Noho One w Warszawie. Zamiast Polfy – apartamenty według projektu biura BBGK Architekci

2023-10-24 7:38
Noho One w Warszawie
Autor: BBGK ARCHITEKCI

Z warszawskiej Woli znika ostatni duży zakład. Dawna dzielnica przemysłowa niebawem pożegna fabrykę Polfy. Na jej 5-hektarowej działce obok ronda Daszyńskiego powstanie kompleks mieszkalno-usługowy klasy premium. Firma Noho Investment zapowiada go jako „miasto w mieście” z architektoniczną niespodzianką. Za projekt inwestycji odpowiada biuro BBGK Architekci.

Spis treści

  1. Nowe oblicze Woli. Pożegnanie z przemysłem
  2. Miasto w mieście – Noho Investment stawia na standard premium
  3. Apartamenty Noho One zaprojektuje biuro BBGK Architekci
  4. Noho Investment - realizacje i planowane inwestycje

Nowe oblicze Woli. Pożegnanie z przemysłem

W ciągu ostatniej dekady Wola – przez co najmniej 200 lat skupisko przemysłu – diametralnie zmieniła oblicze. Zgodnie z trwającym całe wieki proces przesuwania się centrum Warszawy na zachód (od Starego Miasta przez ciąg Marszałkowskiej, a później al. Jana Pawła II ku Towarowej), stopniowo przejmuje funkcję biznesowego serca stolicy.

Kolejne wielkie zakłady produkcyjne sukcesywnie ustępowały więc miejsca intensywnej zabudowie biurowej i mieszkaniowej. W najbliższym otoczeniu Polfy pojawiły się m.in. 195-metrowy wieżowiec Skyliner (proj. APA Wojciechowski Architekci), kompleks biurowy Lixa (proj. HRA Architekci) i zespół dwóch wież mieszkalnych Towarowa Towers (proj. FS&P Arcus). Teraz przyszedł czas także na historyczną fabrykę przy ul. Karolkowej.

Działka jest niezwykle atrakcyjna z kilku powodów. Prestiżowo zlokalizowana, dogodnie skomunikowana (tuż obok znajduje się wejście do metra) i bardzo rozległa, co umożliwia swobodne ukształtowanie zabudowy. O jej wartości decydują też postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na tym terenie mogą wyrosnąć 30-metrowe bloki mieszkalne, a w rejonie ul. Prostej – trzy dominanty o wysokości aż 55 metrów.

Miasto w mieście – Noho Investment stawia na standard premium

Zgodnie z zapowiedziami prezesa Noho Investment Rafała Kuli, na miejscu zakładów Polfa w Warszawie firma planuje budowę najbardziej luksusowego założenia mieszkalnego w Polsce. Planowany tu kompleks apartamentowo-usługowy Noho One ma wręcz wyznaczyć nowy standard klasy premium w naszym kraju.

Dlaczego? Jak Rafał Kula podkreślał w jednym z wywiadów, jego zdaniem kategoryzacja ta musi wykraczać poza kwestie odpowiedniej lokalizacji, architektury oraz standardu budynku. Oprócz nich powinna oferować podwyższoną jakość życia w atrakcyjnie zagospodarowanej przestrzeni i z dostępem do odpowiednich usług. W jego opinii warszawski rynek nieruchomości często nie zapewnia tego nawet przy najwyższych cenach sprzedaży.

Na parterach kompleksu ma się znaleźć ogólnodostępna część komercyjna – przede wszystkim z gastronomią na światowym poziomie. Z kolei z myślą komforcie wyłącznie mieszkańców, wzorem wcześniejszych realizacji Noho Investment powstaną tu przestrzenie takie jak sala kinowa, w pełni wyposażony pokój klubowy, coworking z czytelnią, sala do jogi i pilatesu czy strefa zabaw dla dzieci. Wszystko to w otoczeniu zieleni również na balkonach, dachach i częściach elewacji. Bogata roślinność ma nie tylko zdobić kompleks, ale przede wszystkim umożliwiać mieszkańcom kontakt z naturą w środku wielkiej metropolii.

Noho Investment – apartamenty
Autor: BBGK ARCHITEKCI

Apartamenty Noho One zaprojektuje biuro BBGK Architekci

Szczegóły projektu tego wielofunkcyjnego zespołu długo nie były znane. Wiadomo było jedynie, że inwestor ogłosił konkurs na przygotowanie projektu architektonicznego.

Noho Investment poinformowało właśnie, że pierwszy etap założenia powstanie według koncepcji biura BBGK Architekci. Prace nad finalną koncepcją jeszcze trwają. Jak zapowiada inwestor, całość inwestycji Noho One będzie ikoną Noho w Polsce i wyznaczy nowe standardy na rynku nieruchomości premium.

Cały kompleks apartamentowo-usługowy będzie mieć powierzchnię ponad 100 tys. m². Przewidziano tu ponad 2 tysiące mieszkań o metrażach od 50 do nawet 400 m². Polfa Warszawa zapowiada wygaszenie produkcji w budynkach przy Karolkowej w początkach 2024 roku.

Firma poinformowała również, że w ramach projektu powstanie kompleks apartamentowo-usługowy o powierzchni ponad 100 tys. m². Docelowo na terenach Polfy ma powstać ponad 2000 mieszkań o zróżnicowanych metrażach - od 50 do nawet 400 m².

Co więcej, architektura kompleksu w świetle zapowiedzi ma wzbogacić krajobraz Warszawy, czy wręcz stać się pomnikiem architektury współczesnej. Szczególny charakter ponoć otrzyma środkowy obiekt kompleksu, planowany do realizacji w ostatnim, trzecim etapie.

Wygaszenie produkcji w zakładach przy Karolkowej Polfa planuje na początek 2024 r. Wtedy również mają ruszyć prace przy pierwszym etapie inwestycji.

Noho Investment - apartamenty
Autor: BBGK ARCHITEKCI

Noho Investment - realizacje i planowane inwestycje

Noho Investment to spółka, której głównym udziałowcem jest jedna z firm Sebastiana Kulczyka. Zasłynęła udanymi realizacjami w najbardziej prestiżowych lokalizacjach dużych polskich miast. Mowa o przebudowie dawnej fabryki cygar na Dolnych Młynach w Krakowie (proj. Filip Adamczak) i o inwestycji Nadgórników 14 obok Strefy Kultury w Katowicach (proj. Wojciech Wojciechowski).

W ostatnim czasie zrobiło się o niej głośno w całej Polsce za sprawą planów zabudowy działki po zburzonym Solpolu we Wrocławiu. Co ciekawe, na projekt nowego obiektu firma rozpisała zamknięty konkurs architektoniczny. W ten sam sposób ma być wyłoniony projektant inwestycji w Warszawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.