9 najwyższych budynków mieszkalnych w Warszawie. Gdzie szukać mieszkania z niezwykłym widokiem?
Charakterystyczny skyline stolicy Polski tworzą niezliczone wysokościowce. Pośród strzelających w niebo biurowców czy hoteli nie brakuje także wieżowców mieszkalnych. Przyjrzyjmy się najwyższym budynkom mieszkalnym w Warszawie. W którym warto zamieszkać, by każdego dnia mieć całe miasto u stóp?
Spis treści
- Złota 44, ul. Złota 44 – 192 m, 55 pięter
- Cosmopolitan, ul. Twarda 2/4 – 160 m, 44 piętra
- Łucka City, ul. Łucka 15 – 120 m, 30 pięter
- Babka Tower, al. Jana Pawła II 80 – 105 m, 28 pięter
- Bliska Wola Tower, ul. Kasprzaka 29/31 – 92 m, 27 pięter
- Unique Towers, ul. Grzybowska 49/51 – 91 m, 29 pięter
- Aura Sky, ul. Rodziewiczówny 1 – 85 m, 26 pięter
- Platinum Towers, ul. Grzybowska 59/61 – 85 m, 22 piętra
- Stare punktowce i nowe inwestycje
Warszawskie wieżowce kojarzą się przede wszystkim ze sferą biznesu. Większość z nich stanowią biurowce, kolejne to luksusowe hotele, w których można się zatrzymać w trakcie podróży służbowych. Szczególne emocje budzą jednak wieże mieszkalne - zwłaszcza te, które rekordową wysokość łączą z doskonałą lokalizacją i nazwiskiem znanego architekta. Możliwości, by spojrzeć na świat z góry, stale przybywa. Gdzie więc szukać mieszkania w chmurach?
Złota 44, ul. Złota 44 – 192 m, 55 pięter
Tę inwestycję, nie bez przeszkód ukończoną w 2013 r., reklamowano jako „nową ikonę Warszawy”. Choć pretendent do tytułu przysunął się wyjątkowo blisko Pałacu Kultury i Nauki, bynajmniej nie zdetronizował go. Projekt wieżowca wyszedł spod ręki słynnego architekta Daniela Libeskinda i reprezentuje znamienny dla jego pracowni język dynamicznych form. Niestety warszawska realizacja ma dość ciężką formę. Wielu odbiorców rozczarowała też kontrastowa, pasiasta elewacja – daleka od delikatnej, migotliwej szaty budynku zapowiadanej na początku. Tak czy inaczej „Żagiel Libeskinda” (jak często jest nazywany) stanowi charakterystyczny element współczesnego centrum Warszawy. I do dziś dzierży też tytuł najwyższego budynku mieszkalnego w całej Unii Europejskiej!
Luksusowe apartamenty o powierzchni zwykle ok. 120 lub 250 metrów znajdują się w górnej części wieży, między 9. a 52. piętrem. Na niższych piętrach ulokowane zostały przestrzenie do wspólnego użytku właścicieli, m.in. 24-metrowy basen, sauna, centrum spa, klub fitness z salą do jogi, sala kinowa czy symulator gry w golfa. W recepcji na parterze czeka consierge, natomiast na szczycie budynku – dostępny dla wszystkich mieszkańców taras widokowy.
W pakiecie z apartamentem nabywa się nie tylko miejsca w garażu podziemnym, ale także piwniczkę do starzenia win. Ile kosztuje ten luksus? Wiele zależy od powierzchni oraz od kondygnacji. W 2022 r. biznesmen Rafał Zaorski kupił największy apartament w całym budynku (480 m2), zlokalizowany w szczytowej partii. Zapłacił w sumie 22 000 000 zł, a więc powyżej 45 000 złotych za metr. Zdarzają się też oferty sprzedaży w cenie 100 000 zł/m2! Tańsza opcja? Nocleg w jednym z apartamentów na wynajem, których tu nie brakuje.
Zobacz także:
- Wyjątkowe lofty w rewitalizowanej drukarni kompleksu Scheiblera w Łodzi
- Osiedle SOHO by Yareal w Warszawie z gotowym II etapem inwestycji.
Cosmopolitan, ul. Twarda 2/4 – 160 m, 44 piętra
Elegancka, minimalistyczna wieża pokryta ciemnym szkłem została oddana do użytku w 2013 r., choć plany, by na działce u zbiegu ulic Emilii Plater i Twardej wznieść wysokościowiec, snuto od 2006 r. Projekt wykonał uznany niemiecki architekt zamieszkały w USA, Helmut Jahn. Twórca ten przez całe życie pozostawał pod wpływem estetyki Miesa van der Rohe, czemu inwestycja zawdzięcza szlachetną, ponadczasową prostotę formy.
