Nowe osiedle z 800 mieszkaniami na wynajem powstanie na poprzemysłowych terenach w Szczecinie

2023-07-04 13:51
Osiedle PFRN w Szczecinie
Autor: Mat. prasowe PFR Nieruchomości S.A. Osiedle z mieszkaniami na wynajem to pierwsza szczecińska inwestycja spółki PFR Nieruchomości

Na terenach dawnego dworca kolejowego w Szczecinie powstanie osiedle z 800 mieszkaniami na wynajem. To pierwsza szczecińska inwestycja PFR Nieruchomości S.A., a zarazem pierwsze osiedle PRS w tym mieście. Za projekt osiedla odpowiada pracownia Fort Polska.

Pierwsze osiedle typu PRS w Szczecinie

Teren, na którym powstanie osiedle jest szczególnie atrakcyjny ze względu na lokalizację w sąsiedztwie zabytkowych budynków starego dworca – podkreślają architekci z pracowni Fort Polska sp. z o.o., która projektuje osiedle na około 800 mieszkań przy ul. Starkiewicza w Szczecinie. Na blisko 6-hektarowej działce powstanie wielkoskalowa, wielofunkcyjna inwestycja oferująca mieszkania na wynajem.

Pierwsza w Szczecinie inwestycja PFR Nieruchomości S.A. będzie także pierwszym osiedlem PRS (Private Rented Sector) z mieszkaniami na wynajem w tym mieście. Pracownia projektowa Fort Polska sp. z o.o. odpowiadająca za opracowanie dokumentacji projektowej zaplanowała powstanie jedenastu sześciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych wraz z częścią usługową i rekreacyjną zlokalizowaną wokół zabytkowych, poprzemysłowych obiektów.

Zobacz także:

Osiedle PFRN w Szczecinie
Autor: Mat. prasowe PFR Nieruchomości S.A. Pozostałe po zabudowie kolejowej wiata peronowa oraz dawne budynki magazynowe zostaną zaadaptowane do współczesnych funkcji

Obszar ten daje dużo możliwości na zaprojektowanie nietuzinkowej architektury, dzięki zróżnicowaniu terenu i obszarom poprzemysłowym. Jednocześnie zmusza do wykreowania przestrzeni, która będzie stanowić odpowiednie tło dla budynków zabytkowych. Nowa architektura powinna współgrać, ze świadkiem historii i przywrócić jej blask, jako dominanty terenu. 

Anita Barnaś, architekt w Fort Polska sp. z o.o.

Mieszkania na wynajem w zabytkowym sąsiedztwie

Na terenie położonym w rejonie ulic Starkiewicza, Grudziądzkiej i Generalskiej znajdują się pozostałości po XIX- wiecznym dworcu kolejowym „Pomorzany” - wiata peronowa oraz dawne budynki magazynowe, które zostaną zaadaptowane do współczesnych funkcji.

Punktem centralnym oznaczono plac stanowiący przedpole przed głównym budynkiem zabytkowym, podkreślający jego rangę i wyjątkowość. Przestrzeń ta będzie pełnić zarówno funkcje reprezentacyjną, jak i wypoczynkową. Formy powstałych wnętrz na osiedlu pozwalają na różnorodną aktywność społeczną – przekonuje Anita Barnaś.

Inwestycja to wspólne przedsięwzięcie spółki PFR Nieruchomości S.A. oraz PKP S.A., do której należała wcześniej należała nieruchomość przy ul. Starkiewicza. - Obecność na tym terenie obiektów zabytkowych to z jednej strony duże wyzwanie, ale z drugiej ogromna szansa na stworzenie przestrzeni miastotwórczej z miksem funkcji, w której będzie można nie tylko mieszkać, ale także zjeść, zrobić zakupy i odpocząć. Zaproponowany przez projektantów układ urbanistyczny i architektura budynków prezentują się bardzo atrakcyjnie - podkreśla Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.

Uruchomienie budowy osiedla zaplanowano na 2025 rok.

Osiedle PFRN w Szczecinie
Autor: Mat. prasowe PFR Nieruchomości S.A. Na terenach dawnego dworca kolejowego w Szczecinie "Pomorzany" powstanie osiedle typu PRS
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.