W Łebie powstanie kameralne osiedle. Dla tych, którzy "marzą o posiadaniu nadmorskiego second home"

2024-07-03 11:08

Obejmujący kameralne budynki projekt “Archipelag Łeba” to przykład przemyślanego i ekologicznego budownictwa. Za jego koncepcję odpowiada pracownia APA Wojciechowski Architekci, a realizację deweloper ALLCON z Trójmiasta.

Spis treści

  1. Archipelag Łeba - second home w Łebie
  2. W zgodzie z przyrodą
  3. W zgodzie z lokalną architekturą
  4. Inwestycje z certyfikatem BREEAM

Archipelag Łeba - second home w Łebie

Łeba słynie z pięknych plaż i największego w Europie pasa ruchomych wydm, które są jedną z najpopularniejszych atrakcji polskiego wybrzeża. Morze, las i Słowiński Park Narodowy przyciągają turystów, ale mogą również przeciągnąć nowych mieszkańców, którzy chcieliby przenieść się nad morze lub znaleźć dla siebie drugi dom.

– Archipelag Łeba to kolejny projekt apartamentów inwestycyjnych, który realizujemy poza Trójmiastem. Jest to propozycja dla osób, które marzą o posiadaniu nadmorskiego second home, do którego można przyjechać o każdej porze roku. Chcemy zaproponować nową jakość spędzania wolnego czasu, dzięki możliwości odpoczynku w warunkach, jakie mamy we własnym domu – mówi Piotr Tarkowski, członek zarządu spółki deweloperskiej ALLCON.

Realizacja osiedla ma przebiegać etapami i może być budowana przez kolejnych kilkanaście lat. Na samym początku powstanie jeden budynek, w którym będą mieścić się 34 apartamenty, lokale usługowe i publiczny plac.

Archipelag Łeba - inwestycja mieszkaniowa ALLCON
Autor: Materiały prasowe/ALLCON

W zgodzie z przyrodą

“Archipelag Łeba” powstanie przy ul. Turystycznej w cichej okolicy graniczącej z lasami Parku Narodowego oraz rzeką Łebą. Jego lokalizacja przyszłym mieszkańcom zapewni szybki dostęp do centrum miasta i nadmorskiej plaży.

Szymon Wojciechowski, prezes i współwłaściciel APA Wojciechowski Architekci, zaznacza, że projekt maksymalnie wykorzystuje walory działki, dbając o ochronę środowiska i zasady zrównoważonego budownictwa.

Przyroda odgrywa kluczową rolę w tym projekcie. “Archipelag Łeba” powstanie na terenie o powierzchni około 5 ha. Ponieważ na terenie inwestycji już teraz rosną duże drzewa, a docelowo domy mają być zanurzone w zieleni, ok. 30 zdrowych drzew trzeba będzie przesadzić. Poza tym zostanie nasadzonych ok. 200 nowych i aż 100 tys. różnych roślin, w tym krzewów, bylin, traw ozdobnych i roślin hydrofitowych.

Większość z nich to przedstawiciele gatunków rodzimych, uzupełniająco będziemy nasadzać inne rośliny z uwagi na ich zimozielony charakter, odporność na choroby i szkodniki oraz zmienne warunki pogodowe. W projekcie uwzględniono liczne ogrody deszczowe, zaopatrzone w roślinność hydrofitową

– mówi Łukasz Śledź, dyrektor Działu Przygotowania Inwestycji w spółce deweloperskiej ALLCON.

W zgodzie z lokalną architekturą

Kompleks składający się z budynków 3- i 4-piętrowych będzie nawiązywał do stylu architektonicznego Łeby. W centrum przewidziano obiekt sportowo-rekreacyjny z basenem, a w jednym z budynków lokale usługowe, w tym gastronomiczne. Projekt otoczenia uwzględnia publiczny plac, strefy relaksu, place zabaw i altany.

Wojciechowski dodaje, że celem jest stworzenie spokojnego i kameralnego osiedla o wyjątkowej architekturze, które idealnie wkomponuje się w krajobraz niewielkiego miasta.

Inwestycje z certyfikatem BREEAM

Firma ALLCON, inwestor projektu, certyfikuje swoje inwestycje mieszkaniowe zgodnie z międzynarodowym systemem BREEAM. Ich projekt Atrium Oliva w Gdańsku uzyskał certyfikat BREEAM Final, plasując się na trzecim miejscu w Polsce w kategorii New Construction: Residential. Archipelag Łeba również będzie ubiegać się o certyfikat BREEAM Communities.

źródło: materiały prasowe/ALLCON 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.