Waterfront II w Gdyni od pracowni JEMS Architekci. 3,5 ha obiektów mixed-use skąpanych w zieleni

2024-10-10 12:31

Na dawnych terenach poprzemysłowych w Gdyni powstaje projekt Waterfront II od JEMS Architekci. U stóp wieży Sea Towers docelowo wyrosną m.in. bloki mieszkalne, hotel, biurowce i kino. Pierwsze obiekty kompleksu są już gotowe. Jak zmienia się ten obszar w prestiżowej miejskiej lokalizacji?

Murator Remontuje: Jak samodzielnie wykonać efekt betonowej ściany?
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Projekt Waterfront w Gdyni od JEMS Architekci. Zmienia się teren postindustrialny
  2. Jakie budynki mieszkalne powstają w projekcie Waterfront?
  3. Budynki przetykane przemyślaną zielenią

Projekt Waterfront w Gdyni od JEMS Architekci. Zmienia się teren postindustrialny

W 2016 r. władze Gdyni i inwestor, firma Vastint Poland, zorganizowali konkurs na zagospodarowanie ok. 3,5 ha terenów poprzemysłowych w pobliżu nabrzeża i wysokościowca Sea Towers. Był to wówczas zdegradowany teren z zaniedbanym parkingiem. W konkursie zwyciężył projekt pracowni JEMS Architekci, realizowany obecnie pod nazwą Waterfront.

To malownicze miejsce zmienia się w wielofunkcyjną przestrzeń, otwartą na wszystkich i umiejętnie łączącą nowoczesne budynki z zielenią. Pierwsze obiekty w ramach Waterfront II są już na ukończeniu. Docelowo w Waterfront znajdą się m.in.:

  • budynki mieszkalne,
  • budynki biurowe z lokalami usługowymi,
  • hotel z centrum konferencyjnym i spa,
  • obiekty użyteczności publicznej, w tym kino.

– Na zapomnianym, martwym terenie stworzyliśmy układ budynków, który – mamy nadzieję – stanie się pełnym życia fragmentem miasta – zaznacza Marcin Sadowski, architekt i partner w JEMS Architekci.

Jakie budynki mieszkalne powstają w projekcie Waterfront?

Zagospodarowanie terenu architekci JEMS rozpoczęli od projektu budynków biurowych i budynków mieszkalnych, które przedziela centralny pasaż z zielonymi skwerami, placami zabaw i pergolami. Celem nadrzędnym było stworzenie otwartej, przyjaznej przestrzeni publicznej.

Nowoczesne, proste bryły sześciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych Waterfront II subtelnie harmonizują z modernistyczną architektury Gdyni. Uwagę przykuwają przezierne pergole, które tworzą „miękkie” granice pomiędzy ogólnodostępną przestrzenią pasaży i prywatnymi dziedzińcami budynków mieszkalnych. Zadbano też o gustowną małą architekturę. Charakterystycznym elementem Waterfront są partery z podcieniami i kolumnami. Elewacje i materiały wykończeniowe budynków dopasowano do ich funkcji. Fasady budynków biurowych, ułożone w jednolitej płaszczyźnie, kontrastują z dynamicznymi, ukośnymi ścianami budynków mieszkalnych.

Budynki przetykane przemyślaną zielenią

Bardzo ważnym elementem projektu Waterfront II jest zieleń, drobiazgowo zaplanowana i zrealizowana z dużą pieczołowitością. Zdecydowano się na uporządkowaną roślinność, m.in. geometryczne rabaty, pasujące do prostych linii oraz powtarzalnych rytmów i form architektury. Postawiono w znacznej mierze na autochtoniczne gatunki takie jak mikołajki, kostrzewy, byliny i sosny.

– Zieleń pomiędzy budynkami mieszkalnymi i biurowymi zaprojektowaliśmy tak, aby krawędź roślinności wyznaczała dawną linię nabrzeża. Zależało nam na stworzeniu przestrzeni estetycznej i funkcjonalnej. Rośliny są rozmieszczone w sposób stopniowany, a każdy element zajmuje dokładnie określone miejsce – tłumaczy Izabela Leple, architekt z pracowni JEMS.

Listen to "Kuchnia - zamknięta czy aneks? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.