Kameralne osiedle w Świnoujściu nad samym morzem docenione na świecie. Kolorystyką i formą nawiązuje do wydm
Inwestycja składająca się z dwóch apartamentowców mieści się na malowniczo położonej działce przy samym zejściu na plażę, w pasie wydm. Były one zresztą inspiracją przy projekcie. Jego autorami są architekci ze szczecińskiej pracowni maxberg. Teraz za Apartamenty Bałtycki zbierają ważne nagrody, m.in. International Architecture Awards 2024.
Spis treści
- Apartamenty niczym falujące wydmy
- Trudny projekt, jeszcze trudniejsza realizacja
- Nie tylko Apartamenty Bałtycki wśród laureatów konkursu
Apartamenty niczym falujące wydmy
Jak piszą twórcy projektu tego wyjątkowego osiedla, zamysłem było z jednej strony zachowanie skali przedwojennych pensjonatów dzielnicy nadmorskiej Świnoujścia, z drugiej ucieczka od typowej estetyki nadmorskich hoteli. Z horyzontalnymi podziałami kondygnacji, szklanymi balustradami czy, jak sami przyznają, ze skojarzeniami z wielkimi promami wycieczkowymi.
Zaprojektowanie dwóch mniejszych apartamentowców, o rzutach w kształcie trapezów, było celowe - niższe bryły lepiej wpisują się w linie zabudowy, tworzące uskok od strony frontowej - dodają autorzy projektu.
Budynki kształtem, rodzajem wykończenia i kolorystyką nawiązują do otoczenia - do wydm, strzelistych drzew, przedwojennych willi miasta.
Trudny projekt, jeszcze trudniejsza realizacja
Architekci przyznają że, to bardzo trudny projekt w realizacji - łączy bowiem 4 technologie: monolityczną, prefabrykowaną, stalową i drewnianą. Powstawał z udziałem czterech niezależnych biur konstrukcyjnych.
W konstrukcji monolitycznej wzniesiono podziemną część budynków. Pozostałe kondygnacje w technologii prefabrykowanych, trójwarstwowych ścian typu sandwich, wykonanych z żelbetu i keramzytobetonu.
Inwestycja przeczy tradycyjnym myśleniem o prefabrykacji wielkopłytowej: brak powtarzalnych kondygnacji, rzuty na planie trapezów, skomplikowana więźba dachowa z drewna klejonego, skośne połacie dachu, elementy konstrukcji stalowej, narożne okna, drewniana fasada.
Nie tylko Apartamenty Bałtycki wśród laureatów konkursu
Trzeba dodać, że obok Apartamentów Bałtycki wśród wyróżnionych projektów w konkursie International Architecture Awards 2024 znalazły się z Polski jeszcze dwa:
- aquapark Fabryka Wody ze Szczecina projektu biura TKHolding Truszczyński & Kobierzewski z Rudy Śląskiej oraz
- koncepcja rekonstrukcji Pałacu Saskiego w Warszawie, którą stworzyli architekci z warszawskiej pracowni WXCA.
Nagroda w ramach konkursu International Architecture Awards 2024 to już nie pierwsze wyróżnienie, jakie ma na koncie projekt osiedla w Świnoujściu architektów z pracowni maxberg. Został on także zauważony w ramach SHARE Architecture Awards 2024 czy Poland Urban Awards 2023.
Zespół budynków Apartamenty Bałtycki w Świnoujściu
Autorzy projektu: maxberg
arch. Karol Nieradka
arch. Grzegorz Skalski
arch. Sylwia Gudaczewska
arch. Michał Jaroszewicz