Rezydencja Aleja Fontann w Szczecinie - apartamenty w zrewitalizowanej zabytkowej kamienicy

2023-06-19 6:46
Rezydencja Aleja Fontann w Szczecinie
Autor: Mat. prasowe Grupy Capital Park Rezydencja Aleja Fontann powstanie w odnowionej neobarokowej kamienicy z lat 90. XIX wieku

Rezydencja Aleja Fontann to nowa inwestycja mieszkaniowa w centrum Szczecina. Grupa Capital Park otrzymała pozwolenie na modernizację XIX-wiecznej zabytkowej kamienicy położonej tuż przy placu Grunwaldzkim. Zaniedbany pustostan po rewitalizacji stanie się – zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem – prestiżowym budynkiem mieszkalnym z 62 wysokiej klasy apartamentami. Za projekt odpowiada biuro architektoniczne Dedeco.

Spis treści

  1. Rezydencja Aleja Fontann – historia zabytkowej kamienicy
  2. Modernizacja z szacunkiem do historii
  3. Prestiżowe apartamenty w  XIX-wiecznej kamienicy
  4. Inwestycja w samym sercu Szczecina

Rezydencja Aleja Fontann – historia zabytkowej kamienicy

Trzyskrzydłowa neobarokowa kamienica zlokalizowana w samym sercu Szczecina, przy Alei Fontann na Placu Grunwaldzkim, została wzniesiona pod koniec lat 90. XIX wieku. Po II wojnie światowej powstała tu przychodnia miejska, która funkcjonowała aż do początku XXI wieku, jednak przez 20 ostatnich lat budynek pozostawał niezagospodarowany.

Cechą charakterystyczną kamienicy jest elewacja zróżnicowana wykuszami. Zabytkowe dwie główne klatki schodowe zostały wyposażone w drewniane biegi z masywnymi rzeźbionymi tralkami. Na posadzkach widoczna jest wielobarwna ceramika. W niektórych miejscach zachowały się też kompozycje malarskie, z których część pokryto warstwą pozłotniczą. Kamienica widnieje w gminnej ewidencji zabytków.

Zobacz także:

Rezydencja Aleja Fontann w Szczecinie
Autor: Mat. prasowe Grupy Capital Park Za projekt rewitalizacji kamienicy odpowiada biuro architektoniczne Dedeco. Inwestorem jest Grupa Capital Park

Modernizacja z szacunkiem do historii

Rewitalizacji tego historycznego obiektu podjął się warszawski deweloper – Grupa Capital Park, który odkupił kamienicę od poprzedniego właściciela w 2022 roku. Rezydencja Aleja Fontann jest pierwszym projektem rewitalizacyjnym realizowanym przez warszawską spółkę w Szczecinie. Grupa Capital Park odpowiada m.in. za takie inwestycje, jak Fabryka Norblina, Royal Wilanów, Eurocentrum Office Complex czy sieć parków handlowych Street Mall Vis à Vis.

Projekt zakłada zachowanie oryginalnej elewacji frontowej z jej wszystkimi detalami architektonicznymi nawiązującymi do form barokowych oraz dwóch klatek schodowych z uwagi na ich wysoką wartość artystyczną. Główne wejście ma podkreślić odrestaurowana oryginalna brama wejściowa. Cały proces odnowy budynku realizowany będzie w uzgodnieniu ze szczecińskim konserwatorem zabytków.

Projekty z historią (…) z jednej strony są dużym wyzwaniem i wiążą się z ogromną odpowiedzialnością, ale z drugiej strony efekt końcowy daje największą satysfakcję. Cieszymy się, że po zabytkowej kamienicy na toruńskiej Starówce, hotelu Hampton by Hilton Old Town w Gdańsku i Fabryce Norblina w Warszawie, będziemy mieli okazję odtworzyć piękną XIX-wieczną kamienicę i – zgodnie z założeniem jej twórców – stworzyć wyjątkowe miejsce do życia.

Sylwia Filewicz, Head of Development & Construction Department w Grupie Capital Park

Prestiżowe apartamenty w  XIX-wiecznej kamienicy

W zrewitalizowanej kamienicy powstanie Rezydencja Aleja Fontann, w której na 6 nadziemnych poziomach zlokalizowane zostaną 62 wysokiej klasy apartamenty o łącznej powierzchni użytkowej ok. 5.600 mkw. Wysokość niektórych przekraczać będzie 4 metry. Zaplanowano również dwupoziomowy garaż podziemny na 61 miejsc parkingowych. Za projekt modernizacji Rezydencji Aleja Fontann odpowiedzialni są architekci z biura Dedeco.

Rezydencja Aleja Fontann w Szczecinie
Autor: Mat. prasowe Grupy Capital Park Proces rewitalizacji zabytkowej kamienicy ma przywrócić tej inwestycji pierwotny prestiżowy charakter

Położenie kamienicy w najatrakcyjniejszej części Szczecina narzuca stworzenie obiektu o bardzo wysokim standardzie użytkowym. (...) Jednak wszystko, co jest potrzebne do stworzenia wyjątkowego charakteru apartamentowca, już tu było. Kluczem do sukcesu jest staranna rewitalizacja, wyważona ingerencja i przystosowanie do nowych, współczesnych potrzeb, w poszanowaniu spuścizny tego miejsca. Dzięki temu powstanie obiekt o niezwykłych walorach i nadzwyczajnym klimacie.

arch. Izabela Błaszkiewicz-Koza, biuro architektoniczne Dedeco

Inwestycja w samym sercu Szczecina

Plac Grunwaldzki, przy którym znajduje się inwestycja, pełni też funkcję parku. Jest największym i najbardziej spektakularnym tego rodzaju układem urbanistycznym w Szczecinie. Jego plan w latach 60. XIX wieku – na wzór paryskich projektów – opracował niemiecki inżynier James Hobrecht. W okolicy inwestycji znajduje się Ratusz Miejski i Uniwersytet Szczeciński.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.