Osiedle Portowo w Poznaniu. Wiemy, jak będzie wyglądać nowe osiedle nad Wartą

2023-05-31 15:39

Na poznańskiej Starołęce powstanie nowy zespół mieszkaniowy składający się z blisko 50 budynków. Usytuowane nad Wartą osiedle Portowo zaprojektowało biuro APA Wojciechowski Architekci.

Osiedle Portowo w Poznaniu
Autorzy: APA Wojciechowski Architekci
Inwestor: Vastint Poland
Realizacja: 2023-2036

Osiedle Portowo ma być największą od lat inwestycją mieszkaniową w prawobrzeżnym Poznaniu. Powstanie w miejscu dawnej fabryki kosmetyków Pollena Lechia. Na 19-hektarowym terenie w bezpośrednim sąsiedztwie nabrzeży Warty zaplanowano zespół blisko 50 budynków. Znajdzie się w nich 1800 mieszkań, zarówno na sprzedaż, jak i wynajem. Lokale dysponować będą powierzchnią od 30 m2 do ponad 100 m2. Projekt założenia na zlecenie firmy Vastint Poland opracowało biuro APA Wojciechowski Architekci.     

Portowo: osiedle nad wodą 

Teren dawnego portu rzecznego to przepiękny, aczkolwiek wciąż mało znany zakątek Poznania. Działalność fabryki Stomil zostanie wygaszona w najbliższych latach i tym samym zniknie ostatni argument przeciw osiedlaniu się w tej urokliwej okolicy – mówi Rafał Przybył, Regional Manager w Vastint Poland, dodając, że podobna sytuacja miała miejsce na Jeżycach, gdzie na poprzemysłowych terenach Goplany, Wiepofamy, Powogazy i Modeny powstają dziś liczne budynki mieszkalne.

Budowę osiedla Portowo zaplanowano na kilkanaście lat. Realizacja tego ogromnego przedsięwzięcia przebiegać będzie w 5-6 etapach. Realizacja pierwszego ma się rozpocząć jesienią tego roku. Od ulicy Hetmańskiej i ronda Starołęka planowana jest zabudowa wielkomiejska, natomiast od strony rzeki znacznie niższa i bardziej kameralna. Całość dopełnią ogólnodostępne tereny zielone, obiekty użyteczności publicznej oraz miejsca rekreacji. W ramach inwestycji planowana jest także przebudowa ul. Starołęckiej na odcinku od ronda Starołęka do ul. Romana Maya.

Osiedle Portowo w Poznaniu
Autor: serwis prasowy proj. APA Wojciechowski Architekci

Portowo położone jest na terenie o wyjątkowych walorach krajobrazowych, co zostało wykorzystanie w projekcie. Osiedle będzie delikatnie obniżało się ku rzece, co pozwoli zapewnić przyszłym mieszkańcom bezpośredni kontakt wzrokowy z wodą, między innymi dzięki temu, że niższe budynki będą usytuowane bezpośrednio przy rzece, a te wyższe stopniowo coraz dalej. Będzie to miejsce bardzo zazielenione, gdyż tereny zielone będą stanowić blisko 30% powierzchni osiedla. Projekt przewiduje także szereg przyjaznych środowisku rozwiązań, które zostaną potwierdzone certyfikatem LEED – mówi Szymon Wojciechowski, współwłaściciel APA Wojciechowski Architekci.

Osiedle Portowo zaplanowano jako samowystarczalne miasteczko z wszelkimi udogodnieniami i usługami. Przewidziano też przystań dla motorówek, łodzi i kajaków, groblę łączącą północną część założenia z terenami nadrzecznymi, a także mostek na Obrzycy. Zagospodarowanie brzegu Warty oraz włączenie osiedla w sieć istniejących ścieżek rowerowych i tras wodnych planowane jest w dalszych etapach inwestycji.

Portowo: krótka historia

Działkę, na której zaplanowano osiedle Portowo firma Vastint kupiła już w 2008 roku. Pierwszy zarys koncepcji założenia został przedstawiony publicznie trzy lata później, jednakże start inwestycji znacząco opóźniał się z powodu oprotestowywania decyzji administracyjnych przez podmioty trzecie. Równolegle do prowadzenia postępowań odwoławczych, deweloper współpracował z władzami Poznania w przygotowaniu strategii rozwoju „Rzeka w mieście” i dostosowaniu projektu do jej wytycznych. W 2019 roku Vastint pozyskał przyległą działkę, powiększając teren inwestycji o dodatkowe trzy hektary. Pozwolenie na budowę pierwszego etapu osiedla uzyskano w ubiegłym roku i niebawem zostanie wyłoniony generalny wykonawca. Ustalenia dotyczące kolejnych etapów stanowią przedmiot rozmów z władzami Poznania. Ich celem jest wypracowanie rozwiązań korzystnych dla miasta i jego mieszkańców. Wstępnie zakończenie całej realizacji planowane jest na 2036 rok.

Źródło: Osiedle Portowo w Poznaniu. Wiemy, jak będzie wyglądać nowe osiedle nad Wartą
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE