Warszawski "szkieletor" zostanie rozebrany. Co powstanie na jego miejscu?

2023-03-29 16:03
warszawski szkieletor
Autor: Pawel Dabrowski / Super Express, Warszawa 21.03.2023 W miejscu warszawskiego "szkieletora" powstanie osiedle mieszkaniowe

Warszawski „szkieletor”, czyli niedokończony biurowiec EuRoPol Gaz zlokalizowany na warszawskich Bielanach, czeka rozbiórka. Nowy właściciel nieruchomości – spółka Dom Development – otrzymał zgodę stołecznego ratusza na wyburzenie budynku i budowę na jego miejscu nowoczesnego osiedla.

Spis treści

  1. „Szkieletor” – niedokończona siedziba EuRoPol Gaz
  2. Nowy inwestor zamiast EuRoPolu
  3. Co w miejsce „szkieletora”?

„Szkieletor” – niedokończona siedziba EuRoPol Gaz

Budowa biurowca przy ul. Literackiej na warszawskich Bielanach rozpoczęła się w 2000 r. Prace, początkowo przebiegające wyjątkowo szybko, zostały nagle przerwane dwa lata później na etapie stanu surowego. Według pierwotnych założeń miała być reprezentacyjną siedzibą spółki gazowej EuRoPol Gaz. Projekt architekta Tadeusza Spychały przewidywał siedem kondygnacji i dwupoziomowy parking podziemny, a także m.in. zimowy ogród, sale konferencyjne, a nawet korty tenisowe.

Nowy inwestor zamiast EuRoPolu

Po niespełna 20 latach „straszenia” na warszawskich Bielanach w 2021 r. i wielu problemach ze zbyciem tej nieruchomości obiekt został kupiony przez firmę Dom Development. Deweloper zaplanował w tym miejscu budowę osiedla mieszkaniowego z dwoma blokami, jednak z realizacją inwestycji – w tym z wyburzeniem istniejącego budynku – musiał zaczekać do wydania stosownych pozwoleń przez warszawski ratusz.

Co w miejsce „szkieletora”?

W rozmowie z TVN24 Artur Szklarczyk z wydziału prasowego warszawskiego ratusza przyznał, że Dom Development otrzymał już wydaną przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego decyzję z 11 stycznia 2023 r. W ten sposób inwestor uzyskał zgodę na budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z parkingiem podziemnym, nadziemnym i infrastrukturą techniczną oraz na rozbiórkę budynku biurowego.

Spółka Dom Development nie przedstawiła jeszcze szczegółowych informacji dotyczących ani samej rozbiórki, ani planowanej inwestycji mieszkaniowej. Nieoficjalnie wiadomo, że deweloper wciąż pracuje nad projektem nowej osiedlowej inwestycji.

warszawa szkieletor
Autor: Marek Kudelski / Super Express, 07.04.2022 Pierwotnie budynek miał być siedzibą firmy EuRoPol Gaz
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.