Strefa Cegielnia - nowe mieszkania przy północnej granicy Krakowa. Pierwsze gotowe, kolejne w budowie

2024-11-04 12:35

Na terenach dawnej cegielni w Zesławicach przy północnej granicy dzielnicy Wzgórza Krzesławickie powstaje nowe osiedle mieszkaniowe Strefa Cegielni. Budynki będą sąsiadować z dużym centrum handlowo-usługowym, które realizowane jest obok w rewitalizowanej cegielni z imponującym zwieńczonym kopułą owalnym budynkiem pieca zwanym „Rotundą”.

Spis treści

  1. Inwestycja w starej cegielni
  2. Prawie jak za miastem
  3. Pierwszy etap jest już gotowy
  4. Różne metraże i możliwość wyboru wykończenia

Inwestycja w starej cegielni

Cegielnia znajdują się na terenie dawne podkrakowskiej wsi Zesławice. Zakład powstał w latach 50. XX w. na potrzeby budowy kombinatu metalurgicznego im. W.I. Lenina i Nowej Huty. Do wyrobu wykorzystywany był lokalny surowiec ze zlokalizowanej na obrzeżach zabudowy kopalni iłów. Obok cegielni wzniesiono niewielkie osiedle czteropiętrowych bloków dla pracowników cegielni, które uzupełniły potem kolejne budynki. Cegielnia i kopalnia były już od wielu lat nieczynne. W budynkach po cegielni znajdował się skład materiałów budowlanych natomiast teren kopalni położony u podnóża wzgórza Łysa Góra, gdzie znajduje się Fort Dłubnia był rekultywowany.

Prawie jak za miastem

To atrakcyjny teren budowlany na północy Krakowa w sąsiedztwie dużych nowohuckich osiedli. W pobliżu będzie przebiegać droga S7, która na niedalekim węźle Mistrzejowice, połączy się z północną obwodnicą Krakowa. Zesławice i okolice inwestycji realizowanej przez firmę ATAL przecina ulica Gustawa Morcinka, którą można dojechać do osiedli w krakowskiej Nowej Hucie. Tędy też kursują autobusy komunikacji miejskiej. Wokół leżą atrakcyjne tereny rekreacyjne, pośród których znajduje się rozległy kompleks Zalewu Zesławice i Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego, ciągnącego się wzdłuż doliny rzeki Dłubni.

#MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort

Pierwszy etap jest już gotowy

Osiedle powstaje na tyłach rewitalizowanej Rotundy i sąsiednich budynków dawnej cegielni. Pierwszy etap Strefa Cegielnia składa się z trzech pięciokondygnacyjnych domów; inwestycja jest już zakończona. Drugi zespół, Strefa Cegielnia 2 będzie składa się z pięciu budynków, które znajdują się w fazie wykończenia. Oba etapy powstały w sąsiedztwie już istniejącego starego osiedla w Zesławicach. W przyszłości będą powstawać kolejne budynki – w sumie na całym osiedlu mają być 23 domy różnej wielkości.

Elementem łączącym kompozycyjnie całe osiedle są elewacje wykonane z cegły. To nawiązanie to tradycji tego miejsca, gdzie powstawały cegły i pustaki na budowę Nowej Huty. Uzupełnieniem elewacji będą jasne opaski, szklane lub ażurowe balustrady oraz antracytowe wykończenia.

Różne metraże i możliwość wyboru wykończenia

W regularnie rozmieszczonych pięciokondygnacyjnych budynkach Strefy Cegielni 2 są 134 mieszkania. Inwestor oferuje tu zarówno małe 33-metrowe kawalerki jak i obszerne 4-pokojowe apartamenty o powierzchni 102 m kw. Lokale mają bardzo funkcjonalne rozplanowanie, ułatwiające aranżację wnętrz. Mają bardzo duże przeszklenia, dzięki czemu pomieszczenia są bardzo dobrze doświetlone. Duże loggie, balkony a na parterze ogródki pozwalają na przebywanie na zewnątrz bez wychodzenia z domu.

Pod ziemią znajdują się hale garażowe ze 159 miejscami postojowymi. Tutaj też zaprojektowane zostały komórki lokatorskie.

Budynki będzie otaczać zagospodarowana zielona przestrzeń obsadzona drzewami, krzewami, kwiatami i popularnymi gatunkami traw ozdobnych. Zaprojektowane zostały alejki spacerowe, miejsca do odpoczynku i relaksu oraz place zabaw dla dzieci. Będą też stacje napraw i stojaki, gdzie będzie można bezpiecznie pozostawić rower na zewnątrz.

Atal oferuje wykończenie mieszkań pod klucz w programie Atal Design. Umożliwia trzy warianty: Basic, Optimum i Premium. W przypadku mieszkań inwestycyjnych na wynajem przeznaczonych na wynajem firma proponuje Pakiet Invest, również w trzech standardach Elegance, Harmony i Pure. Proponowane rozwiązania klienci mogą zastosować także w mieszkaniach na własny użytek.

Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie

Osiedle Kwiatów Polskich. Bliźniaki w dzielnicy Wawer w Warszawie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.