny dla mieszkańców w ramach budownictwa społecznego. Po zaledwie kilku miesiącach prac projektowych, badawczych i produkcyjnych, podkrakowską fabrykę DMDmodular opuszczają wykończone i wyposażone moduły domów.

Spis treści

  1. Modułowy dom wielorodzinny w Mysłowicach
  2. Modułowy budynek pokazowy do użytku
  3. Ekologiczne rozwiązania w domu modułowym
  4. Jakie możliwości daje technologia budownictwa modułowego?

Modułowy dom wielorodzinny w Mysłowicach

W obiekcie znajdzie się łącznie 27 mieszkań, o powierzchni od 45m² do 68m². Całość kubatury tworzy 56 w pełni wykończonych (wykończone podłogi, ściany, sufity, itd.), wyposażonych w instalacje i umeblowanych modułów. Ich prefabrykacja zrealizowana została w kontrolowanych warunkach fabrycznych, w hali produkcyjnej DMDmodular, skąd gotowe moduły zostaną przetransportowane w docelową lokalizację w Mysłowicach, a następnie zmontowane i oddane do użytku mieszkańców.

Mieszkania z Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) adresowane są do osób, które mają zbyt wysokie dochody, by mogły się ubiegać o mieszkania komunalne, a zbyt niskie, by udźwignąć spłatę kredytu zaciągniętego na kupno własnego mieszkania lub domu. Polecamy materiał: Mieszkanie TBS 2023 – ile kosztuje? Ile trzeba zarabiać, żeby dostać TBS? Kiedy można wykupić mieszkania TBS?i

Zalety budownictwa modułowego
  • skrócenie czasu trwania inwestycji,
  • oszczędne gospodarowanie zasobami ludzkimi i materiałowymi,
  • optymalizację kosztów budowy

Modułowy budynek pokazowy do użytku

Budynek powstaje jako demonstrator technologii i gotowe rozwiązanie, które może zostać zaadaptowane przez jednostki samorządowe w dowolnym miejscu w Polsce. Projekt jest efektem pracy zespołu inżynierów, technologów, architektów oraz naukowców, skupionych wokół konsorcjum badawczo-rozwojowego DMD-M, na czele którego stoi spółka produkcujna DMDmodular ze Skawiny. Grupa działa w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pn. „Budownictwo modułowe efektywne energetycznie i procesowo”, realizowanego z funduszy unijnych.

Poza oczywistą korzyścią wynikającą z powiększenia naszego zasobu mieszkaniowego o 29 nowoczesnych i komfortowych mieszkań inwestycja ta wyznacza kierunek rozwoju mieszkalnictwa komunalnego w Polsce.

Mysłowice podobnie jak inne gminy borykają się z ogromnym problemem braku wystarczającej liczby mieszkań komunalnych. Kilkuletni okres oczekiwania na mieszkanie komunalne to niestety standard. Ponadto wiele mieszkań, którymi dysponujemy to mieszkania substandardowe. Energooszczędne budownictwo modułowe jest doskonałym sposobem na kompleksowe rozwiązanie tych problemów. Bardzo cieszymy się i jesteśmy dumni z tego, że inwestycja, która jest przyszłością budownictwa komunalnego powstaje właśnie u nas w Mysłowicach – mówi Małgorzata Książek – Grelewicz, dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach 

Ekologiczne rozwiązania w domu modułowym

Pilotażowy obiekt charakteryzować się będzie szeregiem ekologicznych rozwiązań i innowacji. Do najważniejszych należy możliwość pozyskiwania i magazynowania energii z gruntu i słońca oraz odzyskiwania ciepła ze zużytego powietrza. Panele fotowoltaiczne i kolektory solarne pokryją większość dachu i południowej elewacji budynku. System gospodarowania wodą szarą (wykorzystaną wcześniej np. do mycia) pozwoli na powtórne jej użycie do spłukiwania toalet, a woda opadowa z dachu zostanie wykorzystana do nawadniania zielonego otoczenia budynku.

