7 rzeczy, których nie wolno robić na balkonie. Co wolno, a czego nie wolno na balkonie?

2023-05-29 11:28
Czego nie wolno robić na balkonie?
Autor: Gettyimages Co wolno, a czego nie wolno robić na balkonie? Czy wiesz, że na balkonie nie można grillować? Za nieprzestrzeganie przepisów pożarowych grozi wysoki mandat

Za chwilę czerwcówka, a więc również plany spędzenia czasu przy grillu. Nie ma zakazu rozpalania grilla na terenie swojej działki, ale już na balkonach i tarasach obowiązują konkretne przepisy i normy społeczne. Nieprzestrzeganie niektórych z nich może się spotkać z reakcją policji i wysokim mandatem. Co wolno, a czego nie wolno robić na balkonie? Sprawdź, czy nie łamiesz przepisów.

Spis treści

  1. Czego nie wolno robić na balkonie?
  2. Czy można grillować na balkonie?
  3. Czego jeszcze nie wolno robić na balkonie?

Czego nie wolno robić na balkonie?

Balkony można wykorzystać na wiele sposobów. Jednak trzeba wiedzieć, że na tej dodatkowej przestrzeni musimy przestrzegać wielu zasad. Czego nie wolno robić na balkonie? Co jest zabronione? Za co można dostać mandat?

Czy można grillować na balkonie?

Nie wszyscy mają własną działkę, na której grillować możemy dowolnie. Wydawałoby się, że balkon czy taras, przynależący do naszego mieszkania, także jest dobrym miejscem na spotkanie przy grillu. Czy jednak grill na balkonie czy tarasie jest dobrym pomysłem?

Otóż zakaz czy zezwolenie wynika w większości przypadków z regulaminów wspólnot mieszkaniowych. W polskim prawie brak jest przepisów dotyczących możliwości zrobienia grilla na balkonie. Regulamin wspólnoty jest jednak na tyle wiążący, że jego notoryczne nieprzestrzeganie pozwala wspólnocie wystąpić na drogę sądową i żądać sprzedaży mieszkania w drodze licytacji.

Taki zapis znajduje się w art. 16 Ustawy o własności lokali Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 38. Mówi on, że jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.

Co gorsza, właścicielowi, którego lokal został sprzedany, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.

Grill na balkonie to także zagrożenie pożarowe. Za stworzenie takiego zagrożenia grozi nam mandat w wysokości nawet 500 zł (źródło: Komenda Główna Policji). Natomiast bezpośredni zakaz wynika z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji. Tu możemy przeczytać, że w obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie następujących czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, m.in. używanie otwartego ognia, palenie tytoniu i stosowanie innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów występujących.

Warto też wspomnieć o artykule 163 Kodeksu Karnego (Dz. U. 1997 r. Nr 88, poz. 553). W rozdziale o przestępstwach przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu zawarta jest informacja nawet o karze pozbawienia wolności. Jeśli grill wywoła pożar, to, zgodnie z tym zapisem, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Bezpiecznym rozwiązaniem, które pozwoli jednak na użycie grilla na balkonie i uniknięcie kar, będzie na przykład grill elektryczny.

Czego jeszcze nie wolno robić na balkonie?

Lista rzeczy, których nie można robić na balkonie, jest całkiem spora. Okazuje się, że zakazów jest wiele, a niektóre mogą być zaskakujące.

Regulamin wspólnoty obowiązuje nas także w przypadku głośnych imprez, czy nawet głośnego słuchania muzyki. Jeśli będziemy to robić notorycznie, podobnie jak przy grillu, wspólnota ma prawo wystąpić na drogę sądową.

Nie wolno na balkonie w bloku trzymać przedmioty, które zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców, bo są łatwopalne lub grożą wybuchem. Za taki czyn można zostać ukaranym. Kwestie te reguluje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Wśród przedmiotów zakazanych należy wymienić:

  • butle z gazem,
  • kanistry z paliwem,
  • fajerwerki i petardy,
  • rozpuszczalniki,
  • farby i lakiery zawierające rozpuszczalniki,
  • akumulatory samochodowe. 

Za przechowywanie takich przedmiotów na balkonie w bloku grozi kara aresztu, grzywny lub nagany, zależnie od stopnia zagrożenia pożarowego, które zaistniało.

Podobne zasady dotyczą chociażby wyrzucania przez balkon śmieci. Art. 75 Kodeksu Wykroczeń mówi: "Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”.

Nie wolno więc wyrzucać śmieci przez balkon, ale i trzepać dywanów, wieszać niezabezpieczonych donic na balustradzie itp.

Może to zaskoczy, ale na balkonie nie wolno także palić, o ile dym może być uciążliwy dla naszych sąsiadów.

Kodeks Wykroczeń zawiera także następującą regulację: "Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany". Można pod to "podciągnąć" chociażby opalanie się na balkonie, ale może bardziej to, to co eksponujemy.

Źródło: 7 rzeczy, których nie wolno robić na balkonie. Co wolno, a czego nie wolno na balkonie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE