Ceny mieszkań - Warszawa najdroższym rynkiem. Średnia cena 13,8 tys. zł za mkw.

2023-07-29 5:42
Ceny mieszkań 2023
Autor: Szymon Starnawski Średnia cena mkw. na najdroższym, w grupie 6 największych miast, rynku warszawskim wynosi obecnie 13,8 tys. zł

Ceny mieszkań pozostaną w trendzie wzrostowym w średnim okresie, z wyraźnym wzrostem ich rocznej dynamiki w drugim półroczu 2023 roku - tak komentuje sytuację na rynku nieruchomości w najnowszym raporcie zespół analiz PKO BP. Przyczyną takiej prognozy jest przede wszystkim wyraźny spadek oferty w konsekwencji zamrożenia wielu nowych inwestycji deweloperskich w 2022 roku, natomiast po stronie popytowej rynku pojawiły się z kolei wyraźne symptomy ożywienia.

Wzrost sprzedaży mieszkań to efekt zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych i pojawienia się oczekiwania na obniżki stóp wśród inwestorów. W pierwszym półroczu wzrost sprzedaży dotyczył w większym stopniu - nieco faworyzowanego wśród kupujących inwestycyjnie - rynku pierwotnego. Jednak uruchomienie programu dopłat do rat kredytów podgrzeje zapewne również sprzedaż na rynku wtórnym.

Sprawdziliśmy jak wyglądają ceny mieszkań na rynku wtórnym w różnych miastach w Polsce. Ceny mieszkań w Polsce - rynek wtórny 2023

Obserwujemy, że w pierwszych tygodniach lipca 2023 Bezpieczny Kredyt 2% cieszy się dużym zainteresowaniem, co związane jest z realizacją odłożonego popytu - od zapowiedzi programu do jego wejścia w życia decyzje o zakupie pierwszego mieszkania były wstrzymywane.

Ceny mieszkań - Warszawa najdroższym rynkiem

Średnia całkowita kwota transakcji na rynku pierwotnym w II kw. 2023 wzrosła o 3,3% kw/kw i 6,9% r/r wobec wzrostu o 11% r/r w I kw. 2023.

  • W I kw. 2023 wśród 6 największych miast jedynie w Poznaniu odnotowaliśmy delikatny spadek średniej ceny transakcyjnej na rynku pierwotnym względem poprzedniego kwartału.
  • Średnia cena mkw. na najdroższym, w grupie 6 największych miast, rynku warszawskim wynosi obecnie 13,8 tys. zł, a na najtańszym rynku łódzkim 8,5 tys. zł
Ciekawe

W okresie ostatnich 5 lat wzrost średniej ceny wyniósł 75%. Najwyższą dynamikę cen odnotowano w tym okresie na rynkach gdańskim (87%), krakowskim (82%) i wrocławskim (81%), a najniższą na poznańskim (57%) i łódzkim (60%).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.