Wall House od Mobius Architekci - dom zatopiony w mazurskim krajobrazie. Zdjęcia

2023-06-13 14:28

Wall House od Mobius Architekci to projekt domu rekreacyjnego, dla którego priorytetem było stworzenie prywatnej, wygrodzonej przestrzeni. Rezydencja została zaprojektowana przez Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci. We wnętrzach króluje drewno, odwołujące się do tradycji mazurskich domów, nasuwające skojarzenie z jachtami, wakacyjnym relaksem i sportowymi pasjami.

Wall House rezydencja na mazurach

Wall House zlokalizowany na Mazurach to spełnienie marzenia inwestorów o wakacyjnym domu z basenem. Architekt Przemek Olczyk umiejscowił go frontem do jeziora, otwierając bryłę widokowo na najbardziej atrakcyjne kadry lokalizacji. Do budynku prowadzi zaprojektowana pod kątem droga, mająca swoją kontynuację za domem. Prowadzi gości przez geometryczne zaułki wypełnione zielenią i przestronne wnętrza, do przystani nad jeziorem.

Wyzwaniem projektowym było przestrzenne wydzielenie domu o otwartym planie. W odpowiedzi powstał Wall House. 

Na tym zależało inwestorom, którzy chcieli uzyskać pełną swobodę i intymność korzystania z otwartej przestrzeni domu, przechodzącej w rozległy taras z basenem i jacuzzi, zachowując zarazem niezakłócony widok na otoczenie. Ponadto istotnym założeniem projektowym było stworzenie bariery akustycznej dla sąsiednich budynków - zaznacza architekt Przemek Olczyk.

Dodaje przy tym, że rozwiązaniem okazał się estetyczny parawan, który skutecznie wygradza przestrzeń. W rzeczywistości jest to efekt przedłużenia wewnętrznych ściany domu, dzięki czemu architektura stanowi naturalną kontynuację, niwelując wszelkie bariery wizualne.

Zobacz też:

Wall House od Mobius Architekci
Autor: Mobius Architekci Estetyczny parawan, skutecznie wygradza przestrzeń, a w rzeczywistości daje efekt przedłużenia wewnętrznych ściany domu

Ogrodzenie jest istotnym elementem architektury wyróżniającym projekt

Drewniane belki przedzielone szklanymi płaszczyznami tworzą charakterystyczny mur, nawiązujący z jednej strony do sąsiadującej z domem stadniny, a z drugiej do tradycyjnych ogrodzeń mazurskiej zabudowań. Wysokie na niemal 3 metry ogrodzenie jest  istotnym elementem architektury, wyróżniającym projekt i budującym jego indywidualny charakter, a także nadającym nazwę Wall House.

We wnętrzach Wall House króluje drewno, odwołujące się do tradycji mazurskich domów

Prosty i czytelny układ wnętrz Wall House zawdzięcza konsekwentnie kreślonym, długim liniom. Architekt poprowadził je równolegle do ścian zamykających bryłę, ale otwierając wnętrze na otoczenie. Prostopadle do nich zaprojektowane szklane ściany dzielą 700 mkw. przestrzeni, zapewniając jej zarazem transparentność i doskonałe doświetlenie wnętrz. Z jednej strony otwierają się na jezioro, a z drugiej na wewnętrzne atrium, dając poczucie ogromnej przestrzeni. Stojąc w centrum budynku widać jednocześnie całą powierzchnię domu – zaznacza Olczyk. 

We wnętrzach króluje drewno, odwołujące się do tradycji mazurskich domów, nasuwające skojarzenie z jachtami, wakacyjnym relaksem i sportowymi pasjami. Naturalnym materiałom towarzyszy szkło i aluminium, przesądzające o nowoczesnym charakterze Wall House. – Wall House to ekologiczny dom, naszpikowany zarazem najnowszymi technologiami, optymalizującymi zużycie wody i energii – pointuje Olczyk.

Wall House od Mobius Architekci
Autor: Mobius Architekci
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.