Osiedle SOHO w Warszawie się powiększa! Rusza budowa IV etapu

2024-03-14 14:23

Osiedle SOHO, położone na warszawskim Kamionku, rusza z czwartym, przedostatnim etapem. Inwestycja powiększy się o dwa kolejne budynki, zamykające linię zabudowy SOHO od ulicy Żupniczej, oraz kameralny apartamentowiec, którego okna będą wychodziły wprost na park linearny. Do końca 2025 roku w ramach inwestycji Yareal powstanie blisko 300 mieszkań z lokalami usługowymi na parterze. Generalnym wykonawcą została firma Kalter.

Spis treści

  1. Osiedle SOHO Warszawa – nowe mieszkania na Kamionku
  2. SOHO w koncepcji kwadransowego miasta 
  3. Inwestycja z zielonym paszportem 
Murator Remontuje: Jaką podłogę wybrać?
Materiał sponsorowany

Osiedle SOHO Warszawa – nowe mieszkania na Kamionku

Wielofunkcyjny kompleks SOHO by Yareal powstaje wśród pofabrycznych budynków na warszawskiej Pradze, w których przez ponad sto lat funkcjonowały manufaktury i różnego rodzaju zakłady produkujące kolejno m.in. jutę, amunicję, popularne motocykle SHL i skutery Osa, a ostatnio mikroskopy i lornetki. Inwestycja docelowo będzie pełniła rolę lokalnego centrum, łączącego funkcję mieszkaniową, rekreacyjną oraz gastronomiczną i usługową, dzięki czemu umożliwi mieszkańcom zaspokajanie większości potrzeb na miejscu. Deweloper zapowiada też renowację historycznych budynków postindustrialnych, które zyskają nowe funkcje dopasowane do potrzeb użytkowników kompleksu.

Inwestycja rusza właśnie z czwartym etapem realizacji. Budynki o nazwach SOHO 10 i SOHO 12 zajmą ostatnią, niezabudowaną dotychczas część działki SOHO wzdłuż ul. Żupniczej, domykając tym samym pierzeję, która uzyska dzięki nim finalną formę urozmaiconą m.in. efektownym wykończeniem z kortenu, a także charakterystycznymi dekoracyjnymi wzorami. Z kolei elewacja zaplanowanego od strony parku apartamentowca będzie pokryta klinkierem i architektonicznie nawiąże do elewacji sąsiedniego, istniejącego już apartamentowca RUBIN, jak również do industrialnej przeszłości tego miejsca.

Zróżnicowana wysokość budynków umożliwiła zaprojektowanie tarasów, których kaskadowy układ otwiera widoki z górnych pięter na park oraz wewnętrzne ogrodowe dziedzińce. Czwarty etap SOHO by Yareal to zróżnicowana oferta mieszkań: od kameralnych lokali typu studio do ponad 170-metrowych penthouse’ów z efektownym widokiem na cztery strony świata i zielonym tarasem. 

Jak zapowiada deweloper, jeszcze w tym roku do sprzedaży ma trafić 17 apartamentów w ostatnim z kameralnych apartamentowców, który powstanie bezpośrednio przy parku.

SOHO w koncepcji kwadransowego miasta 

SOHO by Yareal zostało zaprojektowane jako kompleks typu mixed-use z funkcją mieszkaniową z zielonymi terenami rekreacyjnymi oraz rozbudowaną ofertą usług i gastronomii skupioną w kilkudziesięciu lokalach na wynajem wzdłuż zielonej osi parkowej.

Funkcjonujący od ubiegłego roku park linearny jest ogólnodostępny, podobnie jak cały kompleks, który – zgodnie z założeniami 15-minutowego miasta – ma w założeniu zaspokajać większość potrzeb mieszkańców i odwiedzających. Cały kwartał zabudowy tworzącej SOHO by Yareal zaplanowano z myślą o pieszych i rowerzystach, eliminując ruch samochodów, które będą parkowały w kilku podziemnych garażach.

Tereny zielone zostały objęte systemem retencji pozwalającym na gromadzenie deszczówki w podziemnych zbiornikach, zasilających system automatycznego podlewania trawników oraz ponad 17 tysięcy krzewów, bylin, traw i drzew, rosnących wśród nowej oraz historycznej zabudowy.

Inwestycja z zielonym paszportem 

Docelowo w apartamentach i mieszkaniach tworzących SOHO by Yareal zamieszka około 900 rodzin, które będą mogły korzystać z oferty handlu, usług oraz restauracji i kawiarni. Inwestycja obejmuje 5-hektarowy kwartał zamknięty ulicami Mińską, Chodakowską, Żupniczą i Bliską. W pobliżu kompleksu znajduje się jeden z największych parków w Warszawie – Park Skaryszewski z Jeziorem Kamionkowskim oraz kolejowy Dworzec Warszawa Wschodnia.

W odległości kilkuminutowego spaceru powstanie stacja 3. linii metra „Mińska”, której budowa ma się rozpocząć w 2028 roku w rejonie ulic Mińskiej, Podskarbińskiej i Stanisławowskiej.

Projekt urbanistyczny kompleksu SOHO by Yareal został wyróżniony pionierskim na polskim rynku zielonym certyfikatem BREEAM Communities. W ramach zrównoważonych rozwiązań, które przyczyniły się przyznania inwestycji zielonego certyfikatu, do budowy wykorzystywany jest m.in. niskoemisyjny beton i energia pochodząca wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Założenia i projekt inwestycji powstawały w ramach konsultacji z konserwatorem zabytków, władzami dzielnicy i lokalną społecznością.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.