Całość składa się z podium i strzelającej z niego wieży. Niższa część, przysunięta do pl. Grzybowskiego, mieści restauracje, lokale usługowe i biura. W wieży natomiast od 8. do 44. piętra mieszczą się luksusowe mieszkania o powierzchni od 54 do aż 700 m2. Tak obszerne są mezonety, czyli dwupoziomowe apartamenty ulokowane na samym szczycie.
Oferty sprzedaży mieszkań w Cosmopolitan nie budzą aż tak wielkiego poruszenia jak te ze Złotej 44, jednak padają tu jeszcze wyższe ceny za metr – jak 9,5 mln zł za 164-metrowe mieszkanie w połowie wysokości wieży, co daje 58 000 zł/m2.
Łucka City, ul. Łucka 15 – 120 m, 30 pięter
Nie tyle wieżowiec, co wysokościowiec – płaski a szeroki, z masywną partią dominanty w bryle. Ukończono go w 2004 r. Zgodne z życzeniem dewelopera (J.W. Construction) projektanci, Maria Berko-Haas i Marek Sędzierski, dążyli do maksymalizacji powierzchni użytkowej w ramach określonych przez warunki zabudowy. Efektem prac jest liczba aż 342 mieszkań o powierzchni od 37 (kawalerki) do 243 m2 (6-pokojowe) rozmieszczonych w nieregularnej bryle, która zapewniła inwestycji popularną opinię „najbrzydszego wieżowca Warszawy”.
Na prezencję budynku dodatkowo niekorzystnie wpływa niespotykana poza tym w Polsce i rzadka w świecie sytuacja, gdy dwa wysokościowce stykają się ścianami – a tak się stało, kiedy w latach 2007–2011 od boku dostawiono biurowiec Prosta Tower (proj. Stefan Kuryłowicz) o kontrastującej estetyce. Znacznie lepiej obiekt prezentuje się od środka.
Wprawdzie inwestycja reprezentuje przeciętny, a nie podwyższony standard (choć do dyspozycji mieszkańców są m.in. strefa fitness i basen), jednak widoki z okien, balkonów i zwłaszcza tarasów w szczytowych partiach budynków robią wielkie wrażenie. Perspektywy te są dostępne relatywnie niedrogo – mieszkania nawet na wysokich piętrach od czasu do czasu trafiają na sprzedaż w cenie ok. 28 000/m2.
Babka Tower, al. Jana Pawła II 80 – 105 m, 28 pięter
To pierwszy budynek mieszkalny w historii Warszawy, który przekroczył pułap 100 metrów wysokości (i trzeci tak wysoki budynek w ogóle, po niepokonanym do dziś Pałacu Kultury i Nauki z 1955 r. oraz hotelu Forum, obecnie Novotel, z 1974). Powstał w latach 1999-2000 według projektu uznanej pracowni JEMS. Zapewne dlatego mimo upływu lat prezentuje się elegancko.
Stoi obok ronda Zgrupowania AK „Radosław”, które przez wiele powojennych dekad znane było jako rondo Babka – stąd jego nazwa. Obiekt zawiera w sobie 299 apartamentów, przy czym niższa partia budynku (10-piętrowy blok) liczy ich 185, a wieża 114. Oprócz mieszkań, w dolnej partii założenia mieszczą się biura i punkty usługowe.
Podobnie jak Łucka City, Babka Tower nie emanuje atmosferą luksusu. Nabywców mieszkań nie kusi też oferta usług dla mieszkańców. Atutem są natomiast szerokie perspektywy – w stronę odległego centrum lub pobliskiego Żoliborza. Mieszkanie można tu upolować w cenie ok. 20 000 zł/m2, co nie odbiega od średnich cen dla Śródmieścia.
Bliska Wola Tower, ul. Kasprzaka 29/31 – 92 m, 27 pięter
Monumentalny kompleks trzech wysokościowców (70, 80 i 90) przedstawiany jest jako obiekt mixed-use. W górnych partiach deweloper – J.W. Construction – przewidział mieszkania, apartamenty na wynajem oraz lokale biurowe, a niżej część handlowo-usługową oraz dwupoziomową strefę gastronomiczną z restauracjami i kawiarniami.
Ukończony w 2023 r. kompleks ma zapewniać mieszkańcom udogodnienia takie jak park z boiskami do gry w piłkę, klub fitness czy samoobsługowa pralnia. Wielkomiejska architektura (proj. Studio B.A.U.) i podwyższony standard wykończeń spotykają się tu jednak z bardzo ciasnym zagospodarowaniem terenu, przez co wielu komentatorów zalicza inwestycję do „patodeweloperki”.
