Białe Domy na warszawskim Wawrze - kameralne osiedle projektu 77 Studio architektury

2023-04-14 12:59
Osiedle Białe Domy na warszawskim Wawrze projektu 77Studio architektury
Autor: mat. prasowe, 77Studio architektury Warszawskie osiedle Białe Domy to przykład minimalistycznej, a zarazem wyrazistej zabudowy

Osiedle domów jednorodzinnych Białe Domy, zlokalizowane na warszawskim Wawrze, na tle okolicznej zabudowy wyróżnia się jasnymi bryłami budynków i ciekawą, asymetryczną formą. Autorem projektu jest pracownia 77 Studio architektury.

Spis treści

  1. Osiedle Białe Domy - nowa koncepcja zabudowy szeregowej
  2. Białe Domy jak białe żagle
  3. Funkcjonalność i elastyczność przestrzeni

Osiedle Białe Domy - nowa koncepcja zabudowy szeregowej

Zespół budynków zlokalizowany jest przy ul. Hortensji. Niewielkie domy w zabudowie szeregowej tworzą ciekawą architekturę w spokojnej, zadrzewionej okolicy. Minimalistyczne bryły z jednospadowymi dachami składają się na kompozycję powtarzających się rytmicznie charakterystycznych zazębień. W ten sposób powstała ekspresyjna forma, która wyróżnia się w niejednorodnej zabudowie dzielnicy, zachowując jednocześnie wszystkie rozpoznawalne cechy domów jednorodzinnych.

Projektując osiedle Białe Domy podjęliśmy próbę redefinicji estetyki niskobudżetowych inwestycji deweloperskich. W ramach budżetu przewidzianego na klasyczną zabudowę wielorodzinną postanowiliśmy stworzyć na przedmieściach ciekawe miejsce do życia, będące zarazem bezpośrednią alternatywą do podobnych w cenie mieszkań.

architekt Paweł Naduk, pracownia 77 Studio architektury

Białe Domy jak białe żagle

Kształt budynków podkreśla kolorystyka elewacji i dachów. Pokryte całe bielą stanowią czysty w formie kontrapunkt do krajobrazu. Kontrast do otoczenia nieco zanika zimą, kiedy bryły budynków wtapiają się w pokryte śniegiem otoczenie.

Widziane z lotu ptaka budynki przypominają łodzie z rozwiniętymi żaglami. Wrażenie to potęguje usytuowanie w otoczeniu otwartej przestrzeni, której nie ograniczają żadne grodzenia osiedla czy sąsiedzka zabudowa.

- Naszym założeniem koncepcyjnym było czytelne oddzielenie każdej bryły budynku, tak żeby lokatorzy mieli poczucie posiadania własnego domu - opisuje pracę nad projektem architekt Paweł Naduk. - W ten sposób stanęło 10 segmentów, każdy z powierzchnią użytkową 91 m². Szczególną uwagę skupiliśmy w nich na dobrym doświetleniu przestrzeni oraz elastyczności funkcjonalnej pomieszczeń - dodaje architekt.

Osiedle Białe Domy na warszawskim Wawrze projektu 77Studio architektury
Autor: mat. prasowe, 77Studio architektury Projekt osiedla Białe Domy przygotowała pracownia 77Studio architektury

Funkcjonalność i elastyczność przestrzeni

Na poziomie parterów zaplanowano otwartą część dzienną składającą się z kuchni, jadalni i salonu oraz łazienki z pralnią. Na kondygnacji +1 powstało zaś wyposażone we wszelkie niezbędne instalacje otwarte poddasze, które można swobodnie zaaranżować. Może ono pomieścić zamiennie: dodatkowe sypialnie, łazienki, salę zabaw lub pracownię. Tym samym umożliwiono dopasowywanie przestrzeni przez jej użytkowników do własnych, indywidualnych i zmieniających się potrzeb.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE