Flow w Łodzi – w Nowym Centrum Łodzi powstanie ponad 1200 mieszkań. Rusza II etap inwestycji

2024-04-18 7:32

Flow to projekt mieszkaniowy firmy Archicom, realizowany w Nowym Centrum Łodzi. Inwestycja zajmie 2 ha terenu położonego między Dworcem Łódź Fabryczna a kompleksem naukowo-kulturalnym EC1. Docelowo powstanie tu pięć budynków z ponad 1200 mieszkaniami. Projekt przygotowała pracownia PIG Architekci. Inwestor ogłosił właśnie start II etapu Flow.

Spis treści

 1. Flow w Nowym Centrum Łodzi
 2. Startuje II etap łódzkiego Flow
 3. Inwestycja w koncepcji 15-minutowego miasta
 4. Flow – strefa bez samochodów
 5. Z nawiązaniem do historii łódzkich kamienic
 6. Woonerf, ogrody fasadowe i park kieszonkowy
Rozmowy Muratora: Marek Karwowski, general manager EPPA

Flow w Nowym Centrum Łodzi

Projekt Flow to kolejny etap zagospodarowania Nowego Centrum Łodzi – inwestycji, która ma łączyć biznes, handel, kulturę oraz transport. Flow uzupełni istniejącą tkankę miejską NCŁ, powstanie bowiem pomiędzy najważniejszymi obiektami – Bramą Miasta, Dworcem Łódź Fabryczna, kompleksem EC1 oraz planowanym Rynkiem Kobro.

Inwestorem projektu jest firma Archicom, należąca do Grupy Echo Investment. Za projekt odpowiada Pracownia PIG Architekci.

Budowa na tym terenie jest kolejnym etapem procesu zabudowy obszarów pokolejowych oraz dawnych składów węglowych EC1 na obszarze Nowego Centrum Łodzi i stanowi ostatnią najważniejszą inwestycję prywatną, przewidzianą do realizacji w Strefie I w NCŁ. Dzięki łódzkiemu metru mieszkańcy Flow będą w stanie w szybki sposób dotrzeć do najważniejszych miejsc w Łodzi. Sąsiedztwo Dworca Fabrycznego sprawia, iż Łódź, dzięki takim inwestorom jak Archicomu, staje się ciekawą alternatywą dla mieszkania w stolicy.

– Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi

Startuje II etap łódzkiego Flow

Zaledwie dwa miesiące po zaprezentowaniu koncepcji Flow Archicom ogłosił start II etapu realizacji inwestycji. Powstanie w nim 314 mieszkań o metrażu od około 30 m² do 90 m², 13 lokali usługowych oraz atrakcyjne tereny zieleni. Mieszkańcy nowego 11-kondygnacyjnego budynku będą mieli do dyspozycji dwupoziomowy podziemny parking ze stanowiskami do ładowania samochodów elektrycznych oraz możliwością wypożyczenia ekologicznego pojazdu.

Ważną częścią II etapu projektu jest zielony dziedziniec zaprojektowany jako przestrzeń rekreacyjna i piknikowa. Powstaną tu miejsca do odpoczynku i relaksu, hamaki, ławki z możliwością ładowania urządzeń elektrycznych, stoliki, ogródki społeczne oraz miejsce na seanse kina letniego. Na przebiegającym obok woonerfie inwestor zaplanował stworzenie Archicom Share, czyli osiedlowego punktu mobilności, w którym mieszkańcy skorzystają z udostępnionych pojazdów dwukołowych. Na terenie Flow pojawi się też niezwykły element miejskiej przestrzeni – Wstęga Kobro, nawiązująca swoją formą do twórczości związanej z Łodzią artystki, Katarzyny Kobro.

Zakończenie II etapu inwestycji planowane jest na koniec 2025 roku.

Dziedziniec budynku zaprojektowano z myślą o mieszkańcach – od trawników z umeblowaniem wypoczynkowym oraz wielofunkcyjną przestrzenią rekreacyjną, przez ogrody społeczne, po izolowane zielenią tarasy coworkingowe. Ponad 65% powierzchni dziedzińca przeznaczymy na tereny zieleni dostępne dla mieszkańców. Prywatność ogródków lokatorskich i atrakcyjność wnętrza dziedzińca zapewnią ukształtowanie terenu, krzewy oraz roślinność zimozielona tworząca naturalną barierę również w okresie chłodów i mrozów. Dobór gatunkowy uwzględnia także byliny kwitnące w różnych okresach w ciągu roku, rośliny o dekoracyjnych liściach, trawy ozdobne oraz pnącza

– Michał Lah z pracowni PiG Architekci

Inwestycja w koncepcji 15-minutowego miasta

Projekt Flow będzie realizowany etapowo – łącznie Nowe Centrum Łodzi zyska pięć budynków, w których powstanie 1250 mieszkań. Powierzchnie w częściach parterowych zostaną zagospodarowane na restauracje, kawiarnie oraz usługi. Wyróżnikiem projektu będzie wszechobecna zieleń, wśród której pojawią się miejsca do odpoczynku i relaksu, a także organizacji inicjatyw artystycznych.

