Białe Domy na warszawskim Wawrze - kameralne osiedle projektu 77 Studio architektury

2023-04-14 12:59
Osiedle Białe Domy na warszawskim Wawrze projektu 77Studio architektury
Autor: mat. prasowe, 77Studio architektury Warszawskie osiedle Białe Domy to przykład minimalistycznej, a zarazem wyrazistej zabudowy

Osiedle domów jednorodzinnych Białe Domy, zlokalizowane na warszawskim Wawrze, na tle okolicznej zabudowy wyróżnia się jasnymi bryłami budynków i ciekawą, asymetryczną formą. Autorem projektu jest pracownia 77 Studio architektury.

Spis treści

  1. Osiedle Białe Domy - nowa koncepcja zabudowy szeregowej
  2. Białe Domy jak białe żagle
  3. Funkcjonalność i elastyczność przestrzeni

Osiedle Białe Domy - nowa koncepcja zabudowy szeregowej

Zespół budynków zlokalizowany jest przy ul. Hortensji. Niewielkie domy w zabudowie szeregowej tworzą ciekawą architekturę w spokojnej, zadrzewionej okolicy. Minimalistyczne bryły z jednospadowymi dachami składają się na kompozycję powtarzających się rytmicznie charakterystycznych zazębień. W ten sposób powstała ekspresyjna forma, która wyróżnia się w niejednorodnej zabudowie dzielnicy, zachowując jednocześnie wszystkie rozpoznawalne cechy domów jednorodzinnych.

Projektując osiedle Białe Domy podjęliśmy próbę redefinicji estetyki niskobudżetowych inwestycji deweloperskich. W ramach budżetu przewidzianego na klasyczną zabudowę wielorodzinną postanowiliśmy stworzyć na przedmieściach ciekawe miejsce do życia, będące zarazem bezpośrednią alternatywą do podobnych w cenie mieszkań.

architekt Paweł Naduk, pracownia 77 Studio architektury

Białe Domy jak białe żagle

Kształt budynków podkreśla kolorystyka elewacji i dachów. Pokryte całe bielą stanowią czysty w formie kontrapunkt do krajobrazu. Kontrast do otoczenia nieco zanika zimą, kiedy bryły budynków wtapiają się w pokryte śniegiem otoczenie.

Widziane z lotu ptaka budynki przypominają łodzie z rozwiniętymi żaglami. Wrażenie to potęguje usytuowanie w otoczeniu otwartej przestrzeni, której nie ograniczają żadne grodzenia osiedla czy sąsiedzka zabudowa.

- Naszym założeniem koncepcyjnym było czytelne oddzielenie każdej bryły budynku, tak żeby lokatorzy mieli poczucie posiadania własnego domu - opisuje pracę nad projektem architekt Paweł Naduk. - W ten sposób stanęło 10 segmentów, każdy z powierzchnią użytkową 91 m². Szczególną uwagę skupiliśmy w nich na dobrym doświetleniu przestrzeni oraz elastyczności funkcjonalnej pomieszczeń - dodaje architekt.

Osiedle Białe Domy na warszawskim Wawrze projektu 77Studio architektury
Autor: mat. prasowe, 77Studio architektury Projekt osiedla Białe Domy przygotowała pracownia 77Studio architektury

Funkcjonalność i elastyczność przestrzeni

Na poziomie parterów zaplanowano otwartą część dzienną składającą się z kuchni, jadalni i salonu oraz łazienki z pralnią. Na kondygnacji +1 powstało zaś wyposażone we wszelkie niezbędne instalacje otwarte poddasze, które można swobodnie zaaranżować. Może ono pomieścić zamiennie: dodatkowe sypialnie, łazienki, salę zabaw lub pracownię. Tym samym umożliwiono dopasowywanie przestrzeni przez jej użytkowników do własnych, indywidualnych i zmieniających się potrzeb.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.