Smart home, czyli inteligentne rozwiązania w domu i mieszkaniu

2024-03-04 14:06
Inteligentne rozwiązania w domu i mieszkaniu
Autor: Shutterstock Inteligentne rozwiązania w domu i mieszkaniu

Od pewnego czasu coraz szybszy wzrost zainteresowania rozwiązaniami z obszaru smart home jest widoczny także w Polsce. Popularność zyskują przede wszystkim różnego rodzaju inteligentne urządzenia, którymi można sterować zdalnie, jednak bez wątpienia przyszłość będzie należała do zintegrowanych systemów z centralnym sterowaniem poszczególnymi funkcjami inteligentnego domu.

Spis treści

  1. Co to jest inteligentny dom?
  2. Typowe i nietypowe rozwiązania smart home
  3. Wentylacja i klimatyzacja w systemie smart home
  4. Inteligentne sterowanie oświetleniem
  5. Okna pod kontrolą smart home
  6. Bezpieczne i inteligentne rozwiązania smart home
  7. Inteligentne gniazdka
Rozmowy Muratora: Marcin Szewczuk, Aluplast

Co to jest inteligentny dom?

Smart home to zaawansowany technologicznie budynek lub mieszkanie, w którym zostały ze sobą zintegrowane komponenty automatyki budynkowej, urządzenia z obszaru internetu rzeczy czy rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Wszystkie elementy, które tworzą system inteligentnego domu i są ze sobą połączone przewodowo lub bezprzewodowo, mogą być centralnie zarządzane z jednego miejsca za pomocą np. smartfona bądź innego interfejsu sterującego, umieszczonego w dowolnym miejscu w mieszkaniu.

Istotą inteligentnych budynków, w których współpracują ze sobą zaawansowane technologicznie i inteligentne urządzenia, nie jest jednak wyłącznie możliwość zdalnego sterowania poszczególnymi funkcjonalnościami. Smart home jest bowiem domem, który wykorzystując najnowsze zdobycze techniki, potrafi samodzielnie podejmować określone działania w reakcji np. na zmieniające się warunki wewnątrz i na zewnątrz budynku. Co więcej, jest wręcz w stanie przewidywać potrzeby człowieka i wyręczać go w wykonywaniu codziennych czynności, a także – przez analizę gromadzonych danych – uczyć się zachowań domowników i na tej podstawie modyfikować działanie poszczególnych komponentów systemu.

Najważniejsze zalety implementacji systemu smart home
  1. Większy komfort mieszkania – pewną część obowiązków przejmuje bowiem system zarządzania budynkiem; jest to szczególnie istotne w przypadku zamieszkiwania w domu osób niepełnosprawnych lub w podeszłym wieku.
  2. Oszczędność czasu – mając mniej obowiązków, możemy więcej czasu poświęcić na inne czynności.
  3. Oszczędność pieniędzy – inteligentne domy pozwalają ograniczyć np. koszty ogrzewania czy zużycia energii.
  4. Większa dbałość o środowisko – przez ograniczenie zużycia mediów (energii, gazu czy wody).
  5. Wzrost poziomu bezpieczeństwa – system czujników czy kamer pozwoli wykryć zarówno włamywacza, jak i ryzyko pożaru, zalania lub awarii sprzętu.

Typowe i nietypowe rozwiązania smart home

Już teraz paleta dostępnych rozwiązań z obszaru inteligentnych domów jest szeroka, a można się spodziewać, że ich liczba jeszcze będzie dynamicznie rosła. Co ważne, można je zainstalować nie tylko na etapie wykańczania świeżo wybudowanego domu czy mieszkania lub przy okazji generalnego remontu, lecz także w już funkcjonującym, nawet od długiego czasu, domu. Równie istotne jest to, że systemy smart home można niemal dowolnie zaprogramować do naszych przyzwyczajeń i harmonogramu dnia, a także modyfikować i rozbudowywać w późniejszym czasie o nowe elementy i funkcjonalności.

System smart home pozwala na zdalną obsługę urządzeń za pomocą smartfona
Autor: Pixabay System smart home pozwala na zdalną obsługę urządzeń za pomocą smartfona

Wentylacja i klimatyzacja w systemie smart home

Do najczęściej wdrażanych elementów inteligentnego domu należy bez wątpienia system sterowania ogrzewaniem i/lub klimatyzacją. Wynika to z faktu, że optymalne zarządzanie tymi instalacjami może przynieść wymierne korzyści w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie. System ten może automatycznie dostosowywać temperaturę w pomieszczeniach (a także w każdym pomieszczeniu oddzielnie) w zależności od bieżącej temperatury na zewnątrz, pory dnia, obecności mieszkańców czy ich rytmu domowego (po wyjściu wszystkich domowników temperatura wewnątrz zostaje zmniejszona, a przed ich powrotem ogrzewanie jest ponownie uruchamiane, np. na podstawie lokalizacji telefonu mieszkańców). Również sterowanie klimatyzacją i ustawianie temperatury chłodzenia może być optymalizowane pod kątem zużycia energii. System może też np. powiadamiać o pozostawionym uchylonym oknie w domu, co zmniejszy skuteczność działania klimatyzacji czy ogrzewania. W zaawansowanych systemach po otwarciu okna klimatyzacja może automatycznie się wyłączać.

