Famuły Poznańskiego będą zrewitalizowane - koszty inwestycji to ponad sto milionów złotych!

2023-07-26 13:00
Famuły Poznańskiego ul. Ogrodowa Łódź
Autor: ogrodowa24.com Famuła przy Ogrodowej 24 ma stać się nowoczesnym obiektem wielofunkcyjnym (mixed-use) z przeważającą funkcją mieszkaniową

Projekt zakłada rewitalizację famuły przy ul. Ogrodowej 24 należącej do danego kompleksu fabrykanckiego Izraela Poznańskiego - budynków powstałych w latach 1879-1896, będących jednym z nielicznych w tej części Europy zespołem domów dla pracowników fabryki, a jednym z nielicznych już zachowanych tego typu założeń architektonicznych w samej Łodzi. Koszt inwestycji to ponad sto milionów złotych, a przewidywany okres realizacji to 2-3 lata.

To jest teraz ważny adres w mieście!

To jeden z najgorętszych adresów w mieście. Finansujemy inwestycję kredytem, bo w obecnych realiach to jedyna formuła finansowa, z której możemy skorzystać. Kondycja famuł, jak każdego historycznego budynku, nie poprawia się z czasem, jest wręcz odwrotnie, żeby więc zachować historyczny charakter tego miejsca, musimy działać szybko. Dziękuję obu naszym partnerom za dołączenie do tego wyjątkowego projektu!

- komentuje I wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik

Rewitalizacja Famuł Poznańskiego - finsnsowanie inwestycji

W sierpniu 2023 r. rozpocznie się rewitalizacyjny remont Famuł Poznańskiego przy ulicy Ogrodowej, dawnego domu robotników fabryki Poznańskiego. Łódzka Spółka Infrastrukturalna, właściciel nieruchomości przy ul. Ogrodowej 24, podpisała umowę wykonawcą, firmą Zab-Bud. Finansowanie zapewnił BNP Paribas Bank Polska S.A. Koszt inwestycji to ponad sto milionów złotych, a przewidywany okres realizacji to 2-3 lata. 

Finansowanie przebudowy zaplanowane jest na 10 lat, przy czym spłatę większości kredytu przewiduje się na końcówkę tego okresu. Dzięki temu przewidywane dochody z inwestycji mogą odciążyć przyszły budżet miasta i posłużyć do spłaty kredytowania. 

Powstanie nowoczesnym obiektem wielofunkcyjnym (mixed-use) 

Famuła przy Ogrodowej 24 ma stać się nowoczesnym obiektem wielofunkcyjnym (mixed-use) z przeważającą funkcją mieszkaniową – powstanie w nim 58 mieszkań pod wynajem długoterminowy oraz 48 mieszkań w formule wynajmu średnioterminowego. Będzie też 17 lokali użytkowych, które zostaną wynajęte łódzkim przedsiębiorcom i restauratorom. Powierzchnie biurowe, być może biura serwisowane, zajmą blisko 2 tys. mkw. przestrzeni na trzech kondygnacjach.

Ambicją inwestora jest, żeby Ogrodowa 24 stała się też najbardziej ekologicznym zabytkiem w Polsce. Poza roślinnością, która pojawi się między budynkami oraz na nich (kwietne łąki, drzewa, trawniki rekreacyjne, zielone dachy i ściany, ogród deszczowy), nieruchomość ma zostać wyposażona m.in. w wydajną instalację fotowoltaiczną, instalację do odzysku wody szarej, zbiornik wody deszczowej, ekologiczny system wspomagania ogrzewania i instalację ograniczającą zużycie wody w łazienkach i toaletach. Jednocześnie realizacja prowadzona będzie z zachowaniem wytycznych konserwatora zabytków. 

Famuły Poznańskiego ul. Ogrodowa Łódź
Autor: ogrodowa24.com Realizacji inwestycji prowadzona będzie z zachowaniem wytycznych konserwatora zabytków

Famuły Poznańskiego przy obecnej ulicy Ogrodowej powstały na przełomie XIX i XX wieku. Zostały wybudowane dla robotników pobliskiej fabryki Izraela Poznańskiego (obecnie siedziba hotelu Andel’s). W okresie powojennym również spełniały funkcje mieszkaniowe aż do momentu, gdy ich stan techniczny nie pozwalał dalej odgrywać tej roli. 

Famuły Poznańskiego to kolejna rewitalizowana inwestycja w Łodzi. Ostatnio opisywalismy w serwsie Metamorfoza Fabryki Szpulek w Łodzi. Pofabryczne zabudowania zmieniły się w osiedle mieszkaniowe Nova Fabryka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.