Apartamenty Niemcewicza w Warszawie - nowoczesne osiedle w stylu przedwojennych kamienic!

2023-05-25 6:16

Apartamenty Niemcewicza w Warszawie powstały w sąsiedztwie modernistycznej zabudowy Ochoty z lat 30. XX wieku. Inwestorem apartamentów jest firma Napollo. Obiekt otrzymał nominację w 9. edycji Konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy.

Spis treści

  1. Apartamenty Niemcewicza Warszawa
  2. Modernistyczny charakter osiedla
  3. Apartamenty Niemcewicza – projekt JEMS ARCHITEKCI

Apartamenty Niemcewicza Warszawa

Apartamenty Niemcewicza w Warszawie to zespół dwóch wielorodzinnych budynków z  parterową przestrzenią biurowo-usługową. Pomiędzy nimi znajduje się ogrodowe patio dostępne dla mieszkańców. Pierwszy etap projektu został zrealizowany w 2016 r. (122 mieszkania pod adresem Niemcewicza 17). Drugi etap – zakończony w 2022 r., przy ul. Niemcewicza 19 – stanowił jego kontynuację i domknięcie całego założenia (56 mieszkań). Inwestor to Napollo.

Projekt przygotowała warszawska pracownia JEMS Architekci. Otrzymał on nominację w 9. edycji Konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii Architektura mieszkaniowa (rozstrzygnięcie konkursu zaplanowane jest na 14 czerwca 2023 r.). Nagroda jest przyznawana we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Modernistyczny charakter osiedla

Budynki mają sześć kondygnacji nadziemnych oraz dwie kondygnacje podziemne z garażami. Z zewnątrz wyróżniają je loggie z przeszkleniami. Elewacje licowane są piaskowcem, jak wiele mieszkalnych kamienic z czasów międzywojnia. Szerokie, panoramiczne okna z drewna przywołują na myśl przedwojenne budownictwo. Modernistyczna budowla, utrzymana w stylu przedwojennych kamienic, wpasowuje się w wyjątkowo klimatyczną aurę Starej Ochoty.

Przeczytaj też:

Apartamenty przy ul. Niemcewicza w Warszawie
Autor: Maria Kot

Apartamenty Niemcewicza – projekt JEMS ARCHITEKCI

Naturalnym punktem wyjścia w myśleniu o domach przy ul. Niemcewicza był architektoniczny pejzaż Starej Ochoty z właściwą jej skalą, morfologią, charakterem zabudowy i repertuarem materiałów. W tak zdefiniowanym i charakterystycznym otoczeniu najbardziej stosowną ścieżką wydało nam się kontynuowanie formuły mieszczańskich kamienic międzywojnia, pozbawione jednak bezpośrednich cytatów z form historycznych. Tektonika budynków bazuje na „ciętej” geometrii i odwołuje się do idei architektury rozumianej jako akt dźwigania.

Za napięcie między pustką i ciężarem odpowiadają głównie płaszczyzny pełnych ścian osadzone w rytmicznej strukturze z filarów i belek, których asymetryczne rozmieszczenie stanowi nawiązanie do abstrakcyjnych kompozycji modernistycznych fasad. Oglądana z większej odległości bryła sprawia wrażenie masywnej i monolitycznej. Widziana z bliska odkrywa logikę swojej warstwowej budowy i nabiera lekkości – na co wpływ mają między innymi detale glifów okiennych i narożników, które eksponują grubość płyt piaskowca. W parterach o otwartym charakterze zamiast pilotis umieściliśmy szerokie filary, pomiędzy którymi znalazły się wejścia do lokali usługowych. Otwarte na ul. Niemcewicza oraz nowoprojektowany skwer stanowią wzbogacenie programu przestrzeni publicznej – komentuje pracownia JEMS Architekci.

Charakterystyka inwestycji
  • Projekt: JEMS Architekci
  • Zespół autorski: Olgierd Jagiełło, Paweł Majkusiak, Łukasz Kuciński, Aleksandra Dutkowska, Urszula Kos, Agnieszka Rokicka, Bartosz Śniadowski, Dominik Wroński, architektura krajobrazu: RS Architektura Krajobrazu; konstrukcja i instalacje: LGL, PCE Electric, Miks, Somex, Grident, El Pro, PP-KD
  • Inwestor: Napollo
  • Powierzchnia: 13 100 m²
  • Zakończenie realizacji: 2016 (pierwszy etap) i 2022 (drugi etap)
  • Liczba mieszkań: 122 (pierwszy etap) i 56 (drugi etap)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE