Najwyższy budynek mieszkalny Katowic ma już aluminiową elewację.

2024-11-10 7:52

Najwyższy budynek Katowic i woj. śląskiego, 128-metrowy wieżowiec przy Olimpijskiej, ma już aluminiową fasadę i sporych rozmiarów tafle szkła. Testowane są też elementy oświetlenia LED na budynku. Inwestycja Atal Olimpijska na finiszu. Budynek B, najwyższy z trzech, jakie powstają obok Spodka i NOSPR. Koniec budowy - w przyszłym roku.

Tomasz Konior. Przebudowa kamienic przy Dworcowej w Katowicach

Spis treści

  1. Inwestycja Atal Olimpijska w Katowicach
  2. Najwyższy budynek mieszkalny Katowic ma 128 m
  3. Budynki zaprojektował architekt Wojciech Wojciechowski
  4. Atal buduje też Sky+
  5. Wieżowce koło Spodka i MCK. Zdjęcia

Inwestycja Atal Olimpijska w Katowicach

Inwestycja Atal Olimpijska w Katowicach to budowany od grudnia 2021 przez firmę Atal zespół trzech budynków mieszkalnych. Znajdzie się w nich 710 apartamentów. Lokalizacja inwestycji to ul. Olimpijska 9, 9a i 9b.

Na kompleks Atal Olimpijska składają się:

  • dwa 60-metrowe wieżowce mieszkalne (po 18 kondygnacji)
  • jeden 128-metrowy wieżowiec mieszkalny (36 kondygnacji).

Ten ostatni budynek będzie nie tylko najwyższym budynkiem mieszkalnym w Katowicach, ale też w całym województwie śląskim. To tu na dachu będzie taras widokowy, dostępny dla wszystkich mieszkańców.

Najwyższy budynek mieszkalny Katowic ma 128 m

Równo rok temu, w listopadzie 2023, zawisła tu wiecha, co oznacza, że osiągnął już docelową wysokość. Na jego szczycie znajdzie się taras widokowy. Co obecnie, czyli w listopadzie 2024, dzieje się na budowie 128-metrowego wieżowca i jego niższych sąsiadów?

Mamy ukończone prace konstrukcyjne przy wszystkich trzech budynkach i - jak widać z zewnątrz - stolarkę okienną. Stolarka drzwiowa jest zamontowana w budynku A, natomiast w budynku B jest w trakcie realizacji - wylicza Marek Thorz, PR manager w firmie Atal. I dodaje: Prace murarskie, instalacyjne (sanitarne i elektryczne) też są w zaawansowanym stadium w budynkach B (najwyższy) i A, natomiast w budynku C zbliżają się powoli do końca. W wieżowcach B i C sukcesywnie wykonywane są wylewki oraz instalacje podposadzkowe.

Testowane są też elementy oświetlenia LED na budynku.

Budynki zaprojektował architekt Wojciech Wojciechowski

Przypomnijmy. Budynki zaprojektował architekt Wojciech Wojciechowski. Zakończenie budowy najwyższego budynku A planowane jest na drugi kwartał 2025 roku, a wydanie mieszkań na trzeci kwartał 2025 roku. Zakończenie budowy budynków B i C planowane jest natomiast na trzeci kwartał 2025 r. Lokatorzy mają się wprowadzić do mieszkań w czwartym kwartale 2025 roku.

W mieszkaniach przewidziano m.in. klimatyzację, loggie i panoramiczne przeszklenia, zaś każdy z budynków będzie miał na parterze lobby oraz lokale usługowe (łącznie 17). Pod ziemią zaplanowano z kolei garaże. Na szczycie najwyższej wieży powstanie atrakcja – taras widokowy dostępny dla wszystkich mieszkańców.

Czytaj też:

Nova Mikołowska. Osiedle w Katowicach uznane za najlepsze w Polsce

Atal buduje też Sky+

Atal Olimpijska nie jest jedyną inwestycją firmy w Katowicach. Blisko, bo na pętli Słonecznej, trwa budowa kompleksu Atal Sky+. Tu najwyższy budynek A ma 36 kondygnacji naziemnych i ponad 121 metrów wysokości. Wieża złożona z trzech modułów stanie się jednym z najwyższych punktów w Katowicach - będzie na wysokości 409,01 metra n.p.m.  To dlatego, że działka przy pętli Słonecznej leży na wysokości ponad 286 metrów nad poziomem morza. Atal Olimpijska jest na wysokości 283 m n.p.m.

Oprócz budynku A, Sky+ składa się z pięciu niższych obiektów. Jeden z nich w całości zostanie sprzedawany jako apartamenty inwestycyjne. A będzie ich tu 248.

Wieżowce koło Spodka i MCK. Zdjęcia

Ogrzewanie domu – o co zadbać, żeby nie mieć kłopotów? POGAD@NE. ZBUDOWANE
Wybierając urządzenie grzewcze, warto brać pod uwagę nie tylko jego cenę, ale też to, że wymaga ono serwisowania i może to być mniej lub bardziej skomplikowane. W kolejnym odcinku poradnika Muratora "Pogadane. Zbudowane" pytamy ekspertów jak sprawdzić, czy nie będzie z tym później kłopotów? Jakie rozwiązania mogą w tym pomóc? Co oferują producenci kotłów i pomp ciepła? W kolejnym odcinku poradnika Muratora "Pogadane. Zbudowane" gośćmi redaktora naczelnego Muratora Piotra Laskowskiego był Robert Skomorowski z Akademii Viessmann - absolwent Technikum Energetycznego o specjalności Energetyka Cieplna oraz Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, specjalizacja Inżynieria komunalna.
Pogad@ne. Zbudowane.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.