Sam obiekt zlokalizowany został idealnie na osi północ-południe dla najlepszego nasłonecznienia pomieszczeń. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom budynek będzie produkował więcej energii niż wynosić będzie jego realne zapotrzebowanie, zapewniając mieszkańcom niskie koszty eksploatacji, co bezpośrednio wpłynie na niskie koszty utrzymania. Budynek został zaprojektowany nie tylko technicznie, ale również estetycznie - poszukując dobranych do technologii rozwiązań elewacji i funkcji rzutów mieszkań.

Wierzymy, że ta pilotażowa realizacja realnie przełoży się na zainteresowanie technologią modułową zintegrowaną z systemem sterowania budynkiem BMS oraz ekologicznymi rozwiązaniami wśród polskich inwestorów sektora publicznego i prywatnego, działających w budownictwie mieszkaniowym, senioralnym, hotelowym czy zakwaterowania studenckiego. Jesteśmy dumni, że znajdujemy się w czołówce technologii budownictwa modułowego, dzięki czemu możemy zaoferować innowacyjne i zrównoważone rozwiązania dla sektora mieszkaniowego. Budynek będzie działać jak nowoczesna maszyna stanowiąc równocześnie efektywny energetycznie obiekt pilotażowy – mówi Ewelina Woźniak Szpakiewicz, prezes zarządu DMDmodular.

Moduł domu wielorodzinnego z wyposażeniem
Autor: DMDmodular Moduł domu wielorodzinnego z wyposażeniem

Jakie możliwości daje technologia budownictwa modułowego?

Technologia, w której spółka DMDmodular realizuje budynki pozwala na osiągnięcie najwyższego stopnia prefabrykacji poza placem budowy, a tym samym zapewnia najszybszy sposób wznoszenia obiektów. Stosowana technologia pozwala na wykonanie budynku w fabryce nawet w 90 procentach, gdyż oparta jest na technologii modułów 3D, wolumetrycznych wielkogabarytowych elementach.

W fabryce powstają moduły, które są w pełni wykończone i w pełni wyposażone - w elementy instalacji, meble i dekoracje. W takiej formie jadą na plac budowy. Następnie na placu budowy odbywa się montaż gotowych elementów, ich skręcenie i konfigurowanie w docelowy budynek. W tej technologii DMDmodular przygotowuje nie tylko budynki z sektora mieszkaniowego, ale także hotelowego, zakwaterowania studenckiego, czy obiektów jednorodzinnych, dostarczając je do Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy Danii. Ich konstrukcja jest niezwykle mocna i wytrzymała - gdyż oparta jest na profilach stalowych.

Z racji szeregu testów i uzyskanych krajowych i międzynarodowych certyfikatów, technologia spełnia wszystkie wymogi wynikające z prawa budowlanego z zakresu termiki, przepisów pożarowych, i wielu innych. Co więcej, budynek może zostać zdemontowany i przeniesiony w inną lokalizację. To atut, z którym technologia tradycyjna nie może konkurować i doskonałe rozwiązanie wpisujące się w rozwijający się trend Gospodarki Obiegu Zamkniętego – cyrkularnego gospodarowania zasobami, gdzie już na etapie planowania inwestycji analizuje się ekologię całego cyklu życia produktu – od powstania, przez użytkowanie, aż po jego rozbiórkę.

Produkcja modułu budynku wielorodzinnego
Autor: DMDmodular Produkcja modułu budynku wielorodzinnego

Inwestycja prowadzona jest w zabudowie śródmiejskiej, dlatego też bardzo ważny dla nas jest krótki czas jej realizacji. Równie ważny jest dla nas fakt, że budynek praktycznie w całości powstaje poza placem budowy, co w znacznym stopniu zmniejsza uciążliwości dla otoczenia związane z jego budową. Bardzo istotne jest również to, że skrócenie czasu budowy nie powoduje obniżenia jakości, co niestety niejednokrotnie ma miejsce w przypadku budownictwa tradycyjnego – dodaje Małgorzata Książek – Grelewicz, dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE