Solen Kabaty – apartamentowiec Skanska tuż przy Lesie Kabackim

2023-03-22 11:47
Apartamentowiec Solen Kabaty
Autor: Skanska Residential Development Poland Solen Kabaty powstaje tuż obok Lasu Kabackiego, który był inspiracją do jego powstania. Nieregularność ukośnych słupów w części nadwieszonej nawiązuje do swobodnie rosnącego lasu.

Solen Kabaty – inwestycja grupy Skanska – powstaje tuż przy Lesie Kabackim, największym rezerwacie przyrody Mazowsza i jednym z większych kompleksów leśnych Warszawy. Solen Kabaty to elegancki apartamentowiec o niepowtarzalnej bryle, w którym znajdą się 102 mieszkania o zróżnicowanym metrażu.

Za projekt Solen Kabaty odpowiada warszawska pracownia architektoniczna – Kulczyński Architekt. W zamyśle twórców budynek ma charakteryzować się klasyczną i ponadczasową elegancją, a jednocześnie zachwycać 2-kondygnacyjnym, dekoracyjnym nadwieszeniem – wspartym na kolumnach imitujących pnie drzew. Fasada nadwieszonej części obiektu ma symbolizować ich koronę – jej struktura została stworzona z wysokiej jakości, nieregularnie perforowanej blachy. Dzięki temu tekstura bryły apartamentowca przypomina strukturę liści.

Do wykończenia budynku deweloper wykorzysta produkty najwyższej jakości – duże drewniane okna z dodatkowymi naświetlami, perforowaną blachę, a także drewnopodobną okładzinę i płyty do realizacji wewnętrznych portali drzwiowych oraz przestrzennej ściany w lobby. Skanska zadba również o to, by do mieszkań przedostawało się maksymalnie dużo naturalnego światła. W tym celu zostaną wykorzystane bardzo duże przeszklenia.

W wybranych mieszkaniach postanowiono zrezygnować również z nadproży okiennych – dzięki temu okna w tych lokalach będą sięgać od podłogi aż do sufitu. Co więcej, balkony będą miały wypełnione szkłem balustrady, a część lokali również bezramowe, szklane zabudowy.

Apartamentowiec Solen Kabaty
Autor: Skanska Residential Development Poland Charakterystyczny detal wykończenia – elewacja wykonana z płyt perforowanych – nadaje bryle lekkość, a jego forma stanowi odwołanie do struktury liści i korony drzew.

Mieszkanie z certyfikatem

Solen Kabaty będzie inwestycją certyfikowaną w międzynarodowym systemie BREEAM. Do budowy zostaną użyte głównie materiały z deklaracją EPD oraz w przypadku drewna – z certyfikatem FSC (poświadczającym pochodzenie z legalnych źródeł).

Wbudowany ślad węglowy zostanie zredukowany poprzez wybór materiałów budowlanych przyjaznych środowisku, niskoemisyjnych oraz pozyskiwanych w sposób odpowiedzialny, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z powyszym do realizacji dobierane i preferowane są materiały, które uzyskały Deklaracje środowiskowe III typu (ang. Environmental Product Declarations, tzw. EDP). Są to dokumenty weryfikowane przez niezależne jednostki certyfikujące informujące o wpływie danego wyrobu na środowisko.

Wyposażenie obiektu

Skanska od kilku lat wprowadza do swoich mieszkań bazową wersję systemu smart home – Appartme by Skanska, jednak w przypadku prestiżowej inwestycji Solen Kabaty deweloper zdecydował się na wykorzystanie inteligentnego systemu w wersji premium, jako standardowego elementu wyposażenia wszystkich mieszkań. Dzięki temu użytkownicy bez trudu będą mogli zarządzać zużyciem energii związanym z oświetleniem i zasilaniem elektrycznym oraz regulować ogrzewanie przy pomocy swoich smartfonów. Co więcej, aplikacja mobilna Appartme by Skanska będzie zintegrowana z inną, pozwalającą śledzić licznik zużycia wody oraz dane o emisji CO2. Tym samym mieszkańcy będą mogli świadomie korzystać z energii w zrównoważony sposób, a w konsekwencji płacić niższe rachunki za jej zużycie.

Apartamentowiec Solen Kabaty
Autor: Skanska Residential Development Poland Inwestycja Solen Kabaty uzyskała certyfikat BREEAM w standardzie „very good”, który zaświadcza, że budynek powstał w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Certyfikat „Obiekt bez barier” potwierdza zaś dostępność architektoniczną budynku dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

Na nowo powstającym warszawskim apartamentowcu Solen Kabaty spółka mieszkaniowa Skanska zamontuje m.in. panele fotowoltaiczne. Dach budynku zostanie wyposażony w instalację PV o mocy 40 kWp. Wyprodukowana energia będzie przede wszystkim przeznaczona na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną do urządzeń pomocniczych, takich jak wentylatory, pompy obiegowe czy zawory automatyczne, co w rezultacie może się przyczynić do zmniejszenia opłat wynikających z użytkowania części wspólnych.

Przed rozpoczęciem budowy inwestycji przeprowadzono analizę doświetlenia pomieszczeń światłem naturalnym, wykonaną na podstawie obliczeń współczynnika Daylight Factor, którego zwiększeniu sprzyja duża powierzchnia okien, układ pomieszczenia oraz parametr Lt – współczynnik przepuszczalności światła dla okna. Wykonanie symulacji komputerowej pozwoliło na sprawdzenie poziomu doświetlenia analizowanych pomieszczeń. Projekt otrzymał maksymalną liczbę punktów w tej kategorii. Naturalne światło ma ogromny wpływ na samopoczucie mieszkańców danego budynku.

Specjalistyczne rozwiązania

Dla obiektu została wykonana analiza zmian klimatu, która pozwoliła na zastosowanie określonych rozwiązań, mających przygotować budynek do przyszłych zmian klimatycznych. Wykorzystane będą m.in. materiały odporne na nadmierną ekspozycję na słońce oraz niewrażliwe na wilgoć. Elewacja została zaprojektowana w jasnych barwach, przez co promienie słoneczne będą odbijane. Operacyjny ślad węglowy będzie redukowany dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych pokrywających zapotrzebowanie na energię pomocniczą budynku. Dodatkowo system Appartme by Skanska pozwoli na bezpośredni monitoring zużycia mediów oraz emisji.

Deweloper zadbał również o racjonalne wykorzystanie wody deszczowej – będzie ona magazynowana w zbiornikach retencyjnych i wykorzystywana do podlewania zieleni. W systemie Appartme by Skanska jeden z przycisków ma służyć do całkowitego odcięcia dopływu wody w mieszkaniu, co również ograniczy ryzyko awarii pod nieobecność właściciela oraz zablokuje pobór wody.

Organizacja otoczenia

Na terenie inwestycji powstanie prywatny ogród. Projekt zieleni zakłada nasadzenia rodzimych gatunków roślin oraz instalację budek dla ptaków i owadów. Przewidziano również dwie strefy rekreacyjne, połączone z terenowym placem zabaw – dla młodszych i starszych dzieci. Teren przeznaczony do zabawy będzie połączony z częścią piknikową oraz z terenową siłownią.

W projekcie uwzględniono również udogodnienia dla cyklistów. Garaż podziemny będzie wyposażony w wieszaki rowerowe, a na zewnątrz budynku znajdą się stojaki, które umożliwią mieszkańcom wygodne przechowywanie swoich jednośladów.

Charakterystyka obiektu
  • Lokalizacja: skrzyżowanie ul. Rybałtów i Wilczy Dół
  • Realizacja: rozpoczęcie inwestycji I kw. 2022 r.
  • Powierzchnia terenu: 7061 m2
  • Powierzchnia zabudowy: 2776 m2
  • Powierzchnia użytkowa: 9553 m2
  • Kubatura: 61 553 m3
  • Liczba kondygnacji: 1 podziemna, 6 naziemnych
  • Parking: 153 miejsca postojowe na parkingu podziemnym
  • Projekt architektoniczny: Kulczyński Architekt Sp. z o.o.
  • Inwestor: Skanska Residential Development Poland Sp. z o.o.
  • Generalny wykonawca: Skanska S.A.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.