Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych. Do deweloperów wracają klienci, a ceny mieszkań w górę

2023-06-30 14:17
Miasto Moje nowe osiedle w Warszawie
Autor: Ronson Development Miasto Moje nowe osiedle w Warszawie

Na rynku kredytów mieszkaniowych widać wyraźne ożywienie. Co spowodowało to ożywienie na rynku kredytów hipotecznych? Wpływ na to miało kilka czynników.

Spis treści

  1. Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych po I kwartale 2023
  2. Co spowodowało ożywienie na rynku kredytów?
  3. Do biur deweloperów wrócili klienci
  4. Ceny mieszkań w górę

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych po I kwartale 2023

Spójrzmy na liczby po pierwszym kwartale 2023 roku. Liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych kształtowała się na poziomie 21 968, więc odnotowaliśmy wzrost o 16,04% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Zarejestrowaliśmy także wzrost o 21,14% nowo udzielanych kredytów hipotecznych, nominalnie jest to wzrost o 1 304 mln zł. Wzrosła również średnia wartość kredytu mieszkaniowego – wyniosła 339 552 zł (4,43%).

Natomiast w porównaniu do I kwartału 2022 roku, czyli dane rok do roku,  podpisano o 54,01% mniej umów kredytowych, a ich wartość była niższa o 9,460 mld zł.

Co spowodowało ożywienie na rynku kredytów?

Powodem aktywizacji rynku kredytów mieszkaniowych było między innymi zatrzymanie cyklu podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Od września 2022 roku stopa referencyjna NBP utrzymywana jest na poziomie 6,75%. Dzięki temu wyhamował wzrost WIBORu.

Drugim istotnym czynnikiem była zmiana przez Komisję Nadzoru Finansowego buforu dla badania zdolności kredytowej. KNF zmniejszył bufor z 5% do 2,5% dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej. Warto podkreślić, że mimo wzrostu zdolności kredytowej Polaków, wysokie ceny mieszkań sprawiają jednak, że osoby o przeciętnych zarobkach muszą szukać raczej niewielkich lokali. Więc nawet, jeśli masz zdolność kredytową, sprawdź, jak duże mieszkanie kupisz dziś w swoim mieście.

Widzimy również psychologiczne przyzwyczajenie się konsumentów do drogich kredytów i wysokich cen nieruchomości. Dodatkowym atutem jest pojawienie się pierwszych kredytów hipotecznych ze zmienną stopą procentową opartych na WIRONie oraz wchodzący w życie rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%, który będzie dostępny od 3 lipca 2023.

Do biur deweloperów wrócili klienci

Do biur deweloperów wrócili klienci, bo przestali liczyć na spadek cen mieszkań. Znów ożywienie głównie z uwagi na obniżenie buforu liczenia zdolności kredytowej przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz nowy program rządowy, dzięki czemu wzrasta zainteresowanie klientów nowymi mieszkaniami.

Jednak musimy zwrócić uwagę na podaż mieszkań oferowanych przez deweloperów. Ostatnie dane z kwietnia wskazują, że rozpoczęto o 1/3 mniej budów mieszkań niż przed rokiem. Dlatego nie możemy spodziewać się obniżki cen mieszkań, ponieważ popyt będzie wzrastał, a podaż maleje.

Ponadto cały czas rosną koszty budowy i materiałów. Ceny materiałów budowlanych są wyższe średnio o 14% w porównaniu do ubiegłego roku. Odnosząc się do danych z Głównego Urzędu Statystycznego, liczba mieszkań oddanych do użytkowania w I kwartale 2023 r. wyniosła 54 885 mieszkań, co stanowi spadek o 22,99% w stosunku do IV kwartału 2022r. O 13,87% spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie. Z kolei liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto wzrosła o 8,56%. Budownictwo mieszkaniowe 2023 ma trudną sytuację. Spowolnienie i wysokie koszty mogą doprowadzić do bankructwa wiele mniejszych firm.

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce
Autor: GUS Dane GUS: mieszkania oddane do użytku, mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia i których budowę rozpoczęto

Jeśli porównamy wyniki do I kwartału 2022 roku to liczba mieszkań, których rozpoczęto budowę oraz na które wydano pozwolenie na budowę była niższa odpowiednio o 27,61% i 33,66%. Z kolei liczba mieszkań oddanych do użytkowania była minimalnie (o 0,08%) wyższa porównując do poprzedniego roku.

Ceny mieszkań w górę

Po chwilowej obniżce cen nieruchomości w 2022 roku widzimy odbicie trendu. Średnie ceny transakcyjne m² mieszkania w największych miastach w Polsce wzrosły w I kwartale 2023 roku. Najwyższą podwyżkę odnotowaliśmy:

  • w Krakowie – 5,95%,
  • w Warszawie – 4,38%
  • w Poznaniu – 4,12%.

Kupujący ewidentnie obawiają się szoków cenowych i nagłych wzrostów cen nieruchomości po wejściu w życie programu Bezpieczny Kredyt 2%. Niestety, deweloperzy nie rozpoczną budów z dnia na dzień, formalności urzędowe trochę trwają, więc spodziewamy się sporo wyższego popytu na mieszkania, a mniejszej podaży.

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w największych miastach
Autor: AMRON Średnie ceny transakcyjne mieszkań w największych miastach

Pamiętajmy jednak, że program na pierwsze mieszkanie nie będzie z automatu przysługiwał każdemu. Rząd ustalił warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać bezpieczny kredyt 2 procent.Jest już dostępna lista banków biorących udział w programie Pierwsze Mieszkanie.

Jest wiele czynników, które trzeba sprawdzić, zwłaszcza zdolność kredytową, dlatego mocno zachęcamy do kontaktu z ekspertami kredytowymi Lendi, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.