Grodzieńska 19 w Warszawie – najlepsza inwestycja mieszkaniowa 2023. Apartamenty z nagrodą prezydenta Warszawy [zdjęcia]

2024-01-25 6:44

Grodzieńska 19 w Warszawie – zlokalizowany na stołecznej Pradze budynek mieszkalny wyróżnia ruda elewacja i przypominające kubiki czerwono-pomarańczowe balkony. Inwestycja projektu pracowni TZA została uznana za najlepszą realizację mieszkaniową w 2023 roku w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy. Zobacz, jak wygląda Grodzieńska 19!

Spis treści

  1. Grodzieńska 19 – mieszkania z klimatem warszawskiej Pragi
  2. Rude, kubikowe balkony na elewacjach Grodzieńskiej
  3. Praska Grodzieńska ze zrównoważonymi rozwiązaniami
Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Grodzieńska 19 – mieszkania z klimatem warszawskiej Pragi

Inwestycja Grodzieńska 19 powstała na terenie dawnej fabryki mydła i świec „Adamczewski i S-ka”. Nowa zabudowa nawiązuje do historycznej przeszłości miejsca. Wykończenie fasad przywołuje klimat dawnej Pragi, choć detale i rysunek elewacji są już na wskroś współczesne.

Budynek Grodzieńska 19, projektu pracowni TZA Architekci, ma formę parterowego cokołu na planie litery C, na którym „ustawiono” trzy odrębne segmenty mieszkalne o wysokości od pięciu do siedmiu kondygnacji. Autorom koncepcji zależało, by pomimo intensywnego wykorzystania działki zachować dostęp światła i widoki w dalszych perspektywach. Zapewniają to nie tylko układ budynku, lecz także m.in. charakterystyczne dla tego projektu balkony i kładki.

Budynek powstał na narożnej działce, zajmowanej dawniej przez Fabrykę Mydła Adamczewski – w otoczeniu czynszowych kamienic, budynków warsztatowych i przemysłowych, stopniowo zastępowanych nową zabudową. Naszym celem było wypracowanie nowej jakości urbanistycznej i architektonicznej, tak by stworzyć kawałek dobrze funkcjonującego miasta na przedłużeniu zabudowy z początku XX w.

– Aleksandra Targońska, pracownia TZA Architekci

Rude, kubikowe balkony na elewacjach Grodzieńskiej

W budynku powstało 108 funkcjonalnych mieszkań o powierzchni od 29 do 100 m². Do każdego lokalu przynależy balkon, loggia lub charakterystyczna dla projektu kładka.

Znak rozpoznawczy inwestycji to prefabrykowane balkony wykonane z barwionego na czerwono-pomarańczowy kolor betonu, które rysują na elewacjach geometryczny wzór. W zależności od kąta patrzenia mogą wydawać się lekkie, wręcz unoszące się w powietrzu, natomiast z przeciwnej strony tworzą dość masywne kubiki, rzucające rytmiczne cienie na fasadę budynku.

Przeczytaj także:

Kolorystyka i faktura użytych materiałów nawiązują do przemysłowego dziedzictwa dzielnicy – czerwony klinkier użyty jest nie tylko na elewacjach, ale także na posadzkach przestrzeni publicznych. Hole windowe zostały wykończone płytami betonowymi w zbliżonym odcieniu, a posadzki każdej z czterech klatek schodowych i korytarzy na piętrach płytami lastriko z domieszką kruszywa w tym samym kolorze. Barwa betonowych balkonów znajduje swoją kontynuację również we włóknocementowych okładzinach ścian wewnątrz budynku.

Podczas projektowania postawiliśmy sobie za cel, by stworzyć fragment prawdziwej miejskiej tkanki, która będzie impulsem do dalszych zmian tej części Pragi. Zależało nam, by narożna bryła budynku była nowoczesnym akcentem na odcinku ulicy z dominującą przedwojenną zabudową, ale zarazem z szacunkiem odnosiła się do historycznego kontekstu.

– Aleksandra Targońska, pracownia TZA Architekci

Praska Grodzieńska ze zrównoważonymi rozwiązaniami

W przygotowaniu i realizacji projektu Grodzieńska 19 szczególną uwagę poświęcono kwestiom związanym ze zrównoważoną gospodarką zasobami. Dachy niższych, 5-kondygnacyjnych segmentów wykonane zostały w technologii dachów zielonych, a układ instalacji uporządkowano tak, by zmaksymalizować przestrzenie zielone i zachować estetykę „piątej elewacji”. Dach nad najwyższą, narożną częścią wyposażono w panele fotowoltaiczne, zapewniające zasilanie dla części wspólnych budynku. Na poziomie dziedzińca i nad parterem wydzielono obszerne donice z zielenią, a przy pełnych fragmentach elewacji w szczelinach między bryłami posadzono pnącza.

Grodzieńska 19 w liczbach
  • Zakończenie realizacji: styczeń 2022
  • Powierzchnia całkowita: 11 468 m²
  • Powierzchnia użytkowa: 5634 m² (część mieszkalna) + 702 m² (usługi)
  • Kubatura: 40 604 m³
  • Liczba mieszkań: 108 (29-100 m²)
  • Projekt: TZA Architekci
  • Zespół projektowy: architekci Aleksandra Targońska i Marcin Zadrożny; współpraca: architekci Daniel Małek, Magdalena Zalewska, Dorota Żak, Joanna Hutny; architektura krajobrazu: MAM Architekci; konstrukcja i instalacje: Indico, Studio instalacji sanitarnych Łukasz Drobiński, FPT Engineering
  • Inwestor: Agena Inwestycje 3 Sp. z o.o.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.