Apartamenty Niemcewicza w Warszawie - nowoczesne osiedle w stylu przedwojennych kamienic!
Apartamenty Niemcewicza w Warszawie powstały w sąsiedztwie modernistycznej zabudowy Ochoty z lat 30. XX wieku. Inwestorem apartamentów jest firma Napollo. Obiekt otrzymał nominację w 9. edycji Konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy.
Spis treści
- Apartamenty Niemcewicza Warszawa
- Modernistyczny charakter osiedla
- Apartamenty Niemcewicza – projekt JEMS ARCHITEKCI
Apartamenty Niemcewicza Warszawa
Apartamenty Niemcewicza w Warszawie to zespół dwóch wielorodzinnych budynków z parterową przestrzenią biurowo-usługową. Pomiędzy nimi znajduje się ogrodowe patio dostępne dla mieszkańców. Pierwszy etap projektu został zrealizowany w 2016 r. (122 mieszkania pod adresem Niemcewicza 17). Drugi etap – zakończony w 2022 r., przy ul. Niemcewicza 19 – stanowił jego kontynuację i domknięcie całego założenia (56 mieszkań). Inwestor to Napollo.
Projekt przygotowała warszawska pracownia JEMS Architekci. Otrzymał on nominację w 9. edycji Konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii Architektura mieszkaniowa (rozstrzygnięcie konkursu zaplanowane jest na 14 czerwca 2023 r.). Nagroda jest przyznawana we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Urbanistów Polskich.
Modernistyczny charakter osiedla
Budynki mają sześć kondygnacji nadziemnych oraz dwie kondygnacje podziemne z garażami. Z zewnątrz wyróżniają je loggie z przeszkleniami. Elewacje licowane są piaskowcem, jak wiele mieszkalnych kamienic z czasów międzywojnia. Szerokie, panoramiczne okna z drewna przywołują na myśl przedwojenne budownictwo. Modernistyczna budowla, utrzymana w stylu przedwojennych kamienic, wpasowuje się w wyjątkowo klimatyczną aurę Starej Ochoty.
Przeczytaj też:
- W Stargardzie powstanie nowe osiedle TBS. Konkurs na projekt założenia wygrało biuro Analog
- Osiedle Wille Bukowska w Poznaniu: kolejny etap założenia projektu biura Insomia
Apartamenty Niemcewicza – projekt JEMS ARCHITEKCI
Naturalnym punktem wyjścia w myśleniu o domach przy ul. Niemcewicza był architektoniczny pejzaż Starej Ochoty z właściwą jej skalą, morfologią, charakterem zabudowy i repertuarem materiałów. W tak zdefiniowanym i charakterystycznym otoczeniu najbardziej stosowną ścieżką wydało nam się kontynuowanie formuły mieszczańskich kamienic międzywojnia, pozbawione jednak bezpośrednich cytatów z form historycznych. Tektonika budynków bazuje na „ciętej” geometrii i odwołuje się do idei architektury rozumianej jako akt dźwigania.
Za napięcie między pustką i ciężarem odpowiadają głównie płaszczyzny pełnych ścian osadzone w rytmicznej strukturze z filarów i belek, których asymetryczne rozmieszczenie stanowi nawiązanie do abstrakcyjnych kompozycji modernistycznych fasad. Oglądana z większej odległości bryła sprawia wrażenie masywnej i monolitycznej. Widziana z bliska odkrywa logikę swojej warstwowej budowy i nabiera lekkości – na co wpływ mają między innymi detale glifów okiennych i narożników, które eksponują grubość płyt piaskowca. W parterach o otwartym charakterze zamiast pilotis umieściliśmy szerokie filary, pomiędzy którymi znalazły się wejścia do lokali usługowych. Otwarte na ul. Niemcewicza oraz nowoprojektowany skwer stanowią wzbogacenie programu przestrzeni publicznej – komentuje pracownia JEMS Architekci.
- Projekt: JEMS Architekci
- Zespół autorski: Olgierd Jagiełło, Paweł Majkusiak, Łukasz Kuciński, Aleksandra Dutkowska, Urszula Kos, Agnieszka Rokicka, Bartosz Śniadowski, Dominik Wroński, architektura krajobrazu: RS Architektura Krajobrazu; konstrukcja i instalacje: LGL, PCE Electric, Miks, Somex, Grident, El Pro, PP-KD
- Inwestor: Napollo
- Powierzchnia: 13 100 m²
- Zakończenie realizacji: 2016 (pierwszy etap) i 2022 (drugi etap)
- Liczba mieszkań: 122 (pierwszy etap) i 56 (drugi etap)