Ceny mieszkań - Warszawa najdroższym rynkiem. Średnia cena 13,8 tys. zł za mkw.

2023-07-29 5:42
Ceny mieszkań 2023
Autor: Szymon Starnawski Średnia cena mkw. na najdroższym, w grupie 6 największych miast, rynku warszawskim wynosi obecnie 13,8 tys. zł

Ceny mieszkań pozostaną w trendzie wzrostowym w średnim okresie, z wyraźnym wzrostem ich rocznej dynamiki w drugim półroczu 2023 roku - tak komentuje sytuację na rynku nieruchomości w najnowszym raporcie zespół analiz PKO BP. Przyczyną takiej prognozy jest przede wszystkim wyraźny spadek oferty w konsekwencji zamrożenia wielu nowych inwestycji deweloperskich w 2022 roku, natomiast po stronie popytowej rynku pojawiły się z kolei wyraźne symptomy ożywienia.

Wzrost sprzedaży mieszkań to efekt zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych i pojawienia się oczekiwania na obniżki stóp wśród inwestorów. W pierwszym półroczu wzrost sprzedaży dotyczył w większym stopniu - nieco faworyzowanego wśród kupujących inwestycyjnie - rynku pierwotnego. Jednak uruchomienie programu dopłat do rat kredytów podgrzeje zapewne również sprzedaż na rynku wtórnym.

Sprawdziliśmy jak wyglądają ceny mieszkań na rynku wtórnym w różnych miastach w Polsce. Ceny mieszkań w Polsce - rynek wtórny 2023

Obserwujemy, że w pierwszych tygodniach lipca 2023 Bezpieczny Kredyt 2% cieszy się dużym zainteresowaniem, co związane jest z realizacją odłożonego popytu - od zapowiedzi programu do jego wejścia w życia decyzje o zakupie pierwszego mieszkania były wstrzymywane.

Ceny mieszkań - Warszawa najdroższym rynkiem

Średnia całkowita kwota transakcji na rynku pierwotnym w II kw. 2023 wzrosła o 3,3% kw/kw i 6,9% r/r wobec wzrostu o 11% r/r w I kw. 2023.

  • W I kw. 2023 wśród 6 największych miast jedynie w Poznaniu odnotowaliśmy delikatny spadek średniej ceny transakcyjnej na rynku pierwotnym względem poprzedniego kwartału.
  • Średnia cena mkw. na najdroższym, w grupie 6 największych miast, rynku warszawskim wynosi obecnie 13,8 tys. zł, a na najtańszym rynku łódzkim 8,5 tys. zł
Ciekawe

W okresie ostatnich 5 lat wzrost średniej ceny wyniósł 75%. Najwyższą dynamikę cen odnotowano w tym okresie na rynkach gdańskim (87%), krakowskim (82%) i wrocławskim (81%), a najniższą na poznańskim (57%) i łódzkim (60%).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE