Osiedle Modena na terenie dawnych zakładów odzieżowych w Poznaniu. Na budowie I etapu zawisła wiecha

2023-10-27 7:59
Osiedle Modena
Autor: Mat. prasowe Cordia Polska W I etapie budowy Osiedla Modena zakończono już prace konstrukcyjne

Trwa budowa I etapu osiedla Modena w Poznaniu, powstającego na terenie kultowych zakładów odzieżowych. Konstrukcja 6-piętrowego budynku z 8-piętrową dominantą osiągnęła właśnie najwyższy punkt. Rozpoczęto już prace wykończeniowe i elewacyjne.

Spis treści

  1. Osiedle Modena w Poznaniu - I etap już z wiechą
  2. Natura w centrum uwagi
  3. Rewitalizacja zabytkowego terenu poznańskiej Modeny

Osiedle Modena w Poznaniu - I etap już z wiechą

Osiedle Modena, powstająca na terenie zakładów odzieżowych z 1908 r., jest realizowane w czterech etapach. W ramach pierwszego z nich został wzniesiony 6-piętrowy budynek z 8-piętrową dominantą, w którym znajdą się 262 mieszkania i 9 lokali usługowych. Wraz z ukończeniem konstrukcji budynku, rozpoczęły się prace instalacyjne, tynkarskie, posadzkarskie, a także elewacyjne, o czym świadczy rusztowanie ulokowane od ulicy Wawrzyniaka.

Natura w centrum uwagi

W ramach budowy osiedla deweloper, firma Cordia Polska, zobowiązał się do rewitalizacji zabytkowej alei ponad 100-letnich platanów przylegającej do terenu Modeny. Przed rozpoczęciem prac budowlanych drzewa zostały przycięte i odpowiednio zabezpieczone. Jak informuje inwestor, wszystkie platany są w dobrej kondycji i bardzo dobrze zniosły zabiegi pielęgnacyjne. Aleja, uzupełniona wygodnymi ławkami i hamakami, stworzy strefę relaksu i zostanie otwarta dla lokalnej społeczności po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji.

W nowej Modenie nie zabraknie też innych rozwiązań służących naturze. O zieloną energię zadbają panele fotowoltaiczne oraz oświetlenie LED wykorzystywane w częściach wspólnych. Zbiorniki retencyjne na wodę deszczową umożliwią podlewanie roślinności bez marnowania cennych zasobów, a zielone dachy zredukują zanieczyszczenia powietrza. Na terenie inwestycji pojawią się także specjalnie zaprojektowane budki, które dadzą schronienie ptakom – min. jerzykom.

Rewitalizacja zabytkowego terenu poznańskiej Modeny

Jednocześnie z postępującymi pracami w pierwszym etapie inwestycji, krystalizują się plany dotyczący jej dalszej przyszłości. Cordia pozyskała już ostateczną decyzję zabudowy dla kolejnych etapów, które będą architektonicznym rozwinięciem obecnego konceptu. Dwa budynki na terenie zakładów przy ul. Jackowskiego i Kraszewskiego zostaną zachowane. Projekt budowlany ma być gotowy w 2024 r., a równolegle będą prowadzone prace projektowe związane z przebudową ulicy Kraszewskiego. Cała inwestycja ma zakończyć się do ok. 2028 r.

- Zależało nam, aby w projekcie nowej Modeny zachować jak najwięcej oryginalnych elementów i utrzymać ducha tego miejsca, dlatego prace prowadzimy w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Udało nam się zaprojektować modernizację i rozbudowę budynku od strony ulicy Kraszewskiego tak, by symbol Modeny, piękny neon z lat 80-tych, pozostał w dotychczasowej lokalizacji. Odrestaurujemy również zabytkową pompę wody, a wykończenia wnętrz nawiążą do projektów dawnych śródmiejskich kamienic. Naszym celem jest nie tylko ocalenie historycznych elementów, ale także ich podkreślenie i włączenie w nowoczesny kontekst. To właśnie te detale, które przetrwały próbę czasu, nadają szczególny charakter i wyjątkowość naszemu projektowi – podkreśla Joanna Kasperczyk, Dyrektor Projektów Cordii w Poznaniu.

Generalnym wykonawcą Modeny jest poznańska firma W.P.I.P. – MARDOM.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.