Wyjątkowe lofty w rewitalizowanej drukarni kompleksu Scheiblera w Łodzi

2024-01-04 8:29

W łódzkiej Fuzji – jednej z największych inwestycji trwających obecnie w mieście – powstają wyjątkowe lofty. W północnej części kompleksu spółka Archicom z Grupy Echo Investment rozpoczęła rewitalizację budynku dawnej drukarni. W ramach prac oryginalne pofabryczne wnętrza zostaną zaadaptowane na 170 wyjątkowych loftów. Za projekt loftów odpowiada pracownia Medusa Group.

Spis treści

  1. Fuzja – wyjątkowe lofty w historycznym budynku
  2. 100% loftów w loftach
  3. Rewitalizacja dawnej drukarni kompleksu Scheiblera
  4. Przestrzenie wspólne z nawiązaniem do historii miejsca

Fuzja – wyjątkowe lofty w historycznym budynku

Lofty, które powstają w historycznym budynku dawnej drukarni pofabrycznego kompleksu Karola Scheiblera, to drugi etap projektu mieszkaniowego realizowanego w północnej części Fuzji położonego od strony ulicy Tymienieckiego. W ramach pierwszego etapu inwestycji, blisko rok temu, rozpoczęła się budowa zupełnie nowego sześciokondygnacyjnego budynku zaprojektowanego w obrysie odrestaurowanych historycznych murów dawnej hali fabrycznej pełniącej funkcję wykańczalni. Powstaje w nim 160 mieszkań loftowych, a sam budynek połączony zostanie z historyczną ścianą tarasami i balkonami. Koniec prac zaplanowany jest na I kwartał 2025 roku.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

100% loftów w loftach

Drugi etap inwestycji, który właśnie wystartował, zakłada realizację „100% loftów w loftach”, czyli pełną rewitalizację historycznego obiektu dawnej drukarni i przystosowanie go do funkcji mieszkaniowej. Budynek o kształcie odwróconej litery L posiada historycznie dwie kondygnacje w części zachodnio – południowej i trzy kondygnacje w części północno – wschodniej. Obiekt zostanie nadbudowany tak, aby docelowo osiągnąć cztery kondygnacje i 18 metrów wysokości.

  • Przeczytaj także o innych ciekawych rewitalizacjach obiektów przemysłowych: Nowe życie fabryki

W ramach rewitalizacji powstanie tu 170 loftów, w tym 60 lokali zaprojektowanych zostało w nowej nadbudowanej części. Na parterze budynku znajdzie się 16 przestrzeni o funkcji gastronomicznej i usługowej. Całkowita powierzchnia budynku z loftami to 12 352 m2. Zakończenie rewitalizacji tego etapu inwestycji planowane jest na koniec 2025 roku.

Budynek z loftami podzielony będzie na trzy odrębne klatki, w których znajdą się odpowiednio 42, 66 oraz 62 mieszkania o metrażu od 28 m2. do 111 m2. Okazałe lofty w części historycznej ulokowane na parterze i pierwszym piętrze wyposażone zostaną w antresole oraz przestrzeń dzienną wysoką na ponad 6 m. Światło w niej zapewnią wysokie okna ze szprosami, z charakterystycznymi dla zabytkowej architektury półokrągłymi górnymi krawędziami. Dodatkowo niektóre lofty zostały zaprojektowane tak, by można było je ze sobą połączyć w ramach jednego większego lokalu.

Budynek zostanie wyposażony w ogródki, balkony oraz tarasy, które będzie można zagospodarować zielenią. Przyszli mieszkańcy loftów będą mieć do dyspozycji także komórki lokatorskie, rowerownie oraz wielopoziomowy parking samochodowy zlokalizowany w pobliskim budynku. We wspólnocie funkcjonować będzie ponadto Klub Mieszkańca.

Rewitalizacja dawnej drukarni kompleksu Scheiblera

Renowacja murów zostanie wykonana – podobnie jak w innych historycznych obiektach Fuzji – metodą konserwacji zachowawczej, która umożliwia pozostawienie jak najbardziej naturalnego stanu czerwonej cegły. Z kolei wykonana nadbudowa pokryta zostanie barwionym tynkiem mineralnym w kolorze miedzi zbliżonym do oryginalnego koloru cegły.

Przestrzenie wspólne z nawiązaniem do historii miejsca

Każda z klatek budynku z loftami będzie wyróżniała się innym designem nawiązującym do włókienniczej i fabrycznej tradycji Łodzi. Przestrzenie wspólne zagospodarowane zostaną elementami z motywem szpulki i nici nawiązującymi do włókienniczej tradycji miasta oraz oryginalnymi historycznymi artefaktami znalezionymi podczas rewitalizacji kompleksu. Na ścianach części korytarzy oraz na sufitach znajdą się unikalne instalacje nawiązujące do nici tkackich.

Projekt zakłada również wykorzystanie oryginalnej cegły, autentycznych, przemysłowych szczotek tkackich, które udekorują przestrzeń wokół skrzynek na listy, zabytkowych balustrad, skrzynek elektrycznych czy stalowych drzwi. Wnętrza holów windowych rozbłysną światłem neonów oraz przemysłowych świetlówek w oryginalnych stalowych oprawach. Jedną z klatek wyróżni wyjątkowa czerwona balustrada schodów.

Budynek w częściach wspólnych zagospodarowany zostanie zielenią, a wokół niego zasadzone zostaną trawniki oraz krzewy. Dodatkowo od strony ulicy Tymienieckiego znajduje się pierwotna zachowana tu zieleń – szpaler drzew oddzielających lofty od ruchu ulicznego.

Równolegle z loftami powstanie droga łącząca ulicę Tymienieckiego z Milionową, na odcinku pomiędzy Piotrkowską a Kilińskiego. Ulica będzie składać się z dwóch pasów ruchu z szerokimi chodnikami po obu jej stronach, co da łącznie 14 metrów szerokości całego pasa drogowego. Takie rozwiązanie wpłynie korzystnie na organizację ruchu drogowego i odciąży ten rejon miasta z natężenia komunikacyjnego. Droga zostanie oddana do użytkowania pod koniec 2025 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.