FLORA Śródmieście – w centrum Łodzi rusza budowa wielkomiejskiej kamienicy

2024-02-16 12:42

W samym sercu Łodzi powstanie nowoczesna wielkomiejska kamienica. FLORA Śródmieście domknie pierzeję w Nowym Centrum Łodzi przy skrzyżowaniu ulic Nawrot i Kilińskiego. Budimex SA, generalny wykonawca nowej inwestycji mieszkaniowej firmy King Cross, rozpoczął już prace budowlane.

Spis treści

  1. FLORA Śródmieście – reinterpretacja klasycznej kamienicy
  2. Połączenie tradycji i nowoczesności
Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

FLORA Śródmieście – reinterpretacja klasycznej kamienicy

Powstająca w samym sercu Łodzi FLORA Śródmieście to liczący osiem kondygnacji apartamentowiec usytuowany przy zbiegu ulic Kilińskiego i Nawrot. Jego projekt silnie nawiązuje do architektury Łodzi i jej XIX-wiecznych wielkomiejskich kamienic.

Projekt inwestycji przewiduje 162 apartamenty o powierzchni od 25 do 164 m², a także 116 miejsc parkingowych w garażu podziemnym i naziemnym, do których wjazd będzie usytuowany od strony ulicy Kilińskiego. Zewnętrzna bryła budynku wzbogacona zostanie stylowymi balkonami i tarasami, pozwalającymi cieszyć się widokiem na historyczną część miasta. Klasyczna elewacja z naturalnego piaskowca, będzie w pełni komponować się z pozostałą zabudową.

– Zależało nam na tym, by jak najpełniej oddać charakter tej prestiżowej części miasta. Odnosimy się z pełnym szacunkiem do dziedzictwa miasta i bezpośredniego sąsiedztwa naszej inwestycji, tak by dopełnić przestrzeń zmieniającego się Nowego Centrum Łodzi – podkreśla inwestor – Marcin Trybus, Prezes, Dyrektor Zarządzający King Cross. Jak dodaje, łódzkich inspiracji znajdzie się tu więcej, bo na elewacji parteru Flory umieszczone zostaną cytaty z najbardziej łódzkiej powieści – „Ziemi Obiecanej” Władysława Reymonta.

Połączenie tradycji i nowoczesności

Inwestycja ma w harmonijny sposób zespolić przestrzeń miejską ze zrewitalizowanym Parkiem Sienkiewicza, znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie nowego budynku. Ogrody na dachu i zielone atrium stworzą naturalny łącznik z parkiem, do którego będzie można dostać się bezpośrednio z Flory. Mieszkańcy będą mieć do dyspozycji wygodne pomieszczenie na rowery, siłownie oraz bawialnie dla dzieci.

– Wymarzyliśmy sobie, mówiąc trochę obrazowo, że powietrze z parku będzie docierało do wnętrza dziedzińca. Aby było to możliwe potrzebne było zaprojektowanie rozcięć bryły. Zaproponowaliśmy, żeby wewnętrzna oficyna i część budynku sąsiadująca z kamienicą przy ul. Nawrot 107 zostały podcięte na wysokość 2 kondygnacji. Dzięki temu możliwe jest przejście z parku do wnętrza kwartału – mówi Krzysztof Kaczmarek z odpowiedzialnej za projekt Flory Śródmieście pracowni Demiurg Project, znanej chociażby z projektów Polskiej Stacji Antarktycznej PAN czy Galerii Arsenał w Poznaniu.

Na parterze zlokalizowane zostaną lokale usługowe, których łączna powierzchnia wyniesie 830 m².

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.