Chlebova Apartamenty Gdańsk - wyjątkowe miejsce nad brzegiem Motławy!
Niepowtarzalny klimat inwestycji Chlebova Apartamenty tworzą odzyskane historyczne elementy wkomponowane w projekt oraz galeria zdjęć Gdańskich mistrzów fotografii umieszczona na korytarzach inwestycji. Projekt pracowni Roark Studio został wybrany ze względu na niebanalne rozwiązania architektoniczne, nawiązanie do historii oraz najbardziej właściwe odniesienie do założonego programu funkcjonalnego inwestora.
Spis treści
- Funkcja i charakter Chlebova Apartamenty nad brzegiem Motławy
- Chlebova Apartamenty to jeden z pierwszych nowych obiektów na terenie Młodego Miasta
- Fasada budynku Chlebova Apartamenty
- Wykończenie budynku - wykorzystana m.in. historyczne artefakty zachowane z dawnego budynku fabryki chleba
Funkcja i charakter Chlebova Apartamenty nad brzegiem Motławy
Inwestycja powstała nad brzegiem Motławy, w miejscu drugiej przemysłowej Fabryki Chleba w Gdańsku. Niepowtarzalny klimat tworzą odzyskane historyczne elementy wkomponowane w projekt oraz galeria zdjęć Gdańskich mistrzów fotografii umieszczona na korytarzach inwestycji. Zamierzeniem inwestora, NDI Development, było zbudowanie obiektu mieszkaniowego przeznaczonego zarówno dla turystów, jak i dla osób pragnących zamieszkać w bliskim sąsiedztwie centrum Gdańska.
Projekt jest wynikiem wygranego przez pracownię Roark Studio konkursu architektonicznego na opracowanie zabudowy działki, na której znajdował się niszczejący budynek – dawna fabryka chleba Germania Brotfabrik. Głównym założeniem zespołu projektowego było stworzenie otwartej, inkluzywnej przestrzeni miejskiej, a także integracja nowego obiektu z otoczeniem.
Apartamentowiec miał stać się swoistą miejską kotwicą, która będzie przyciągać mieszkańców, oferując ciekawy program funkcjonalny nawiązujący do lokalizacji inwestycji – nad rzeką Motławą. Oprócz architektury budynku projektanci zaproponowali utworzenie miejskiego placu wzdłuż południowej fasady obiektu. Funkcja i charakter tej przestrzeni miały być skierowane na rekreację i sport w różnorodnym wydaniu, odpowiednim dla wszystkich grup wiekowych.
Przeczytaj też o nowej inwestycji w centrum Gdyni. Za projekt odpowiada biuro JEMS Architekci
Chlebova Apartamenty to jeden z pierwszych nowych obiektów na terenie Młodego Miasta
Budynek jest zlokalizowany na granicy nowej dzielnicy Gdańska – powstającego na rewitalizowanych terenach poprzemysłowych Młodego Miasta. Działka znajduje się nad rzeką Motławą, na trasie pieszej pomiędzy Starym Miastem a terenami dawnej Stoczni Gdańsk. W najbliższym otoczeniu znajduje się również Muzeum II Wojny Światowej – obiekt będący celem dla wielu turystów.
Apartamentowiec został dostawiony do istniejącej kamienicy, jednak miejscy planiści założyli dla tego terenu budynki wyższe od historycznych. Chlebova Apartamenty to jeden z pierwszych nowych obiektów na terenie Młodego Miasta, dlatego architektom zależało na tym, by stanowił zapowiedź architektury i sposobu myślenia o takiej przestrzeni miejskiej, jaka powinna charakteryzować Młode Miasto.
Polecamy też przeczytać artykuł Natura na okrągło: nowe pomosty nad Jeziorem Słupeckim w Wielkopolsce
Od północy budynek graniczy z istniejącą kamienicą oraz ul. Stępkarską, od wschodu jego fasada skierowana jest na rzekę Motławę, zaś elewacja południowa, dostosowana do linii zabudowy z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przylega do realizowanej właśnie rozległej przestrzeni publicznej.
Fasada budynku Chlebova Apartamenty
Ze względu na konieczność innego potraktowania styku budynku z miejskimi przestrzeniami o różnym charakterze zdecydowano się podzielić budynek wizualnie na dwa segmenty wykończone różnymi materiałami. Zasada elewacyjna jest jednak ta sama. Ten zabieg dodatkowo sprawił, że obiekt mimo dużej skali nie jest przytłaczający. Elewacje budynku kształtowane są z wykorzystaniem dużych przeszkleń, loggi, balkonów i charakterystycznych detali.