Inteligentne sterowanie oświetleniem

Poprawnie zaprojektowany system sterowania oświetleniem również może przyczynić się do znacznego ograniczenia kosztów funkcjonowania domu. Zintegrowane czujniki mogą sprawić, że lampy będą się automatycznie zapalać lub gasnąć albo będzie zmieniać się natężenie emitowanego światła (możliwe są również np. zmiany kolorów czy temperatury barwowej światła). W przypadku czujników ruchu światło będzie się zapalać lub świecić intensywniej, gdy w ich zasięgu pojawi się człowiek. I na odwrót, gdy w danym pomieszczeniu przez określony czas nikogo nie będzie, wówczas system wyłączy lampy lub przytłumi światło. Do sterowania światłem na zewnątrz domu (oświetlenie bramy, furtki, tarasu lub ogrodu) mogą służyć nie tylko czujniki ruchu, ale również czujniki zmierzchu. Ponadto zewnętrzne oświetlenie można też zaprogramować czasowo.

Okna pod kontrolą smart home

Kolejnym elementem, który można włączyć do instalacji smart Home, jest system sterowania żaluzjami i roletami. Pozwala on nie tylko zarządzać nimi w pełni automatycznie w danej chwili. Możliwe jest takie zaprogramowanie instalacji, żeby żaluzje czy rolety podnosiły lub uchylały się o określonej godzinie, wpuszczając rankiem do wnętrza światło słoneczne. Z kolei w upalne i słoneczne dni sterowniki mogą opuścić roletę lub żaluzję, żeby nie dopuścić do nadmiernego nagrzania pomieszczenia.

Zdalne otwieranie i zamykanie okien, drzwi, ale także furtki czy bramy może się okazać bardzo przydatną funkcjonalnością, kiedy nie będzie nas w domu. Przy nagłej zmianie pogody i zbliżającej się np. burzy konieczne może być zamknięcie okien, które zostały otwarte, gdy jeszcze nic nie zapowiadało pogorszenia pogody. W przypadku niezapowiedzianej wizyty można wpuścić gościa do domu, żeby poczekał na powrót domowników. System monitorowania otwarcia drzwi i okien pozwala też sprawdzić, czy dziecko zamknęło drzwi po wyjściu z domu i czy bezpiecznie do niego wróciło. Daje też możliwość poinformowania o otwartych drzwiach lub oknach, co może skutecznie zapobiegać włamaniom.

Bezpieczne i inteligentne rozwiązania smart home

Systemy alarmowe w połączeniu ze specjalistycznymi czujnikami mogą wysyłać powiadomienia na telefon, ale również aktywować alarm. Czujniki dymu, tlenku węgla czy gazu będą reagować po przekroczeniu określonego stężenia tych gazów, natomiast czujnik zalania ostrzeże, gdy dojdzie do niekontrolowanego wycieku wody. System kamer zapewni natomiast stały podgląd wybranych obszarów w domu lub poza nim. Może to być np. pokój małego dziecka, ale również przestrzeń przed furtką lub bramą. W ten sposób będziemy mieli pewność, kto akurat chce wejść na nasz teren.

System bezpieczeństwa, wykorzystując np. czujniki ruchu, zaalarmuje, gdy podczas naszej nieobecności wykryje, że ktoś niespodziewanie wejdzie do domu. Odpowiednie detektory mogą także wykryć otwarcie okien lub drzwi, ale również sejfu czy szafek, w których znajdują się drogocenne przedmioty.

Inteligentne gniazdka są interesującym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, którym zdarza się wyjść z domu, zostawiając podłączone do prądu np. żelazko czy lokówkę.
Autor: Shutterstock Inteligentne gniazdka są interesującym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, którym zdarza się wyjść z domu, zostawiając podłączone do prądu np. żelazko czy lokówkę.

Inteligentne gniazdka

Idealnym rozwiązaniem są także inteligentne gniazdka, których zasilanie dzięki mobilnej aplikacji może zostać odcięte z każdego miejsca w dowolnej chwili. Nie będzie wówczas konieczności szybkiego powrotu do domu i ręcznego odłączania sprzętów. Podobnie w przypadku wszystkich innych urządzeń podłączonych do gniazdek, gdy np. nadciąga burza i nie chcemy ryzykować ich uszkodzenia. Dzięki inteligentnym gniazdkom będziemy mieli także wgląd w zużycie energii przez poszczególne elementy systemu smart home. Pozwoli to znaleźć najbardziej energochłonne urządzenia i ewentualnie zastąpić je bardziej ekologicznymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.