Osiedle Portowo w Poznaniu. Wiemy, jak będzie wyglądać nowe osiedle nad Wartą
Na poznańskiej Starołęce powstanie nowy zespół mieszkaniowy składający się z blisko 50 budynków. Usytuowane nad Wartą osiedle Portowo zaprojektowało biuro APA Wojciechowski Architekci.
Osiedle Portowo w Poznaniu | |
Autorzy: | APA Wojciechowski Architekci |
Inwestor: | Vastint Poland |
Realizacja: | 2023-2036 |
Osiedle Portowo ma być największą od lat inwestycją mieszkaniową w prawobrzeżnym Poznaniu. Powstanie w miejscu dawnej fabryki kosmetyków Pollena Lechia. Na 19-hektarowym terenie w bezpośrednim sąsiedztwie nabrzeży Warty zaplanowano zespół blisko 50 budynków. Znajdzie się w nich 1800 mieszkań, zarówno na sprzedaż, jak i wynajem. Lokale dysponować będą powierzchnią od 30 m2 do ponad 100 m2. Projekt założenia na zlecenie firmy Vastint Poland opracowało biuro APA Wojciechowski Architekci.
Portowo: osiedle nad wodą
Teren dawnego portu rzecznego to przepiękny, aczkolwiek wciąż mało znany zakątek Poznania. Działalność fabryki Stomil zostanie wygaszona w najbliższych latach i tym samym zniknie ostatni argument przeciw osiedlaniu się w tej urokliwej okolicy – mówi Rafał Przybył, Regional Manager w Vastint Poland, dodając, że podobna sytuacja miała miejsce na Jeżycach, gdzie na poprzemysłowych terenach Goplany, Wiepofamy, Powogazy i Modeny powstają dziś liczne budynki mieszkalne.
Budowę osiedla Portowo zaplanowano na kilkanaście lat. Realizacja tego ogromnego przedsięwzięcia przebiegać będzie w 5-6 etapach. Realizacja pierwszego ma się rozpocząć jesienią tego roku. Od ulicy Hetmańskiej i ronda Starołęka planowana jest zabudowa wielkomiejska, natomiast od strony rzeki znacznie niższa i bardziej kameralna. Całość dopełnią ogólnodostępne tereny zielone, obiekty użyteczności publicznej oraz miejsca rekreacji. W ramach inwestycji planowana jest także przebudowa ul. Starołęckiej na odcinku od ronda Starołęka do ul. Romana Maya.
Portowo położone jest na terenie o wyjątkowych walorach krajobrazowych, co zostało wykorzystanie w projekcie. Osiedle będzie delikatnie obniżało się ku rzece, co pozwoli zapewnić przyszłym mieszkańcom bezpośredni kontakt wzrokowy z wodą, między innymi dzięki temu, że niższe budynki będą usytuowane bezpośrednio przy rzece, a te wyższe stopniowo coraz dalej. Będzie to miejsce bardzo zazielenione, gdyż tereny zielone będą stanowić blisko 30% powierzchni osiedla. Projekt przewiduje także szereg przyjaznych środowisku rozwiązań, które zostaną potwierdzone certyfikatem LEED – mówi Szymon Wojciechowski, współwłaściciel APA Wojciechowski Architekci.
Osiedle Portowo zaplanowano jako samowystarczalne miasteczko z wszelkimi udogodnieniami i usługami. Przewidziano też przystań dla motorówek, łodzi i kajaków, groblę łączącą północną część założenia z terenami nadrzecznymi, a także mostek na Obrzycy. Zagospodarowanie brzegu Warty oraz włączenie osiedla w sieć istniejących ścieżek rowerowych i tras wodnych planowane jest w dalszych etapach inwestycji.
Portowo: krótka historia
Działkę, na której zaplanowano osiedle Portowo firma Vastint kupiła już w 2008 roku. Pierwszy zarys koncepcji założenia został przedstawiony publicznie trzy lata później, jednakże start inwestycji znacząco opóźniał się z powodu oprotestowywania decyzji administracyjnych przez podmioty trzecie. Równolegle do prowadzenia postępowań odwoławczych, deweloper współpracował z władzami Poznania w przygotowaniu strategii rozwoju „Rzeka w mieście” i dostosowaniu projektu do jej wytycznych. W 2019 roku Vastint pozyskał przyległą działkę, powiększając teren inwestycji o dodatkowe trzy hektary. Pozwolenie na budowę pierwszego etapu osiedla uzyskano w ubiegłym roku i niebawem zostanie wyłoniony generalny wykonawca. Ustalenia dotyczące kolejnych etapów stanowią przedmiot rozmów z władzami Poznania. Ich celem jest wypracowanie rozwiązań korzystnych dla miasta i jego mieszkańców. Wstępnie zakończenie całej realizacji planowane jest na 2036 rok.
Źródło: Osiedle Portowo w Poznaniu. Wiemy, jak będzie wyglądać nowe osiedle nad Wartą