Ceny mieszkań w Polsce 2023 - ile kosztuje m² mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym?

2023-04-03 15:18
Ceny mieszkań Polska 2023
Autor: GettyImages

Jakie są ceny mieszkań w Polsce w 2023? Gdzie są najwyższe ceny mieszkań? Ile aktualnie kosztuje m² mieszkania? Gdzie w Polsce mieszkanie kupimy najtaniej? Najbardziej potaniały mieszkania w Częstochowie, Szczecinie i Toruniu, ale też w Gdańsku i Katowicach. Więcej szczegółów w artykule.

Spis treści

  1. Gdzie za mieszkanie płaci się najwięcej?
  2. Ceny mieszkań 2023 - w jakich miastach najtaniej?
  3. Wzrost sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym
  4. Jakie perspektywy dla rynku mieszkaniowego?

Gdzie za mieszkanie płaci się najwięcej?

Według raportu serwisu Rynekpierwotny.pl opracowanego na podstawie 90% monitorowanych nowych nieruchomości mieszkaniowych w Polsce średnia cena za m² w lutym 2023 była najwyższa w Warszawie. Wynosiła ona 13 870 zł.

Na drugim i trzecim miejscu z cenami o ponad 1500 zł mniejszymi uplasowały się Kraków i Wrocław, w których 1 m² mieszkania kosztował średnio 12 242 zł i 12 207 zł.

Taniej można było kupić nowe mieszkanie w Trójmieście. Średnio trzeba zapłacić 11 730 zł/m². Jeszcze taniej było w Poznaniu, gdzie średnia cena wynosiła 10 326 zł. Tradycyjnie najtaniej spośród 6 największych miast w Polsce kupimy mieszkanie w Łodzi – 1 m² kosztuje tu 9620 zł.

Średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperów wzrosły w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Nieco spadły w Gdańsku i Katowicach.

Tak wysokie średnie ceny nowych mieszkań wynikają m.in. ze zmiany oferty deweloperów. Inflacja, wzrost stóp procentowych i brak zdolności kredytowej sprawiły, że zmniejszyła się liczba osób zainteresowanych kupnem niedużego mieszkania na kredyt. W tej sytuacji deweloperzy wprowadzili na rynek np. w Warszawie i Poznaniu, mieszkania z puli premium o wysokiej cenie za metr kwadratowy (nawet ponad 20 tys. zł). Spowodowało, że w tych dwóch miastach w lutym zanotowano spory wzrost średniej ceny w stosunku do stycznia br. Jednak generalnie średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym uległy nieznacznemu zmniejszeniu (1-2%).

Ceny mieszkań 2023 - w jakich miastach najtaniej?

Od 2023 ceny mieszkań nieznacznie maleją (choć jeszcze w grudniu 2022 zanotowano niewielki wzrost). Według raportu Expandera i Rentier.io opracowanego na podstawie danych dotyczących 17 miast ceny mieszkań spadły średnio o 2,6% w porównaniu z majem 2022, kiedy to były rekordowo wysokie. W porównaniu z grudniem 2022 ceny spadły w 10 z 17 miast, a w porównaniu z majem - w 14 z 17 analizowanych miast. Najbardziej mieszkania potaniały w Częstochowie – o 10% w porównaniu z majem’22 - oraz w Szczecinie i Toruniu – o 6%.

Częstochowa jest też w tym gronie najtańsza pod względem ceny mieszkań - za 1 m² trzeba tu zapłacić 5946 zł. Najmniej zapłacimy za mieszkanie też w Sosnowcu – 6081 zł, Radomiu – 6376 zł. Nieco ponad 7000 zł trzeba zapłacić w Bydgoszczy i Katowicach – odpowiednio 7100 i 7168 zł.

Cena mieszkań w Polsce
Autor: Rynekpierwotny.pl Średnia cena za metr kwadratowy nowych mieszkań w 6 największych miastach w lutym 2023

Jakie są ceny mieszkań na rynku wtórnym?Ceny mieszkań z drugiej ręki w większości miast są niższe niż ceny nowych od deweloperów. W tym segmencie rynku w ciągu trzech ostatnich miesięcy trwa stabilizacja. Według danych BIG DATA Rynekpierwotny.pl w lutym średnia cena metra kwadratowego wzrosła o 2% w Katowicach, a w Krakowie i Wrocławiu – o 1%.

W pozostałych miastach nie zanotowano większych zmian. Najwyższe ceny za metr kwadratowy w lutym 2023 r. na rynku wtórnym mają mieszkania w Warszawie (średnio 14 901 zł), Gdańsku (12 955 zł) oraz Krakowie (12 895 zł). Najtańsze mieszkania są w Katowicach i Łodzi (odpowiednio 7112 i 7239 zł). Może to wynikać z faktu, że są to często mieszkania w starych kamienicach, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia.

Cena mieszkań w Polsce
Autor: Rynekpierwotny.pl Porównanie cen mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym w lutym 2023 r.

Wzrost sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym

Serwis Otodom poinformował, że w lutym deweloperzy działający w 7 głównych miastach sprzedali 4600 mieszkań, czyli o 48% więcej niż w styczniu tego roku i o 38% więcej niż rok temu. Może to być spowodowane tym, że oprocentowanie kredytów już nie wzrasta. Będą też one łatwiej dostępne, ponieważ Komisja Nadzoru Finansowego złagodziła zasady liczenia zdolności kredytowej (zmniejszono wysokość buforu bezpieczeństwa). Jako pierwszy wprowadził nowe przepisy w życie Alior Bank.

Pierwsze Mieszkanie 2023 - od kiedy nowy program? Jakie dofinansowanie do kredytu na pierwsze mieszkanie obiecuje rząd?

Cena mieszkań w Polsce
Autor: Otodom Analytics Sprzedaż mieszkań w 7 aglomeracjach styczeń 2022 - luty 2023

Jakie perspektywy dla rynku mieszkaniowego?

Wszyscy pokładają nadzieje w nowym projekcie rządu Kredyt 2% (ma ruszyć w lipcu), że ożywi rynek mieszkaniowy. To propozycja dla młodych osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie, polegająca na zmniejszeniu rat kredytu mieszkaniowego na 10 lat do 2% (różnicę pokryje budżet). Razem ze zwiększeniem dostępu do kredytów może sprawić, że wielu będzie ponownie stać na kupno mieszkania.

Bezpieczny Kredyt 2 procent - od kiedy rusza? Dla kogo tani kredyt na pierwsze mieszkanie? Projekt ustawy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.