Nowe osiedle z 800 mieszkaniami na wynajem powstanie na poprzemysłowych terenach w Szczecinie
Na terenach dawnego dworca kolejowego w Szczecinie powstanie osiedle z 800 mieszkaniami na wynajem. To pierwsza szczecińska inwestycja PFR Nieruchomości S.A., a zarazem pierwsze osiedle PRS w tym mieście. Za projekt osiedla odpowiada pracownia Fort Polska.
Pierwsze osiedle typu PRS w Szczecinie
Teren, na którym powstanie osiedle jest szczególnie atrakcyjny ze względu na lokalizację w sąsiedztwie zabytkowych budynków starego dworca – podkreślają architekci z pracowni Fort Polska sp. z o.o., która projektuje osiedle na około 800 mieszkań przy ul. Starkiewicza w Szczecinie. Na blisko 6-hektarowej działce powstanie wielkoskalowa, wielofunkcyjna inwestycja oferująca mieszkania na wynajem.
Pierwsza w Szczecinie inwestycja PFR Nieruchomości S.A. będzie także pierwszym osiedlem PRS (Private Rented Sector) z mieszkaniami na wynajem w tym mieście. Pracownia projektowa Fort Polska sp. z o.o. odpowiadająca za opracowanie dokumentacji projektowej zaplanowała powstanie jedenastu sześciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych wraz z częścią usługową i rekreacyjną zlokalizowaną wokół zabytkowych, poprzemysłowych obiektów.
Zobacz także:
- Rezydencja Aleja Fontann w Szczecinie - apartamenty w zrewitalizowanej zabytkowej kamienicy
- Projekt Fabryki Perun po kolejnych zmianach. Intensywność zabudowy zmniejszona o ok. 20%
Obszar ten daje dużo możliwości na zaprojektowanie nietuzinkowej architektury, dzięki zróżnicowaniu terenu i obszarom poprzemysłowym. Jednocześnie zmusza do wykreowania przestrzeni, która będzie stanowić odpowiednie tło dla budynków zabytkowych. Nowa architektura powinna współgrać, ze świadkiem historii i przywrócić jej blask, jako dominanty terenu.
Anita Barnaś, architekt w Fort Polska sp. z o.o.
Mieszkania na wynajem w zabytkowym sąsiedztwie
Na terenie położonym w rejonie ulic Starkiewicza, Grudziądzkiej i Generalskiej znajdują się pozostałości po XIX- wiecznym dworcu kolejowym „Pomorzany” - wiata peronowa oraz dawne budynki magazynowe, które zostaną zaadaptowane do współczesnych funkcji.
Punktem centralnym oznaczono plac stanowiący przedpole przed głównym budynkiem zabytkowym, podkreślający jego rangę i wyjątkowość. Przestrzeń ta będzie pełnić zarówno funkcje reprezentacyjną, jak i wypoczynkową. Formy powstałych wnętrz na osiedlu pozwalają na różnorodną aktywność społeczną – przekonuje Anita Barnaś.
Inwestycja to wspólne przedsięwzięcie spółki PFR Nieruchomości S.A. oraz PKP S.A., do której należała wcześniej należała nieruchomość przy ul. Starkiewicza. - Obecność na tym terenie obiektów zabytkowych to z jednej strony duże wyzwanie, ale z drugiej ogromna szansa na stworzenie przestrzeni miastotwórczej z miksem funkcji, w której będzie można nie tylko mieszkać, ale także zjeść, zrobić zakupy i odpocząć. Zaproponowany przez projektantów układ urbanistyczny i architektura budynków prezentują się bardzo atrakcyjnie - podkreśla Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.
Uruchomienie budowy osiedla zaplanowano na 2025 rok.