Balkon podwieszany czy balkon dostawny? Jak dobudować balkon w bloku - formalności, koszty

2024-01-09 6:55
Balkon w bloku
Autor: Gettyimages Jak dobudować balkon w bloku?

Brak balkonu w mieszkaniu w bloku to spora niedogodność zarówno dla właścicieli lokali mieszkalnych, jak i najemców. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach balkon można dobudować do istniejącego budynku. Balkon podwieszany czy balkon dostawny? Dowiedz się, jakie są technologie, wymagania i koszty związane z dobudową balkonu w bloku.

Murator Remontuje: Jak wymienić parapet
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Technologie dobudowa balkonu w bloku – balkon podwieszany, balkon dostawny
  2. Dobudow balkonu w bloku a zgoda wspólnoty 
  3. Ile kosztuje dobudowanie balkonu w bloku?

Technologie dobudowa balkonu w bloku – balkon podwieszany, balkon dostawny

W budownictwie od lat najczęściej stosowaną technologią wykonywania balkonów jest zastosowanie konstrukcji nośnej w postaci żelbetowej płyty mocowanej w stropie. Są to tak zwane balkony monolityczne. W nowoczesnych budynkach coraz częściej stosuje się też balkony prefabrykowane, czyli takie, w których gotowe do montażu płyty dostarcza się bezpośrednio z zakładów prefabrykacji. Balkony o konstrukcji monolitycznej nie wymagają podparcia, ale ich największą wadą jest potencjalne ryzyko tworzenia się mostków termicznych. Aby zapobiec stratom ciepła, podczas budowy balkonu monolitycznego należy zadbać o precyzyjną realizację poszczególnych etapów prac. Poza tym, taki balkon może być wykonany wyłącznie w trakcie budowy obiektu. Nie ma zatem możliwości dobudowania go do istniejącego bloku. Są za to inne rozwiązania. 

W mieszkaniach bez balkonu można dobudować następujące rodzaje konstrukcji:

  • balkony przyczepne (podwieszane);
  • balkony dostawne.

Balkony podwieszane (przyczepne) nie naruszają konstrukcji budynku – mocuje się je do ścian przy użyciu stalowych ram i kotew chemicznych. Jest to technologia prefabrykowana – poszczególne elementy wykonywane są na zamówienie w fabryce, zgodnie z projektem inwestora. Balkony przyczepne znajdują swoje zastosowanie nie tylko w istniejących blokach, ale też w budynkach wielorodzinnych czy kamienicach. Wyróżniają się solidnością, bezpieczeństwem i szybkim montażem – prace można zakończyć nawet w ciągu kilku godzin. Są też stosunkowo tanie.

Balkony dostawne z kolei to konstrukcje samonośne z aluminium lub ze stali, oparte na słupach, mocowane do ściany zewnętrznej punktowo. Wymagają wykonania niezależnego od budynku fundamentu. Z reguły całość tworzy tzw. wieżę balkonową, czyli kilka balkonów instalowanych jeden pod drugim. Balkony dostawne trzeba zabezpieczyć przed działaniem warunków atmosferycznych. W zależności od materiału wykonania stosuje się powłoki malarskie i lakierowanie proszkowo (elementy aluminiowe) lub powłoki cynkowe (elementy stalowe). Podłoga balkonów dostawnych również może być wykonywana w różnych wariantach, np. z zastosowaniem:

  • płyty betonowej;
  • podestu aluminiowego;
  • podestu stalowego. 

Do wypełnienia balustrady używa się szkła, płyt HPL (laminatów kompaktowych) lub blachy perforowanej. Wieże balkonów dostawnych, dzięki niezależnemu posadowieniu, można dobudować praktycznie do każdego rodzaju budynku, bez względu na jego wiek lub konstrukcję. Możliwe jest nawet usunięcie starych standardowych balkonów w obiekcie i dobudowanie w ich miejsce balkonów dostawnych. Realizuje się to przy użyciu specjalnej piły, bez naruszenia elewacji. Najczęściej taki zabieg znajduje zastosowanie w przypadku balkonów monolitycznych o bardzo małej powierzchni, które i tak ze względu na zły stan techniczny wymagają już gruntownego remontu. Nie ma konkretnych ograniczeń co do wielkości balkonów dostawnych, ale najczęściej mają one wielkość ok. 6 m². Wiele zależy w tej kwestii od warunków zabudowy i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 

Dobudow balkonu w bloku a zgoda wspólnoty 

Dobudowanie balkonu do mieszkania w bloku wymaga dopełnienia pewnych formalności. Z uwagi na to, że balkony stanowią cześć wspólną nieruchomości, a ich montaż wiąże się z ingerencją w elewację, należy uzyskać zgodę wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Co ważne, zgodę muszą wyrazić wszyscy jej członkowie. Należy też liczyć się z ewentualną decyzją odmowną, co w praktyce ma niekiedy miejsce i wynika z kwestii spornych dotyczących kosztów późniejszego utrzymywania balkonów. 

Ze względu na opłacalność całego przedsięwzięcia, z reguły dobudowa dotyczy większej liczby mieszkań. Jest tak, ponieważ właściciele lokali zdają sobie sprawę z tego, że montaż balkonu to forma inwestycji, która podnosi wartość nieruchomości i ułatwia późniejszy wynajem czy sprzedaż. Stąd zazwyczaj nie ma problemu z przekonaniem pozostałych sąsiadów do pomysłu o dobudowie. Montaż balkonu do pojedynczego lokalu jest raczej rzadko spotykany.

Po wystosowaniu propozycji dobudowy balkonu przez właścicieli mieszkań, resztę spraw załatwia spółdzielnia lub wspólnota. Mowa tu m.in. o zleceniu sporządzenia projektu budowlanego, uzyskaniu pozwolenia na budowę czy montażu konstrukcji. 

Przeczytaj także:

Ile kosztuje dobudowanie balkonu w bloku?

Szacuje się, że wykonanie balkonu podwieszanego lub dostawnego do istniejącego budynku o metrażu 6m² wraz z wszystkimi formalnościami (projekt, pozwolenie na budowę) to koszt rzędu ok. 20 tys. zł. Cena zależy od wielu czynników, w tym:

  • lokalizacji,
  • liczby chętnych,
  • wielkości balkonu,
  • konstrukcji budynku,
  • rodzaju zastosowanej technologii i materiałów.

Wspólnoty i spółdzielnie często umożliwiają właścicielom mieszkań rozłożenie kosztów takiej inwestycji na dogodne raty. Aby uniknąć problemów ze spłatą zobowiązań (np. po sprzedaży mieszkania), na etapie dopełniania formalności mieszkańcy podpisują umowy notarialne. Do tego trzeba też pamiętać, że konsekwencją dobudowy balkonu będą wyższe składki na fundusz remontowy, co jest konieczne do finansowania późniejszych prac konserwacyjnych i remontowych. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.