9 najwyższych budynków mieszkalnych w Warszawie. Gdzie szukać mieszkania z widokiem?

2023-08-27 8:00

Charakterystyczny skyline stolicy Polski tworzą niezliczone wysokościowce. Pośród strzelających w niebo biurowców czy hoteli nie brakuje także wieżowców mieszkalnych. Przyjrzyjmy się najwyższym budynkom mieszkalnym w Warszawie. W którym warto zamieszkać, by każdego dnia mieć całe miasto u stóp?

Spis treści

  1. Złota 44, ul. Złota 44 – 192 m, 55 pięter
  2. Cosmopolitan, ul. Twarda 2/4 – 160 m, 44 piętra
  3. Łucka City, ul. Łucka 15 – 120 m, 30 pięter
  4. Babka Tower, al. Jana Pawła II 80 – 105 m, 28 pięter
  5. Bliska Wola Tower, ul. Kasprzaka 29/31 – 92 m, 27 pięter 
  6. Unique Towers, ul. Grzybowska 49/51 – 91 m, 29 pięter
  7. Aura Sky, ul. Rodziewiczówny 1 – 85 m, 26 pięter 
  8. Platinum Towers, ul. Grzybowska 59/61 – 85 m, 22 piętra 
  9. Stare punktowce i nowe inwestycje 

Warszawskie wieżowce kojarzą się przede wszystkim ze sferą biznesu. Większość z nich stanowią biurowce, kolejne to luksusowe hotele, w których można się zatrzymać w trakcie podróży służbowych. Szczególne emocje budzą jednak wieże mieszkalne  zwłaszcza te, które rekordową wysokość łączą z doskonałą lokalizacją i nazwiskiem znanego architekta. Możliwości, by spojrzeć na świat z góry, stale przybywa. Gdzie więc szukać mieszkania w chmurach?

Złota 44, ul. Złota 44 – 192 m, 55 pięter

Tę inwestycję, nie bez przeszkód ukończoną w 2013 r., reklamowano jako „nową ikonę Warszawy”. Choć pretendent do tytułu przysunął się wyjątkowo blisko Pałacu Kultury i Nauki, bynajmniej nie zdetronizował go. Projekt wieżowca wyszedł spod ręki słynnego architekta Daniela Libeskinda i reprezentuje znamienny dla jego pracowni język dynamicznych form. Niestety warszawska realizacja ma dość ciężką formę. Wielu odbiorców rozczarowała też kontrastowa, pasiasta elewacja – daleka od delikatnej, migotliwej szaty budynku zapowiadanej na początku. Tak czy inaczej „Żagiel Libeskinda” (jak często jest nazywany) stanowi charakterystyczny element współczesnego centrum Warszawy. I do dziś dzierży też tytuł najwyższego budynku mieszkalnego w całej Unii Europejskiej!

Luksusowe apartamenty o powierzchni zwykle ok. 120 lub 250 metrów znajdują się w górnej części wieży, między 9. a 52. piętrem. Na niższych piętrach ulokowane zostały przestrzenie do wspólnego użytku właścicieli, m.in. 24-metrowy basen, sauna, centrum spa, klub fitness z salą do jogi, sala kinowa czy symulator gry w golfa. W recepcji na parterze czeka consierge, natomiast na szczycie budynku – dostępny dla wszystkich mieszkańców taras widokowy.

W pakiecie z apartamentem nabywa się nie tylko miejsca w garażu podziemnym, ale także piwniczkę do starzenia win. Ile kosztuje ten luksus? Wiele zależy od powierzchni oraz od kondygnacji. W 2022 r. biznesmen Rafał Zaorski kupił największy apartament w całym budynku (480 m2), zlokalizowany w szczytowej partii. Zapłacił w sumie 22 000 000 zł, a więc powyżej 45 000 złotych za metr. Zdarzają się też oferty sprzedaży w cenie 100 000 zł/m2! Tańsza opcja? Nocleg w jednym z apartamentów na wynajem, których tu nie brakuje.

Zobacz także:

Cosmopolitan, ul. Twarda 2/4 – 160 m, 44 piętra

Elegancka, minimalistyczna wieża pokryta ciemnym szkłem została oddana do użytku w 2013 r., choć plany, by na działce u zbiegu ulic Emilii Plater i Twardej wznieść wysokościowiec, snuto od 2006 r. Projekt wykonał uznany niemiecki architekt zamieszkały w USA, Helmut Jahn. Twórca ten przez całe życie pozostawał pod wpływem estetyki Miesa van der Rohe, czemu inwestycja zawdzięcza szlachetną, ponadczasową prostotę formy.