W pierwszym oraz drugim etapie projektu, które mają zakończyć się już w 2025 r., powstanie odpowiednio 186 i 314 lokali mieszkalnych. Kolejne trzy obiekty są obecnie w fazie projektowania. Ukończenie realizacji projektu Flow zaplanowano do końca 2028 r.

Flow realizować będzie koncepcję „miasta 15-minutowego”, gdzie mieszkańcy będą mieli dostęp do wszystkich najpotrzebniejszych miejsc w obrębie 15 minut piechotą od miejsca zamieszkania. Projekt zachęca do mieszkania i pracy, tutaj komfortowo będzie można zrobić zakupy, a także spędzić wolny czas w otoczeniu natury, na spotkaniach z bliskimi w ulubionej restauracji czy na wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych. Flow stanie się również miejscem, które połączy wszystkie żywioły Łodzi: życie w wielkim mieście, naturę, kulturę oraz technologię.

– Waldemar Olbryk, prezes firmy Archicom

Flow – strefa bez samochodów

Teren inwestycji Flow zostanie wyłączony z ruchu samochodowego, a wjazd do parkingu podziemnego będzie odbywał się z drogi podziemnej w ciągu ulicy Hasa. W garażu znajdą się też stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych. Zaplanowane w projekcie ciągi pieszo-rowerowe połączą komunikacyjnie osie północ-południe oraz wschód-zachód: Dworzec Łódź Fabryczna i przyległy do niego Plac Bronisława Sałacińskiego z kompleksem EC1 oraz Plac Strzemińskiego z planowanym Rynkiem Kobro.

Z nawiązaniem do historii łódzkich kamienic

Architektura budynków Flow połączy nowoczesne, proste rozwiązania z estetyką dawnych kamienic i poprzemysłowej zabudowy.

Elementy architektoniczne pierwszego etapu inwestycji, który będzie znajdować się najbliżej Dworca Łódź Fabryczna, nawiązywać będą do infrastruktury kolejowej. Charakterystycznym elementem podium budynku będą stalowe arkady przywołujące swoją formą rozwiązania architektoniczne spotykane w dawnych budynkach infrastruktury kolejowej. Elewacja budynku zostanie wykończona okładziną klinkieru elastycznego, tynkiem ryflowanym i gładkim w zróżnicowanych odcieniach.

Flow w liczbach
 • 2 ha terenu
 • 5 budynków
 • 1250 mieszkań
 • Ponad 60 000 m² powierzchni użytkowej mieszkań i usług
 • Woonerf
 • Park kieszonkowy
 • Restauracje i lokale usługowe w parterach budynków

I etap inwestycji:

 • realizacja: 2024–2025
 • 186 mieszkań
 • 6 lokali usługowych
 • Ponad 7000 m² powierzchni użytkowej mieszkań i usług
 • 2 ha terenu

II etap inwestycji:

 • realizacja: 2024–2025
 • 314 mieszkań
 • 13 lokali usługowych
 • zielony dziedziniec ze strefami rekreacyjnymi
 • Wstęga Kobro

Woonerf, ogrody fasadowe i park kieszonkowy

Istotną rolę w projekcie grać będzie zieleń. We Flow pojawi się woonerf z wyższymi roślinami i drzewami w jego centralnej części oraz bujnymi ogrodami fasadowymi o zróżnicowanej wysokości, będą to m.in. trawy, krzewy i niższe drzewa. Zieleń oddzielać będzie też budynki mieszkalne od ulic i ruchu.

W bezpośrednim sąsiedztwie planowanego Rynku Kobro powstanie park kieszonkowy, w którym znajdzie się też plenerowa siłownia, plac zabaw, ławeczki i altanki do spotkań, a także organizacji wydarzeń kulturalnych. Odpowiednio dobrana roślinność pozwoli retencjonować deszczówkę, wpłynie na regulację temperatury oraz dodatkowo wyciszy przestrzeń. 

Flow stanie się zielonym kwartałem tej części miasta i stanowić będzie kontrast do sąsiadujących z nią w dużej mierze utwardzonych przestrzeni publicznych. Zachęci do zatrzymania się i chwili odpoczynku. Chcemy, by zieleń służyła mieszkańcom, podróżnym czekającym na pociąg, pracownikom okolicznych biur i wszystkim łodzianom - stąd układ roślin na terenie Flow został zaplanowany jako nieregularny i organiczny, a dobrane gatunki będą na tyle zróżnicowane by osiągnąć ciekawą i przyjemną w odbiorze przestrzeń.

– Michał Lah, Pracownia PIG Architekci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.