Sudea we Wrocławiu – niezwykła metamorfoza dawnego kompleksu szpitalnego

2024-01-12 13:10

Sudea to wielofunkcyjny kompleks na wrocławskich Krzykach, zlokalizowany między ulicami Sudecką, Sztabową i aleją Wiśniową, tuż przy wieży ciśnień Borek. W ramach inwestycji OKRE Development na działce o powierzchni niespełna 2,5 ha powstanie 11 budynków z około 250 mieszkaniami. Zrewitalizowane budynki dawnego Szpitala Kolejowego zostaną uzupełnione o nową zabudowę. Za projekt architektoniczny odpowiada Pracownia Projektowa Maćków.

Spis treści

  1. Sudea Wrocław – apartamenty w miejscu dawnego szpitala
  2. Prawie 100 mieszkań w pierwszym etapie inwestycji Sudea
  3. Rewitalizacja dawnego Szpitala Kolejowego
  4. Historia Szpitala Kolejowego we Wrocławiu

Sudea Wrocław – apartamenty w miejscu dawnego szpitala

Inwestycja Sudea, zlokalizowana pomiędzy ulicami Sudecką, Sztabową i aleją Wiśniową, zakłada powstanie 11 budynków z około 250 mieszkaniami, a także lokalami usługowymi (m.in. restauracjami) i biurowymi. W ramach projektu zostanie zrewitalizowana historyczna zabudowa dawnego Szpitala Kolejowego, powstaną też nowe budynki i otwarte tereny zielone.

Przygotowania do uruchomienia inwestycji trwały dwa lata. Za projekt architektoniczny i urbanistyczny kompleksu Sudea odpowiada Pracownia Projektowa Maćków. Realizacja odbywa się we współpracy z miejscowym konserwatorem zabytków.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Jest to jeden z nielicznych projektów we Wrocławiu, gdzie jako inwestor mamy możliwość zaplanować nieomal cały kwartał o powierzchni prawie 2,5 hektarów, pełen zieleni i starych drzew. Takich lokalizacji, szczególnie na południu Wrocławia i blisko centrum, po prostu już więcej nie ma.

 – Agata Tomicka-Stisz, dyrektor sprzedaży, Okre Development

Prawie 100 mieszkań w pierwszym etapie inwestycji Sudea

Pierwszy etap realizacji projektu Sudea zakłada modernizację dwóch historycznych budynków, w których powstanie 59 mieszkań, a także wzniesienie nowego, położonego w centralnej części inwestycji, z 27 mieszkaniami. Ta faza ma być oddana do użytku za dwa lata.

Jak podaje inwestor, Okre Development, ceny mieszkań będą wahać się od 19,8 tys. zł/m² do 33 tys. zł/m² (zlokalizowane na najwyższych kondygnacjach ponad 200-metrowe penthouse’y z prywatnymi tarasami).

Mieliśmy na warsztacie bardzo ciekawy teren, z już istniejącymi zabudowaniami i ogrodem ze starodrzewiem z około 100-letnimi dębami. Unikat na skalę miasta. Całość musieliśmy zinwentaryzować, połączyć i dokomponować m.in. nowe zabudowania.

– Zbigniew Maćków, Pracownia Projektowa Maćków

Rewitalizacja dawnego Szpitala Kolejowego

W pierwszej fazie realizacji projektu Sudea inwestor odrestauruje dwa budynki dawnego Szpitala Kolejowego zlokalizowane od ulicy Sudeckiej. Już na etapie powstawania projektu inwestor i architekci ściśle współpracowali z konserwatorem zabytków.

Jednym z celów rewitalizacji było przywrócenie przedwojennego wyglądu budynków, dlatego zdecydowano o zlikwidowaniu dodanych już w latach powojennych nadbudówek. Starannie odnowione zostaną też ceglane elewacje oraz architektoniczne detale, m.in. kamienne gzymsy i zworniki, kartusze, tablice czy krenelaże. Nowoczesnym elementem będzie wybudowany między obiektami łącznik z bramą prowadzącą na osiedle.

Historia Szpitala Kolejowego we Wrocławiu

Historia szpitala przy ulicy Sudeckiej sięga 1897 r., kiedy to podjęto decyzję o budowie nowego szpitala żydowskiego i zakupiono działkę przeznaczoną na jego budowę. Za projekt architektoniczny odpowiadał Reinhard Herold.

Szpital został uroczyście otwarty pod koniec kwietnia 1903 roku i był jednym z najnowocześniejszych w ówczesnych Niemczech, a także trzecim co do wielkości we Wrocławiu.

Podczas II wojny światowej budynki wchodzące w skład szpitala zostały w znacznym stopniu uszkodzone. Po wojnie je odbudowano, wyremontowano, a także rozbudowano, tworząc kompleks pod nazwą Okręgowego Szpitala Kolejowego.

Placówka funkcjonowała do 2015 roku. W 2018 roku kompleks został sprzedany za ponad 280 mln firmie OKRE Development. Do końca listopada 2023 roku w części obiektu istniała przestrzeń coworkingowa „Pod ciśnieniem”. Dawną salę wykładową zajęła natomiast włoska restauracja AULA. Adaptacje i aranżacje obu przestrzeni przeprowadziła wówczas pracownia TTA Studio. Zostały one wyróżnione nagrodą Stowarzyszenia Architektów Wnętrz w kategorii Wnętrze publiczne 2019 (II i III miejsce).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.