Unique Towers, ul. Grzybowska 49/51 – 91 m, 29 pięter
To kolejny zespół trzech wysokościowców – dwóch 60-metrowych i 91-metrowej dominanty. Ogółem mieści się tu 500 mieszkań o podwyższonym standardzie, liczących od 28 do aż 508 m2.
Ukończony w 2021 r. kompleks o nowoczesnych, nawet futurystycznych, zaokrąglonych kształtach (proj. Sud Architekt Polska) należy do założeń typu mixed-use. Chodzi jednak nie tylko o handel i usługi w podium!
Funkcję typowo mieszkaniową otrzymały apartamenty na górnych piętrach budynku, na niższych kondygnacjach natomiast znalazło się ok. 300 pięciogwiazdkowych apartamentów na wynajem. Funkcjonują pod szyldem Royal Tulip Warsaw. Właśnie z obecnością tego typu lokali wiąże się oferta udogodnień dla wszystkich mieszkańców. Mowa o usługach concierge’a, restauracji à la carte, klubie fitness czy stanowisku do ładowania aut elektrycznych. Cena tego luksusu? Około 26 000 zł/m2.
Aura Sky, ul. Rodziewiczówny 1 – 85 m, 26 pięter
Wśród warszawskich wysokościowców najdalej wysunięta na zachód jest wspomniana Bliska Wola Tower, na północ – omawiana wcześniej Babka Tower, z kolei Aura Sky pozwala spoglądać na Warszawę od wschodu. Podobnie jak wiele opisanych wcześniej, również ta inwestycja składa się z kilku obiektów: 4-piętrowego od strony ul. Ostrobramskiej, poprzecznego 8-piętrowego i 26-kondygnacyjnej na rogu ul. Marii Rodziewiczówny.
W obszernym kompleksie, ukończonym w 2019 r., znalazło się w sumie aż 575 mieszkań o powierzchni od 30 do ponad 130 m2. Sam apartamentowiec nie oferuje szczególnych udogodnień dla mieszkańców, wokół dostępna jest jednak rozwinięta infrastruktura. Inwestycja wyróżnia się natomiast elegancką szatą architektoniczną, o co zadbała pracownia KIPP Projekt. Wieża otrzymała graficzną, czarno-białą elewację. Warto podkreślić, że mieszkania w Aura Sky nie należą do najdroższych – te, które trafiają na rynek wtórny, wyceniane są na poziomie 15 000 zł/m2, i to nawet jeśli znajdują się w szczytowej partii budynku.
Platinum Towers, ul. Grzybowska 59/61 – 85 m, 22 piętra
Dwie bliźniacze wieże mieszkalne (ze wspólnym podium mieszczącym sklepy i punkty usługowe) powstały w 2009 r. Choć dziś uwagę przykuwają inne, bardziej spektakularne realizacje, budowa Platinum Towers była ważnym elementem zmiany oblicza Woli, która w ostatnich dekadach z dzielnicy przemysłowej zamieniła się w biznesową.
Będąc świadomym zachodzących tu procesów, projektant – Piotr Majewski z pracowni MWH Architekci – zadbał o wysoką jakość zastosowanych rozwiązań, w tym np. piaskowcowy detal. Ogółem oba budynki liczą ok. 400 mieszkań o zróżnicowanej wielkości, od 36 do ponad 200 m2. Najobszerniejsze apartamenty mieszczą się na szczytowych piętrach, a towarzyszą im ogrody zimowe oraz rozległe tarasy.
Z uwagi na relatywną bliskość centrum, mieszkania w Platinum Towers wyceniane są według stawek śródmiejskich. Gdy trafiają na rynek pierwotny, to w cenach rzędu 23 000 zł/m2 – również gdy mowa o niskich piętrach.
Stare punktowce i nowe inwestycje
W artykule była mowa o współczesnych inwestycjach mieszkaniowych. Warto jednak odnotować, że zaledwie o krok od Pałacu Kultury i Nauki na bardzo wysokich piętrach można zamieszkać także w punktowcach Ściany Wschodniej. Wszystkie liczą po 24 kondygnacje i mierzą od 81 do 87 metrów.
W czerwcu 2023 r. 27-metrowa kawalerka na 22. piętrze jednej z wież oferowana była w cenie 34 000 zł/m2. Warto pamiętać, że wkrótce przybędą Warszawie kolejne wieżowce mieszkalne. Na różnych etapach trwają prace przy wieżach: Towarowa Towers (105 m wysokości) na Towarowej oraz Liberty Tower (aż 140 m!) przy Żelaznej.