Planowane osiedle na Kabatach w Warszawie w ogniu krytyki. Grupa Echo Investment zabrała głos

2024-06-11 9:15

Nie cichną kontrowersje wokół planów budowy nowego osiedla na Kabatach w Warszawie. Tuż przy metrze Grupa Echo Investment chce zbudować m.in. bloki, podziemny sklep i plac, ale pomysł nie spodobał się sąsiadom inwestycji. Czy zapowiadane rozmowy dewelopera z mieszkańcami to zmienią?

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

  1. Kontrowersje wokół osiedla na Kabatach od Grupy Echo Investment
  2. Grupa Echo Investment zabrała głos. Zapowiada dialog z mieszkańcami

Kontrowersje wokół osiedla na Kabatach od Grupy Echo Investment

500 mieszkań, nowy plac miejski, zieleń i liczne sklepy – tak w skrócie przedstawia się najnowszy pomysł Grupy Echo Investment na zabudowę działki przy metrze Kabaty w Warszawie (al. KEN 14). Nowe osiedle, którego koncepcję stworzyła pracownia WWAA, miałoby powstać w trybie „lex developer”, bo plan miejscowy nie dopuszcza w tym miejscu zabudowy mieszkaniowej. Właściciel terenu musi zatem uzyskać stosowną zgodę od radnych m.st. Warszawy.

Póki co jednak Grupa Echo Investment ma inny problem – jej plany nie spodobały się przyszłym sąsiadom inwestycji. Po zaprezentowaniu koncepcji nowego osiedla w mediach społecznościowych zawrzało. „Wielkie oszustwo”, „nie tak to miało wyglądać”, „na Kabatach coraz bardziej chów klatkowy” – skarżą się mieszkańcy tej części Ursynowa. Lista zarzutów jest długa:

  • zmiana planów – kilka lat wcześniej deweloper zapowiadał w tym samym miejscu nie osiedle mieszkaniowe, a wielofunkcyjny kompleks z dużą liczbą sklepów, punktów usługowych, zielenią itp.;
  • kwestia parkowania – nowi mieszkańcy to nowe samochody, a planowane osiedle zastąpi istniejący tu wcześniej duży, ogólnodostępny parking pod sklepem Tesco;
  • znaczny wzrost liczby mieszkańców – dla sąsiadów oznacza to większe korki na drogach, kolejki w sklepach, większe tłumy w pobliskim Lesie Kabackim itp.;
  • problemy z dostawami – na ten moment nie jest jasne, którędy do sklepów na osiedlu będą docierać samochody dostawcze i jak to wpłynie na ruch w okolicy;
  • zawiedzione oczekiwania – wielu mieszkańców oczekiwało poszerzenia oferty handlowej czy kulturalnej w okolicy, a nie kolejnych mieszkań.

Warto dodać, że podobne głosy krytyki pojawiały się już w minionych latach, kiedy tuż obok omawianej działki Archicom (należący do Grupy Echo Investment) wybudował długi blok w ramach inwestycji Rytm Kabat.

Nieaktualna już wizja budowy przy metrze Kabaty kompleksu mieszkaniowo-handlowo-biurowo-usługowego
Autor: Echo Investment Nieaktualna już wizja budowy przy metrze Kabaty kompleksu mieszkaniowo-handlowo-biurowo-usługowego
Wizualizacja planowanego osiedla przy metrze Kabaty
Autor: Echo Investment/WWAA Wizualizacja planowanego osiedla przy metrze Kabaty

Niezadowolenie części sąsiadów pogłębia fakt, że ich zdaniem Ursynów coraz bardziej przekształca się w typową „sypialnię”. Na przestrzeni ostatnich lat przybyło tu bowiem sporo nowych inwestycji mieszkaniowych, a za to stopniowo ubywa obiektów usługowych i kulturalnych. Przykładowo w 2021 r. zamknięto jedyny na Kabatach sklep wielkopowierzchniowy, zaś w 2024 r. zakończy działalność jedyny w dzielnicy – i najstarszy w Warszawie – multipleks, czyli Multikino Ursynów. W miejscu obu obiektów mają powstać kolejne bloki.

Grupa Echo Investment zabrała głos. Zapowiada dialog z mieszkańcami

Niezadowolenie części mieszkańców jest dla dewelopera o tyle problematyczne, że mogą oni próbować zablokować inwestycję – podobne sytuacje już się na Ursynowie zdarzały. W przypadku działki po dawnym Tesco Kabaty decydujący głos mają co prawda nie mieszkańcy, a miejscy radni, jednak rada może oczywiście wziąć opinię mieszkańców pod uwagę.

Deweloper już wcześniej starał się uspokoić mieszkańców, podając m.in., że jest gotów rozbudować pobliską szkołę podstawową, żeby mogła przyjąć nowych uczniów. Teraz w opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu Grupa Echo Investment odniosła się do kontrowersji.

– Rozumiemy oczekiwania i emocje, jakie wzbudza przemiana terenu po dawnym supermarkecie. Dlatego naszą ambicją jest stworzenie centrum lokalnego, które stanie się przyjaznym miejscem do życia, spotkań i odpoczynku. (...). Chcemy, aby nasz projekt spełnił oczekiwania sąsiadów i samorządu, dlatego wsłuchując się w ich głosy, proponujemy koncepcję, która będzie służyła całej okolicy – zapewnia Inga Pilarska, dyrektor ds. planowania strategicznego w Grupie Echo Investment.

Właściciel działki przy metrze Kabaty zapowiedział dialog z mieszkańcami. Uruchomiono specjalny adres mailowy, na który można przesyłać uwagi na temat planowanej inwestycji, a na 17 czerwca o godzinie 18 zaplanowano otwarte spotkanie z deweloperem w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”. Ci, którzy nie zdołają się na nim pojawić, będą mogli wziąć udział w zdalnym spotkaniu informacyjnym, które ma się odbyć 24 czerwca o godzinie 18.

– Nasza propozycja jest zgodna z tzw. lokalnymi standardami urbanistycznymi i architektonicznymi, które dotyczą m.in. zapewnienia mieszkańcom określonej liczby miejsc w placówkach oświatowych, dostępu do terenów rekreacyjnych czy komunikacji publicznej – podkreśla deweloper na stronie poświęconej inwestycji. – Pozytywną opinię w sprawie projektu wydało Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m. st. Warszawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.