Tę samą zasadę zespół projektowy przyjął zarówno w części obiektu bliżej wody, jak i od strony miasta. Zmianie uległ materiał bazowy oraz typ balustrad. Zastosowane materiały elewacyjne to płytki z klinkieru mineralnego, płyty włókno-cementowe, blacha tytanowo-cynkowa, balustrady szklane oraz stalowe.
Styk budynku z różnymi przestrzeniami wymagał od projektantów zastosowania elastycznego podejścia. Narożnik południowo-wschodni został rozwiązany jako ceglany, gdański z loggiami i tarasami z widokiem na wodę i plac. Ostry zachodni narożnik niejako rozcina przestrzeń miejską na gwarny rekreacyjny teren i zaciszną uliczkę prowadzącą nad rzekę, jednocześnie budując jej urbanistyczną ścianę.
Kameralne podwórko, na które widok mają zarówno mieszkańcy budynku Chlebova Apartamenty, jak i lokatorzy istniejącej kamienicy, zostało potraktowane jako nieinwazyjne i przeznaczone do spokojnego spędzania czasu – kontrastowo do placu po drugiej stronie zaprojektowanego obiektu. Dodatkową przestrzeń rekreacyjną z widokiem na Stare Miasto i Muzeum II Wojny Światowej zlokalizowano na dachu.
Jest ona dostępna dla wszystkich mieszkańców. Partery od strony południowej i wschodniej przeznaczono na lokale usługowe z dwukondygnacyjną restauracją w narożniku najbliżej rzeki. Po stronie południowej zaplanowano jednocześnie wejścia do budynku z reprezentacyjnym holem z recepcją.
Cały budynek zaprojektowano jako przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – dostęp do wszystkich lokali usługowych, klatek i wind jest odpowiedni dla osób z trudnościami w poruszaniu się, ze słabym widzeniem oraz jeżdżących na wózkach inwalidzkich.
Wykończenie budynku - wykorzystana m.in. historyczne artefakty zachowane z dawnego budynku fabryki chleba
W budynku zostały położone warstwy ocieplenia ścian zewnętrznych niezbędne do redukcji konsumpcji energii: na części elewacji wentylowanej wełna mineralna, zaś na pozostałych fasadach styropian w parze z płytkami z klinkieru mineralnego. Dodatkowo we wszystkich lokalach zaprojektowano wentylację mechaniczną wyciągową, która zimą redukuje straty ciepła.
Loggie na najbardziej nasłonecznionych elewacjach minimalizują nagrzewanie pomieszczeń latem. Na dachu oraz stropie hali garażowej wykonano system retencyjny dla wód opadowych przez zastosowanie warstw, w których gromadzi się woda do nawadniania roślin. Ważne dla architektów było również wykorzystanie pozostałości po wyburzonym budynku, aby podkreślić, że projektowanie odbyło się również z myślą o ponownym użyciu materiałów i nadaniu im nowego życia.
We wnętrzach zastosowano materiały nawiązujące do elewacji, wykorzystano również historyczne artefakty zachowane z dawnego budynku fabryki chleba – Germania Brotfabrik. Stalowe obejmy komina stały się elementem żyrandola w holu wejściowym, znamionowane cegły posłużyły do wzbogacenia ścian części wspólnych, stary silnik windy pomalowano i jako eksponat wkomponowano w ladę recepcyjną, zaś jeden z pierścieni mocowanych do ściany w celu uwiązania konia został przeniesiony na elewację nowego obiektu.
Inną ciekawą inwestycją mieszkaniową jest Nova Fabryka w Łodzi. Po metamorfozie zabytkowe pofabryczne zabudowania Fabryki szpulek zmieniły się w osiedle mieszkaniowe Nova Fabryka.
- Lokalizacja: Gdańsk, ul. Wiosny Ludów 4
- Realizacja: 2019–2021
- Powierzchnia całkowita: 11 918 m²
- Powierzchnia użytkowa: 7606 m²
- Liczba kondygnacji: nadziemne: 7, podziemne: 2
- Parking: 127 miejsc
- Projekt: Roark Studio
- Inwestor: NDI Development
- Generalny wykonawca: NDI Sopot SA, NDI Sp. z o.o
Zobacz jeszcze raz Budynek Chlebova Apartamenty w galerii zdjęć