Całość składa się z podium i strzelającej z niego wieży. Niższa część, przysunięta do pl. Grzybowskiego, mieści restauracje, lokale usługowe i biura. W wieży natomiast od 8. do 44. piętra mieszczą się luksusowe mieszkania o powierzchni od 54 do aż 700 m2. Tak obszerne są mezonety, czyli dwupoziomowe apartamenty ulokowane na samym szczycie.

Oferty sprzedaży mieszkań w Cosmopolitan nie budzą aż tak wielkiego poruszenia jak te ze Złotej 44, jednak padają tu jeszcze wyższe ceny za metr – jak 9,5 mln zł za 164-metrowe mieszkanie w połowie wysokości wieży, co daje 58 000 zł/m2.

Łucka City, ul. Łucka 15 – 120 m, 30 pięter

Nie tyle wieżowiec, co wysokościowiec – płaski a szeroki, z masywną partią dominanty w bryle. Ukończono go w 2004 r. Zgodne z życzeniem dewelopera (J.W. Construction) projektanci, Maria Berko-Haas i Marek Sędzierski, dążyli do maksymalizacji powierzchni użytkowej w ramach określonych przez warunki zabudowy. Efektem prac jest liczba aż 342 mieszkań o powierzchni od 37 (kawalerki) do 243 m2 (6-pokojowe) rozmieszczonych w nieregularnej bryle, która zapewniła inwestycji popularną opinię „najbrzydszego wieżowca Warszawy”.

Na prezencję budynku dodatkowo niekorzystnie wpływa niespotykana poza tym w Polsce i rzadka w świecie sytuacja, gdy dwa wysokościowce stykają się ścianami – a tak się stało, kiedy w latach 2007–2011 od boku dostawiono biurowiec Prosta Tower (proj. Stefan Kuryłowicz) o kontrastującej estetyce. Znacznie lepiej obiekt prezentuje się od środka.

Wprawdzie inwestycja reprezentuje przeciętny, a nie podwyższony standard (choć do dyspozycji mieszkańców są m.in. strefa fitness i basen), jednak widoki z okien, balkonów i zwłaszcza tarasów w szczytowych partiach budynków robią wielkie wrażenie. Perspektywy te są dostępne relatywnie niedrogo – mieszkania nawet na wysokich piętrach od czasu do czasu trafiają na sprzedaż w cenie ok. 28 000/m2.

Babka Tower, al. Jana Pawła II 80 – 105 m, 28 pięter

To pierwszy budynek mieszkalny w historii Warszawy, który przekroczył pułap 100 metrów wysokości (i trzeci tak wysoki budynek w ogóle, po niepokonanym do dziś Pałacu Kultury i Nauki z 1955 r. oraz hotelu Forum, obecnie Novotel, z 1974). Powstał w latach 1999-2000 według projektu uznanej pracowni JEMS. Zapewne dlatego mimo upływu lat prezentuje się elegancko.

Stoi obok ronda Zgrupowania AK „Radosław”, które przez wiele powojennych dekad znane było jako rondo Babka – stąd jego nazwa. Obiekt zawiera w sobie 299 apartamentów, przy czym niższa partia budynku (10-piętrowy blok) liczy ich 185, a wieża 114. Oprócz mieszkań, w dolnej partii założenia mieszczą się biura i punkty usługowe.

Podobnie jak Łucka City, Babka Tower nie emanuje atmosferą luksusu. Nabywców mieszkań nie kusi też oferta usług dla mieszkańców. Atutem są natomiast szerokie perspektywy – w stronę odległego centrum lub pobliskiego Żoliborza. Mieszkanie można tu upolować w cenie ok. 20 000 zł/m2, co nie odbiega od średnich cen dla Śródmieścia.

Bliska Wola Tower, ul. Kasprzaka 29/31 – 92 m, 27 pięter 

Monumentalny kompleks trzech wysokościowców (70, 80 i 90) przedstawiany jest jako obiekt mixed-use. W górnych partiach deweloper – J.W. Construction – przewidział mieszkania, apartamenty na wynajem oraz lokale biurowe, a niżej część handlowo-usługową oraz dwupoziomową strefę gastronomiczną z restauracjami i kawiarniami.

Ukończony w 2023 r. kompleks ma zapewniać mieszkańcom udogodnienia takie jak park z boiskami do gry w piłkę, klub fitness czy samoobsługowa pralnia. Wielkomiejska architektura (proj. Studio B.A.U.) i podwyższony standard wykończeń spotykają się tu jednak z bardzo ciasnym zagospodarowaniem terenu, przez co wielu komentatorów zalicza inwestycję do „patodeweloperki”.

Unique Towers, ul. Grzybowska 49/51 – 91 m, 29 pięter

To kolejny zespół trzech wysokościowców – dwóch 60-metrowych i 91-metrowej dominanty. Ogółem mieści się tu 500 mieszkań o podwyższonym standardzie, liczących od 28 do aż 508 m2.

Ukończony w 2021 r. kompleks o nowoczesnych, nawet futurystycznych, zaokrąglonych kształtach (proj. Sud Architekt Polska) należy do założeń typu mixed-use. Chodzi jednak nie tylko o handel i usługi w podium!

Funkcję typowo mieszkaniową otrzymały apartamenty na górnych piętrach budynku, na niższych kondygnacjach natomiast znalazło się ok. 300 pięciogwiazdkowych apartamentów na wynajem. Funkcjonują pod szyldem Royal Tulip Warsaw. Właśnie z obecnością tego typu lokali wiąże się oferta udogodnień dla wszystkich mieszkańców. Mowa o usługach concierge’a, restauracji à la carte, klubie fitness czy stanowisku do ładowania aut elektrycznych. Cena tego luksusu? Około 26 000 zł/m2.

Aura Sky, ul. Rodziewiczówny 1 – 85 m, 26 pięter 

Wśród warszawskich wysokościowców najdalej wysunięta na zachód jest wspomniana Bliska Wola Tower, na północ – omawiana wcześniej Babka Tower, z kolei Aura Sky pozwala spoglądać na Warszawę od wschodu. Podobnie jak wiele opisanych wcześniej, również ta inwestycja składa się z kilku obiektów: 4-piętrowego od strony ul. Ostrobramskiej, poprzecznego 8-piętrowego i 26-kondygnacyjnej na rogu ul. Marii Rodziewiczówny.

W obszernym kompleksie, ukończonym w 2019 r., znalazło się w sumie aż 575 mieszkań o powierzchni od 30 do ponad 130 m2. Sam apartamentowiec nie oferuje szczególnych udogodnień dla mieszkańców, wokół dostępna jest jednak rozwinięta infrastruktura. Inwestycja wyróżnia się natomiast elegancką szatą architektoniczną, o co zadbała pracownia KIPP Projekt. Wieża otrzymała graficzną, czarno-białą elewację. Warto podkreślić, że mieszkania w Aura Sky nie należą do najdroższych – te, które trafiają na rynek wtórny, wyceniane są na poziomie 15 000 zł/m2, i to nawet jeśli znajdują się w szczytowej partii budynku.

Platinum Towers, ul. Grzybowska 59/61 – 85 m, 22 piętra 

Dwie bliźniacze wieże mieszkalne (ze wspólnym podium mieszczącym sklepy i punkty usługowe) powstały w 2009 r. Choć dziś uwagę przykuwają inne, bardziej spektakularne realizacje, budowa Platinum Towers była ważnym elementem zmiany oblicza Woli, która w ostatnich dekadach z dzielnicy przemysłowej zamieniła się w biznesową.

Będąc świadomym zachodzących tu procesów, projektant – Piotr Majewski z pracowni MWH Architekci – zadbał o wysoką jakość zastosowanych rozwiązań, w tym np. piaskowcowy detal. Ogółem oba budynki liczą ok. 400 mieszkań o zróżnicowanej wielkości, od 36 do ponad 200 m2. Najobszerniejsze apartamenty mieszczą się na szczytowych piętrach, a towarzyszą im ogrody zimowe oraz rozległe tarasy.

Z uwagi na relatywną bliskość centrum, mieszkania w Platinum Towers wyceniane są według stawek śródmiejskich. Gdy trafiają na rynek pierwotny, to w cenach rzędu 23 000 zł/m2 – również gdy mowa o niskich piętrach.

Stare punktowce i nowe inwestycje 

W artykule była mowa o współczesnych inwestycjach mieszkaniowych. Warto jednak odnotować, że zaledwie o krok od Pałacu Kultury i Nauki na bardzo wysokich piętrach można zamieszkać także w punktowcach Ściany Wschodniej. Wszystkie liczą po 24 kondygnacje i mierzą od 81 do 87 metrów.

W czerwcu 2023 r. 27-metrowa kawalerka na 22. piętrze jednej z wież oferowana była w cenie 34 000 zł/m2. Warto pamiętać, że wkrótce przybędą Warszawie kolejne wieżowce mieszkalne. Na różnych etapach trwają prace przy wieżach: Towarowa Towers (105 m wysokości) na Towarowej oraz Liberty Tower (aż 140 m!) przy Żelaznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE